| InAnotherLife a întrebat:

Ce s-ar putea întâmpla dacă nu-ți sfințești locuința? Este obligatorie sfințirea?

Nu cred in poveștile de genul "Nu sfințești și-ți vin "**acii" in casă..."
Nu cred că există vreo problemă, totul va fi normal și fără sfințire, dar vreau să vă ascult părerile. N-am reușit să primesc preotul și de asta întreb.

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

"Dracii" au fost inventati ca sa exploateze frica crestinilor. Poate au existat cazuri reale de posedari dar n-au nicio legatura cu basmele crestine. Uita-te numai cat rahat promoveaza jîdanii de la Hollywood cu filmele lor de 2 bani pline de "posedari demonice" care doar dau apa la moara crestinilor sa fie tot mai indoctrinati si supusi zeului evreilor.
Deci popa nu face decat sa ia banii credulilor cand "sfinteste" casa pentru ca ce face el este 0 barat.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa se intample, ramane popa un pic mai sarac

| T0T a răspuns:

Vine Dracu la tine în odaie dacă nu faci sfințenie în fiecare an.

| xerxes1 a răspuns:

Sfintire pe bani, ca degeaba nu se face.
Si de aici ai inteles totul.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Sfintenia apartine doar lui Dumnezeu si lui Isus, oamenii imperfectii nu pot sa sfintesca.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Stai cuminte si nu mai crede tot ce te fraiereste preotul, citeste biblia si vezi daca e bine sau nu dar eu ti-am spus, iti faci griji degeaba.

| Golyat18 a răspuns:

Ai grija sa nu faci egrasie la casa rolling on the floor

| RoxanaY a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic. E o superstitie.
E o vorba care spune ca "Omul sfinteste locul" si asa si este.
Gandeste-te putin la asta!

| adrian322 a răspuns:

Daca-l trece cufureala pe popa cand este la tine in casa, iti sfinteste baia cu siguranta.