| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac si eu...Asa e :( E grea viata, pentru cei care le e greu sa gandeasca:
http://logs.omegle.com/892299cd778aae68
si se mira ca nu inteleg nimc, chiar daca le zici mota-mo pff...

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu faci propaganda religioasa si pe omegle? are dreptate strainul ala, cum putea sa apara un creator din nimic si sa creeze totul din nimic dar un univers ca al nostru care a evoluat de la simplu spre complex e imposibil pentru tine, mult mai logic e varianta cu universul care pleaca de la simplitate spre complexitate

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DracuIa):

Cine afirma ca viata a aparut din nimic? unu de ala de care spui tu ca e incuiat la minte a inventat tehnologia plus multe inventi si descoperiri medicale, apropo te folosesti de tehnologie

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DracuIa):

O sa inchei discutia aici ca imi pierd timpul aiurea cu tine, esti in categoria asta
Efectul de întoarcere apare atunci când, în fața dovezilor contradictorii, credințele stabilite nu se schimbă, ci devin mai puternice. Efectul a fost demonstrat experimental în testele psihologice, unde subiecții primesc date care întăresc sau contravin prejudecăților lor existente - și în majoritatea cazurilor se poate demonstra că oamenii își sporesc încrederea în poziția lor anterioară, indiferent de dovezile cu care se confruntau.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DracuIa):

Tocmai ai dovedit ca esti in categoria aia

| SecretDarky a răspuns (pentru DracuIa):

Bravo Shuriken nu te lasa invins de un ateuwinking pentru ca ei nu stiu care este adevarul si din cauza incapatanarii lor de a nu crede nu o sa prea reusesti sa ii convingi

| Inferno a răspuns (pentru DracuIa):

"e impsibil sa apara viata din nimic."
Ai si ceva dovezi in aprijinul acestei afirmatii?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru DracuIa):

Stiinta numita logica nu se ocupa cu studiul aparitiei vietii. Poate ai vrut sa spui "intuitiv".
Daca ce ai spus tu vrei sa fie considerat un adevar logic atunci ar trebui sa prezinti niste premise din care sa rezulte in mod logic ca intr-adevar viata nu poate sa apara din nimic.

Singura problema e ca intuitia umana esueaza tot timpul cand vine vorba de intelegerea Unviersului. Sa consideri intuitia o dovada suficienta e cel putin stupid. Apropo de gandire limitata.
Acum ceva vreme intuitia ne spuena ca Soarele se roteste in jurul Pamantului. "E perfect logic ca Pamantul e stationar" ar fi spus mintile mediocre din acele vremuri. Iata ca si in prezent exista minti la fel de mediocre. Prostia nu moare niciodata.

P.S.: Este adevarat ca aparitia vietii in mod DIRECT din nimic este foarte improbabila tinand cont de cunostintele noastre despre realitate. Insa viata ar putea sa apara in mod indirect din nimic. In sensul ca din nimic apare ceva neviu, iar dupa acel ceva se transforma in ceva cu viata.

| Inferno a răspuns (pentru DracuIa):

Dafasfafasfasf

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru DracuIa):

"omul evolueaza si apare din niste bacterii, pe langa ca e ilogic e si imposibil in orice circumstanta"

Ca pare ilogic nu dovedeste absolut nimic, dupa cum am spus. Si faptul ca Pamantul s-ar roti in jurul soarelui era ilogic pentru astronomii de atunci. Sunt multe lucruri care exista si sfideaza intuitia umana, dar asta nu inseamna ca automat ar fi si false. Asa ca nu mai vorbi de "logica" deoarece ea nu reprezinta un argument.

Intrebarea e : De unde stii tu ca e imposibil? Ce dovezi ai in sprijinul acestei afirmatii nefondate?

"are e explicatia ca nimic nu mai evolueaza la nivel molecular?"

