| aabaaab3278 a întrebat:

Ce s-ar intampla daca lumea ar respecta in tocmai ce scrie in Biblie? Mai ales Vechiul Testament?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Istoria mai veche sau mai noua ne arata exact ce se intampla cand se respecta "invataturile" unor astfel de povesti. In tarile civilizate ai ajunge la parnaie. In alte parti avem ISIS de exemplu.

| aabaaab3278 explică (pentru Holiday):

In sfarsit, cineva care si-a dat seama.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca un golan ti-ar viola fiica virgina ar fi pedepsit sa o ia de nevasta (chiar daca are deja nevasta).

| sublime89 a răspuns:

Daca lumea ar fi respectat invataturile bibliei cu strictete pana in prezent, nu s-ar mai intampla multe lucruri azi. Sigur nu ar fi existat site-ul asta pe care sa pui intrebarea. Si chiar daca ar fi existat site-ul, probabil tot n-ai fi pus intrebarea. Si asta pentru ca ori ar fi fost interzis sa critici religia crestina, ori ai fi fost mort, sau n-ai mai fi existat deloc. Si asta e valabil si pentru mine si pentru multi alti oameni de pe aici, chiar si pentru crestinii mandri. Intr-o lume dominata de religie, speranta de viata era cel putin pe jumatate cat cea de azi. Iar mortalitatea infantila, razboaiele sau bolile, ar fi dus la o populatie mult mai mica decat in prezent. Simplul fapt ca religia nu a putut domina lumea atat de autoritar pe cat si-ar fi dorit in ultimele cateva secole, a dus la o sansa la viata pentru miliarde de oameni care altfel n-ar fi avut cum sa existe. Probabil ca printre ei ne aflam si noi.

| martzian a răspuns:

Problema este prost pusa. Nu tot ce scrie in Biblie ci tot ceea ce Biblia iti cere sa respecti. Eu am incercat sa fac asta si viata mea este mult mai buna de atunci. Mai mult, viata multora a devenit mai buna, pentru ca m-am pus in slujba lor.

Răspuns utilizator avertizat
| YesViRginia a răspuns:

Am devenii nemuritori. Am depasii multe granite, atat fizice cat si materiale.

| aabaaab3278 explică (pentru YesViRginia):

Sper ca trollezi.

| YesViRginia a răspuns (pentru aabaaab3278):

Eu mi am spus parerea. astepti un raspuns anume sau ai nevoie de ajutor?

| aabaaab3278 explică (pentru YesViRginia):

Nu, vreau sa aud cat mai multe pareri. Multumesc de raspuns.

| doctorandus a răspuns (pentru YesViRginia):

Vezi ce am raspuns mai sus despre violarea unei fecioare.

| exilon1 a răspuns:

Biblia nu-ti da sfaturi. Biblia este o povestire de la Facerea lumii pana la Apocalipsa. Biblia reprezinta de fapt adevarul pe care Dumnezeu l-a lasat pe pamant prin intermediul Apostolilor. De altfel, e foarte frumos si interesant atat pentru tine cat si pentru cultura ta generala sa citesti Biblia happy

| aabaaab3278 explică (pentru exilon1):

De la ce am intrebat eu la ceea ce ai raspuns tu e cale lunga, sa stii. Si nu are vreo legatura daca am citit Biblia.

| exilon1 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Fii mai atent happy. Eu dacă-ți povestesc ce-am făcut ieri, tu ce poți să respecți?
Biblia e o povestire. Poți eventual să înveți ceva, dar nu e nimic de respectat.

| aabaaab3278 explică (pentru exilon1):

Ok, daca tu tragi o invatatura din astea(care sunt putine la numar, mai sunt si altele) si ai aplica in viata de zi cu zi, cam ce s-ar intampla cu tine in societate?
Ieremia 48:10 Blestemat sa fie cel ce face cu nebagare de seama lucrarea Domnului, blestemat sa fie cel ce îsi opreste sabia de la macel!
Deuteronom 13:7-12
7dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
8sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n’arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
9Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
Levitic 20:13
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."
Exodul 22:20
Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale.

| exilon1 a răspuns (pentru aabaaab3278):

In Biblia mea scrie la Ieremia 48:10: "Blestemat este cel ce face lucrurile Domnului cu lene, cel ce scoate sabia sa din sange"...

| danut a răspuns (pentru exilon1):

Biblia e o ISTORIE, povesti ai tu in cap.

| exilon1 a răspuns (pentru danut):

Ești prea prost ca să-mi mai pierd timpul răspunzându-ți

| danut a răspuns (pentru exilon1):

Cum spui tu, inteleptule.