| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-ar intimpla daca dupa moarte ai da ochi cu Dumnezeu? Vreau un raspuns sincer.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

O,i-as multumi ca a platit pretul pentru pacatele mele ca a murit in locul meu si ca mi-a pregatit un loc in cer! Ce frumos este sa traiesti cu nadejde!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Isus a murit nu zeul evreu

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Parca era ca fiecare plateste pentru faptele sale. Tu de ce accepti ca altcineva sa fie pedepsit din cauza ta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca Dumnezeu a gresit?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

El a gresit enorm in multe lucruri si a comis extrem de multe atrocitati. Foarte multe legi date de el si foarte multe fapte ale sale sunt imorale. Plus ca multe chestii in religia asta sunt complet ilogice.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si pornind de la aceasta premiza a ta. Nu crezi ca a "platit" cand a murit pe cruce?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa plateasca?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu. El a platit pentru faptele oamenilor (cica). Nu si-a cerut scuze pentru ce a facut el nici macar o data. E ca faza cu parul din ochiul tau (sau ceva de genul). Dumnezeu vede doar faptele rele comise de oameni dar nu le vede pe ale lui. Totusi isus a venit ca sa ierte oamenii de faptele comise de adam si eva. Spune-mi de ce trebuie tu sa fi iertat pentru ca Hitler a ucis niste oameni? Ti se pare corect ca cineva sa-ti spuna "din cauza ca hitler a ordonat uciderea unor oameni tu o sa faci inchisoare pe veci. Totusi, ca sa-ti arat ca tin la tine, o sa imi trimit copilul in locul tau, tot ce trebuie tu sa faci e sa mi te inchini mie si sa-mi multumesti". Ti se pare corect asa ceva? Fi sincer.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu alte cuvinte tu recunosti ca ai gresit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Incearca sa-mi raspunzi la ce te-am intrebat :
1 - Ti se pare corect ca cineva sa-ti spuna "din cauza ca hitler a ordonat uciderea unor oameni tu o sa faci inchisoare pe veci. Totusi, ca sa-ti arat ca tin la tine, o sa imi trimit copilul in locul tau, tot ce trebuie tu sa faci e sa mi te inchini mie si sa-mi multumesti". Ti se pare corect asa ceva? Fi sincer.

2 - "Cu alte cuvinte tu recunosti ca ai gresit."... am gresit ce? (Dupa ce raspunzi la 1 poti sa raspunzi la 2)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sigur ca nu e corect si ce vrei sa zici cu asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu te considera vinovat de ceva ce nu ai facut. Adam si Eva au facut ceva rau dar, ca sa-ti arate cat de mult te iubeste, dumnezeu s-a trimis pe el sa fie pedepsit ca mai apoi sa te ierte de ceva ce tu personal nu ai facut iar acum, daca nu accepti iertarea lui (inutila) o sa fi trimis in iad si o sa fi torturat.

Este exact ca exemplul de mai sus. Te iert de faptele comise de Hitler cu conditia sa accepti sa mi te inchini, sa-mi lauzi bunatatea si sa-mi multumesti pentru ce am facut.

Apropo, dumnezeu nu te-a iertat neconditionat. El nu poate sa ierte neconditionat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Intr-o relatie nu exista anumite conditi ca sa existe armonie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cand ti-am dat exemplul cu Hitler ai zis "Sigur ca nu e corect"... exemplul cu dumnezeu ti se pare corect? Daca esti cu adevarat sincer ai recunoaste ca nici cand vine vorba de dumnezeu nu e corect.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Spune-mi exact cu ce a gresit Dumenzeu? Si a gresit fata de tine personal?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1 - Din moment ce ma considera vinovat pentru ceva ce nu am facut si imi zice "accepta-mi iertarea altfel te trimit in iad"... da, a gresit fata de mine personal.
2 - A gresit fata de restul oamenilor prin crimele comise de el personal. A gresit prin uciderea oamenilor si a animalelor nevinovate. A gresit prin faptul ca a dat vina pe oameni pentru incompetenta lui. A gresit prin foarte multe lucruri. Daca chiar vrei sa afli cu adevarat toate lucrurile rele comise de el, si toate greselile facute, citeste biblia dar fi neutru in citire. Nu o considera ca fiind reala, considera ca este doar o poveste gen scufita rosie.

Acum e randul tau, raspunde-mi la intrebarea urmatoare :
- Cand ti-am dat exemplul cu Hitler ai zis "Sigur ca nu e corect"... exemplul cu dumnezeu ti se pare corect?

(Daca esti cu adevarat sincer ai recunoaste ca nici cand vine vorba de dumnezeu nu e corect.) "

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1.Tu spui ca esti fara vina? Imi pare rau sa iti asta dar tare ma tem ca te ratacesti?
2. Dumnezeu are motivele sale pentru care a facut toate acestea. Iar daca crezi ca este incopetent atunci numai am ce discuta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"exemplul cu dumnezeu ti se pare corect?"... raspunde cu DA sau NU

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

NU mi se pare corect exemplu cu Dumnezeu fiindca tu inca nu constientizezi ca esti vinovat. Mai vorbim cand ai sa-ti dai seama de acest lucru. Pace!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Spune-mi cu ce sunt eu vinovat pentru ca adam si eva au mancat un fruct si de ce trebuie dumnezeu sa ma ierte pentru ceva ce nu am facut (pacatul stramosesc). Si mai spune-mi cat de iubitor si iertator e dumnezeu din moment ce iti zice "accepta-mi iertarea altfel te trimit in iad". Dupa parerea mea, dumnezeu e un gangster care iti cere taxa de protectie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Era sa uit... "NU mi se pare corect exemplu cu dumnezeu fiindca tu inca nu constientizezi ca esti vinovat".