Cum sa nu evolueze? Asta e doar in mintea ta. Exemplul cel mai clar ar fi evolutiai unei bacterii (Flavobaterium) care a evoluat in asa fel incat sa poata consuma nailon.
Nailonul e sintetic si a fost produs in 1935 pentru prima data, asa ca pana atunci era toxic pentru bacterii si nu putea fi digerat. Dupa 1935 au aparut aceste tipuri de bacterii specializate care au sistemul digestiv adaptat pentru a digera nailon.
Fie flavobacteria a aparut din NIMIC in 1935 fie a evoluat din alt tip de bacterie. Cred ca asta e cel mai clar exemplu deaorece alternativa ar fi absurda chiar si pentru tine.
https://www.tpu.ro/......ismul-cum/

"structura celulara ramane la fel"

Nu stiu ce intelegi tu prin structura celulara. Genomul fiecarui individ e diferit. Genomul unui copil va fi diferit de cel al parintilor sai.

"atunci cand se presupune ca a evoluat nu existau nici un mediu cel putin precar sau satisfacator evolutiei"

Propozitia asta nu are niciun sens. Nu are sens nici macar la nivel logic: Daca mediul nu e "precar" evolutiei atunci automat e "satisfacator" ei. Iar daca mediul nu e "satisfacator" evolutiei atunci automat va fi "precat" evolutiei. Un mediu care nu e nici precar nici satisfacator e lipsit de orice sens din moment ce absenta uneia implica prezenta alteia.
E ca si cand ai spune ca un om nu e nici chel dar nici par nu are.

"samanta apare din senin? cum s-a dezvoltat poate cineva explica?"

Samanta nu a aparut din nimic, dar a evoluat in forma ei actuala din ceva mai simplu. Deci da, se poate explica aparitia ei de la simplu la complex.
http://www.seedbiology.de/evolution.asp

"Tot ce spun "oamenii de stiinta" sunt doar teorii"
Evolutia e un fapt stiintific.
"trebuie sa acceptam faptul ca suntem redusi si ca nu le putem intalege pe toate"
Sunt unele lucruri simple, cum ar fi evolutia, pe care le putem intelege. Doar avand cunostinte de biologie din scoala generala poti intelege modul in care procesul evolutiv se desfasoara.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru DracuIa):

"sa fim seriosi eu ma referam clar sla evolutia celulara a "primelor organisme vii din lume""

Stai putin,deci tu te refereai la evolutia primelor organisme vii,dar intrebarea era:
"care e explicatia ca nimic nu mai evolueaza la nivel molecular?",adica in prezent.

Deci practic intrebi de ce nu mai evolueaza in prezent primele organisme vii. Ceea ce e absurd.
Primele organisme vii nu mai evolueaza pentru ca au disparut.

"degeaba tot eviti acest lucur"

Nu evit. Pur si simplu intrebarea avea mult mai mult sens daca se raporta la organismele din prezent. Sa intrebi de ce nu mai evolueaza niste organisme disarute e doar stupid.

"omul a evoluat pana la acest stadiu dintr-o bacterie?"
Da. ADN-ul unui organism poate fi manipulat pentru a crea absolut orice alt organism. Atat de maleabil este. In principiu,daca am modifica ADN-ul unei celule oarecare in asa fel incat sa coincida cu cel al unui om din acea celula ar rezulta un om.

"Si toti care indica ca e logic sa se nasca viata din nimic sin reactii chimice"

Asta e cu totul alta discutie. Nu se cunoaste modul in care a aparut viata pe Terra. Intrebarea e ce dovezi ai tu ca e imposibil sa apara prin intermediul unor reactii chimice? De ce ar fi asa ceva imposibil? De unde stii tu ca e imposibil?

"Explica-mi si mie cum s-au format primele organisme vii si complexitatea lor, a acelor mini bacterii, cum s-au format? "

Dupa cum spuneam,nu se cunoaste exact modul in care a aparut viata. Iar primele organisme vii nu erau atat de complexe.
Se cunoaste insa ca acizii grasi in apa au tendinta naturala de a forma invelisuri sferice,similare cu membrana celulelor din prezent care contine un strat dublu de fosfolipide. Un fel de "celule primitive". Se mai stie ca aceste invelisuri sferice/"celule" sunt permeabile cand vine vorba de particule de dimensiuni mici,dar impermeabile pentru particule cu dimensiuni mai mari. Ceea ce inseamna ca anumiti monomeri vor trece de invelisul exterior si pot polimeriza in interior,ramanand captivi.
Acesti polimeri ar fi echivalentul ADN-ului din prezent,care e tot un polimer.
Iar anumiti polimeri se pot "replica" natural,in sensul ca daca ai un lant de polimeri, pentru fiecare monomer in parte,se va atasa complementul sau printr-o legatura de hidrogen. Practic informatia de pe un polimer va fi preluata de complementul sau. Asta ar fi echivalentul replicarii ADN-ului.

