| PorumbRodica1965 a întrebat:

Traim noi in,,in ultimele zile"?-Ce evenimente din zilele noastre au fost profetite in Biblie? Potrivit Cuvantului lui Dumnezeu, cum aveau sa fie oamenii in,, ultimele zile"?

Răspuns Câştigător
| HDeNiSaR a răspuns:

Hei draga mea!
trăim în ultimele zile.Acestea au început din 1914 iar caracteristiciile oameniilor au fost aratate in 2 Timotei 3:1-5.
"Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te."
Noapte bună!

16 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

"Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie,
3. fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine,
4. vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu; ( Timotei 2, 3:1-4). Desigur, cei care raporteaza istoria lumii la istoria lor personala vor fi convinsi ca traim ultimele zile. Noroc cu istoricii mentalitatilor, care mai scot la iveala date despre comportamentul oamenilor din trecut. Si reusesc sa demonstreze ca exista o fenomenologie a afectivitatii umane, indiferent de spatiu si timp.

| milan9 a răspuns:

Vezi tu, secta iehoviştilor afirmă în mod fals că Dumnezeu S-a reîntors în mod invizibil(!?!) în anul 1914. Dar asta e o grosolanie cat se poate de evidenta.
- O învăţătură cât se poate de stranie din moment ce a doua venire a Mântuitorului Hristos, ca Judecător, va fi CÂT SE POATE DE VIZIBILĂ POTRIVIT SFINTEI SCRIPTURI: II Petru 3, 10 -,, Iar ziua Domnului va veni ca un fur (pe neaşteptate), când cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, şi pământul şi lucrurile de pe el se vor mistui."

Din acest motiv, iehoviştilor au modificat încă o dată biblia, (oare a câta oară?) pentru ca referirile la a doua venire să fie redate în acea biblie modificată ca fiind ceva împlinit(!?!).

O altă "profeţie" falsă (din linia falşilor profeţi despre care ne-a AVERTIZAT Mântuitorul Hristos) se "referă" la generaţia oamenilor care au trăit în vremea acelei presupuse "a doua venire" din 1914, generaţie despre care, spuneau liderii organizaţiei, că nu va muri niciodată!?! Ciudată "profeţie" falsă, din moment ce toţi aceia deja au murit de mult! Dar organizaţia s-a bucurat de banii lor şi de încrederea stupidă în liderii ei!

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Dormi usor...

| demonangel37 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

laughing bine punctat : meriti :*

| Dandanache a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

...ca martalogii lui Iehova vegheaza.

| PorumbRodica1965 explică (pentru demonangel37):

Multam.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Dandanache):

Ce pot sa-ti zic, atata poti tu, atat dai.

| sublime89 a răspuns:

Niciun eveniment din zilele noastre nu a fost prezis in biblie. Dar daca tu vrei neaparat sa interpretezi biblia dupa placul tau, normal ca o sa gasesti ceva. Stii ce mesaj a avut Isus? Un mesaj apocaliptic. El credea ca apocalipsa va avea loc atunci in timpul vietii lui sau a celor alaturi de care a trait. De ce nu s-a intamplat nimic? Asa cum au trait si ei "ultimele zile", asa le traim si noi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Este mare lucru sa cunosti adevarul, sa-l apreciezi cu toata fiinta ta, si sa incerci cat poti sa traiesti pentru adevar, infaptuind vointa lui Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Traim doar ultimile proprii zile, nu si ale omenirii. Asta e profetia.Care s-a implinit.

| M25M a răspuns:

Ultimele zile sunt traite constant de la primele zile ale crestinismului.

| PorumbRodica1965 explică (pentru M25M):

Oare?

| M25M a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pai, nu e cam asa?
Nu este asteptata a doua venire inca de la inceputul crestinismului?

| PorumbRodica1965 explică (pentru M25M):

Citeste Geneza 3:15 si dezbatem daca doresti.

| M25M a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul".---- Ce ar fi de dezbatut?

| Delmoniko a răspuns:

Iar vine apocalipsa? Chiar n-a inteles nimeni ca evreii scriau povestile astea in timpul rascoalelor impotriva romanilor cand li se interzisese sa intre in templul sfant?