Treci peste partea cu mine, considera ca tu esti cel din poveste. Cand vine vorba despre tine, sa inteleg ca ti se pare corect exemplul? Atunci la fel de corect poate sa ti se para exemplul cu Hitler. Esti la fel de vinovat de faptele lui Hitler cum esti de faptele lui Adam si a Evei iar iertarea din ambele cazuri are exact aceeasi valoare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bai tunu esti vinovat de faptele lui Adam ci de faptele tale pricepi. Dumnezeu iti va cere socoteala pentru faptele tale nu pentru faptele lui Adam si Eva.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca minti, pacatul stramosesc e pentru toata lumea deci plateste o lume intreaga pentru faptele a doi oamenii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu stii ce inseamna pacatul stramosesc si care-i treaba cu el? Stii unde ajung copiii nebotezati din cauza acelui pacat? Stii macar care a fost principalul motiv pentru care a "venit" isus?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu ce ie pacatul stramosesc, pacatul este primul pacat prin care a intrat pacatul in lume. Insa biblia clar spune: Copilul nu va raspunde de pacatul paritelui si nici paritele de pacatul copilului. Cu alte cuvinte nu da asa mare importanta l-a pacatul primodial ci da acum la faptele tale caci pentru ele vei raspunde. Asa cum eu raspund pentru ale mele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din ce ramura a crestinismului faci parte? Urmatoarele intrebari legate de acest subiect depind de ramura ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Penticostala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E destul de enervant ca voi vreti ca toti oamenii sa se inchine lui dumnezeu dar nici macar voi ca si crestini nu aveti acelasi zeu. Sunteti impartiti in atatea ramuri si atatea versiuni extrem de diferite. Spre exemplu la intrebarea ta, ce crezi ca s-ar intampla daca dupa moarte ai da ochii cu varianta ortodoxa sau catolica, sau altele (mai sunt cam 30000) a zeului crestin? Nu pot fi toate corecte deoarece ar insemna ca dumnezeu se contrazice singur. Inainte de a vrea ca altii sa va urmeze zeul, nu mai bine ati incerca voi sa urmati aceeasi varianta?

In versiunea voastra, care a fost principalul motiv pentru care a venit isus si ce se intampla cu copiii care mor nebotezati?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ca sa ia pacatul lumii asupra sa. Si copiimici nu trebuie botezati ci ei trebuie sa ia propria decizie in al urma pe Isus. Dar noi nu botezam copii si ne rugam pentru ei. Din cate stiu un copil care moare sub virsta de 10 animerge in imparatia lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ca sa ia pacatul lumii asupra sa"... la care pacat te referi? Ce intelegeti voi prin pacatul lumii? Se refera la toate pacatele sau la un pacat anume?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la pacatul tau personal.Caci daca nu ai observat nu este om fara vina, insa sunt oamenii care cred ca nu au veni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce crezi ca s-ar intampla daca dupa moarte ai da ochii cu varianta ortodoxa a zeului tau? Dar cu cea catolica?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cea mai stupida intrebare. Dumnezeu nu nici ortodox, nici catolic, nici penticostal. El este Dumnezeu, iar Dumnezeu nu tine cont de religie ci de omul care a crezut in Isus Hristos si a facut tot ceia ce a porucit Fiul Sau.

41 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

După moarte, ochii mei sunt cam putreziţi, deci, practic e imposibil.

| SaveTheNature a răspuns:

Mi-ar fi rusine.

| Inferno a răspuns:

O intrebare doar: Exista graviotonul, si daca exista poate sa se deplaseze liber prin alte dimensiuni, din cauza asta nu l-am gasit?

| dodicuta a răspuns:

I-as cere inca oadata scuze pentru toate pacatele mele in genunchi.

| RAY a răspuns:

Zeul evreu? in primul rand este ateu ca mine las invita sami dialogam despre fizica, chimie, biologie si despre cum isi explica existenta sa si cum a creat totul din nimic, nu cred ca dau eu ochii cu vreun zeu inventat de oamenii care stiau sa inventeze zeii

| WR104 a răspuns:

As da ochii cu Dumnezeu, ce sa se intample.

| i86e2 a răspuns:

L-aș urechea pentru incompetență.

| Maria_Bianca_Biutza_1989 a răspuns (pentru i86e2):

Deci la ce raspuns ai dat tu ar fi trebuit sa castigi! Doamne iarta-ma uitate putin la raspunsul tau si dupa uitate la cel castigator!

| ingerasfitos a răspuns:

F buna intrebarea... pai eu i-as cere iertare pentru toate pacatele si greselile mele fata de el