In prezenta temperaturile ridicate din apa, unde "celulele" s-au format, legaturile de hidrogen dintre cele doua lanturi de polimeri se rup natural. Ceea ce inseamna ca avem doi polimeri, care se vor replica a randul lor natural,similar ca mai sus: pentru fiecare monomer in parte se va atasa complementul sau printr-o legatura de hidrogen.

Ideea e ca o "celula" care are un numar de polimeri cat mai mare va creste in dimensiuni mult mai repede, deci se va divide natural mult mai usor decat restul. Pe cand celulele cu un numar mai mic de polimeri,pe langa faptul ca vor creste mai incet, vor ceda lipide "celulelor" cu volum mai mare.
Iar toate astea pot fixa bazele unui viitor proces evolutiv. Avem selectie naturala,"reproducere", variabilitate.

Daca asta e intr-adevar modul in care viata a aparut nu stiu. Oricum o iei, argumentul comlexitatii pica atat timp cat simpla chimie poate crea ceva atat de complicat.

"daca ar fi o anume teorie ar fi oricum gresita."
De unde stii asta?

"Ca specie suntem limitati, redusi si imprefecti, fiecare om trebuie sa intaleaga asta."

Mai putin tu, care vad ca stii din start destul de multe lucruri.

"Si oricum nu inteleg ce ne preocupa pe noi asa mult de unde apare viata sau etc"

Tu ai facut niste afirmatii nefondate legate de aparitia vietii, iar eu ti-am cerut dovezi.

Vad ca divaghezi in incercarea de a evita sa raspunzi la intrebarile anterioare.

1.) Spuneai ca:

"omul evolueaza si apare din niste bacterii, pe langa ca e ilogic e si imposibil in orice circumstanta"

Te-am intrebat:
- De unde stii ca e imposibil? Ce dovezi ai in sprijinul acestei afirmatii nefondate?
Bonus:
-Daca suntem limitati si redusi asa cum sustii de ce esti atat de convins ca logica ta e infailibila? Doar pentru ca ceva ti se pare ilogic tie inseamna automat ca e si fals?
-Ce valabilitate are opinia ta despre aparitia vietii atat timp cat presupun ca tu nu stapanesti nici macar chimia din liceu, de aia de facultate nici nu mai vorbim? Cu atat mai putin sa cunosti tu toate reactiile chimice si fizice posibile cand nimeni nu le stie.
Spui ca e imposibil sa apara viata prin procese chimice dar tu nu cunosti procesele chimice. E absurd.

Nu ai raspuns.

2. )M-ai intrebat
"Care e explicatia ca nimic nu mai evolueaza la nivel molecular?"

Ti-am dat un exemplu concret al unei bacterii ce a evoluat. Nu ai raspuns nimic.
Intrebare:
-Care este explciatia ta pentru existenta acelei bacterii specializata pentru a consuma nailon? A aparut ea din nimic? Exista ea deja inaine ca nailonul sa fie inventat?

3.) Spuneai ca "structura celulara ramane la fel"

Te-am intrebat ce intelegi prin structura celulara, deoarece ADN-ul se modifica de la individ la individ.
Nu ai raspuns absolut nimic, ceea ce ma face sa cred ca nici tu nu stii.

4. Spuenai ca:
"atunci cand se presupune ca a evoluat nu existau nici un mediu cel putin precar sau satisfacator evolutiei"

Ti-am explicat ca fraza nu are niciun sens deoarece un mediu fie e precar fie e satisfacator evolutiei. Nu are cum sa nu fie nici precar, nici satisfacator.

Iar, nu ai raspusn absolut nimic.

5.) Ma intrebai:
"samanta apare din senin? cum s-a dezvoltat poate cineva explica?"

Ti-am dat un link in care este explicata aparitia ei. Nu ai raspuns nimic. Gasesti informatia satisfacatoare? Daca nu, de ce? Care greseli ai gasit in linkul respectiv?

Decat sa ignori iar toate topicurile pe care le-ai lasat in aer si sa vii cu alte intrebari in incercarea de a schimba conversatia pentru a 3-a oare mai bine nu mai raspunzi nimic.

| DeyCj a răspuns:

Mda.Totul trebuie să aibă dovezi clare cum că există. Sunt situații în care trebuie să demonstrezi și că ceva există chiar de toți îl văd că există.Așa cum e la geometrie, de exemplu.

| AC4S4 a răspuns:

Poţi să le spui la infinit că Dumnezeu nu are început și sfârșit... unii tot vor crede că noi afirmăm că Dumnezeu a apărut din nimic.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Si reciproca e la fel
unde subiecții primesc date care întăresc sau contravin prejudecăților lor existente - și în majoritatea cazurilor se poate demonstra că oamenii își sporesc încrederea în poziția lor anterioară, indiferent de dovezile cu care se confruntau.

| Inferno a răspuns (pentru AC4S4):

Atat timp cat consideri ca (,) cauza aparitiei intregului Univers este o entitate constienta si atemporala nu inteleg de ce ai neglija varianta mult mai probabila ca acea cauza sa fie intr-adevar atemporala, dar un obiect/fenomen lipsit de constiinta

Daca e absolut necesar sa existe o cauza atemporala atunci e mult mai probabil ca acea cauza sa nu aiba si constiinta.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

De ce mi-ai dat un copy-paste la întâmplare?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

De ce? ca sa isi dovedesc ca conversatiile cu un fanatic crestin e pierdere de timp, chiar daca i prezinti dovezi el mai mult va crede in credinta lui oarba bazata pe nimic

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate, nu are rost sa iti perzi timpul cu un fanatic de orice fel. De aceea inchei discutia.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Diferenta e ca cea eu cunosc pot dovedi tu ceea ce crezi nu poti dovedi absolut nimic,eu nu sunt fanatic,eu nu afirm ca pot dovedi ca exista vreun zeu tu afirmi,astept dovada stiintifica ca exista Dumnezeu,viata de apoi, tot ce afirma teismul,ateismul este lipsa teismului,ateismul nu este stiinta,convingere,lipsit de credinta,convingeri fara a afirma ceva, asteptam ca teisti sa dovedeasca ceea ce afirma, asteptam sa dovedeasca prin metoda stiintifica desigur, ai scris acolo de ce ai dat copy paste, tu de mic cum ai invatat nu tot prin copy paste? te ai nascut invatat sa inteleg, cu toti invatam prin copy paste inclusiv in biblie si solomon era un om invatat banuiesc ca si iisus din moment ce a citit la 12 ani din Tora

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru DracuIa):

Dar tu ce dovezi ai tu?

| DeyCj a răspuns (pentru AC4S4):

Ce dovezi există cum că Dumnezeu a apărut din nimic?

| AC4S4 a răspuns (pentru DeyCj):

Nu a apărut din nimic. A existat dintotdeauna.

| DeyCj a răspuns (pentru AC4S4):

Și ce dovezi evidente există în afară de o scriere într-o carte pe care toți o ridică-n slăvi și despre care nu există dovezi reale cum că reprezintă/este cuvântul unei divinități?

| AC4S4 a răspuns (pentru DeyCj):

Nu există dovezi, ce-i drept, doar argumente.
Dar, conform Bibliei, Dumnezeu nu are început și sfârșit. Dacă nu vrei să te iei după Biblie e treaba ta. Dar nu spune lucruri precum : "creștinii cred că Dumnezeu a apărut din nimic".

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru DracuIa):

"Te asigur eu ca dovezile sunt mai mult decat reale"
Iar faci afirmatii nefondate? Ce dovezi exista?

| Superior a răspuns:

Trist...
Intrebare pentru evolutionisti : Cand a evoluat omul ultima data in aceste mii de ani si de ce nu gasim specii de maimute care sa evolueze in oameni?

| Inferno a răspuns (pentru Superior):

"Cand a evoluat omul ultima data in aceste mii de ani?"
Evolutia e un proces contnuu, nu in salturi. Omul a evoluat si evolueaza permanent din ce in ce mai putin datorita progresului tehnologic ce a eliminat partial selectia naturala.

"de ce nu gasim specii de maimute care sa evolueze in oameni?"
Pentru ca nu exisa asemenea specii de maimuta.