| Effy35 a întrebat:

De ce în religia creștină nu este păcat dacă mă căsătoresc cu cineva pe care nu-l iubesc, dar este pacat să divorțez de cineva pe care nu-l iubesc?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca, in conformitate cu Cele Zece Porunci, femeile sunt bunuri (proprietati), fiind pe undeva intre proprietatile imobiliare si animalele domestice. Adica in urma imobilelor si inaintea animalelor.

Bine, Cele Zece Porunci au vreo trei versiuni in Biblie, deci ordinea difera.

13 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pentru că ai înțeles greșit tot conceptul.
E ca și când ai avea un ciocan de șnițele și îl folosești sa bati cuie...
Tu,ca individ,dispui de rațiune,lucru nemaiîntâlnit la celelalte vietăți.
Cu acea rațiune discerni binele și răul,ce om e bun și ce nu sa fie in preajma ta,sa fie soțul tău și așa mai departe.
Iar din moment ce tu ai ales sa ai un partener nepotrivit,se datorează imaturității tale și lipsei tale de experiență(experiență dobândită de-a lungul relațiilor,asta daca vrei o căsnicie de durata sau mulțumește-te cu primul venit și ajungi aici).
Concluzia,e păcat să divorțezi pentru că ce a unit Dumnezeu,nimeni nu are voie să rupă și nu e păcat să te căsătorești cu un om rău pentru că Dumnezeu îți îngăduie alegerea pe care ai făcut-o,nu degeaba zicala "Dumnezeu îți dă,dar nu îți bagă în traistă".
Dumnezeu îți dă un partener,doi, trei, dar daca tu te limitezi la cel mai nașpa, e strict problema ta și îți asumi consecințele.
Logic?

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

"E păcat să divorțezi pentru că ce a unit Dumnezeu..."

Dumnezeu este iubire, nu-i așa?
Așa că ar fi logic să credem că dragostea unește doi oameni.
Dar dacă, în loc de dragoste, doi oameni sunt uniți din alte motive?
Mai putem vorbi aici despre Dumnezeu?
Sau dacă omul a unit și nu Dumnezeu?
Mai putem vorbi aici despre Dumnezeu?
Evident ca nu.

Atunci de ce să facem din căsătorie o închisoare din care nici un om nu poate ieși și suntem obligati pe viață să rămânem cu cineva pe care nu-l iubim sau care nu ne iubește?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Iar ai înțeles greșit.
Dumnezeu este iubire,de asta îngăduie toate prostiile pe care le face omenirea (vândutul pe bani,desfrânarea și așa mai departe),dar asta nu înseamnă că le poate tolera la nesfârșit,de aia fiecare îți va trage răsplata la un moment dat.
Daca doi oameni sunt uniți din alte motive sau ce mai fac ei, repet, e o alegere pe care ți-o asumi și suporți consecințele aferente.
Din punct de vedere logic, Dumnezeu exista și în astfel de situații, gândește-te doar, daca Dumnezeu nu iubea omenirea, fiecare căsnicie din interes avea drept sfârșit chinurile celor 2, dar Dumnezeu așteaptă și așteaptă să realizezi cândva că nu ai făcut ce trebuia și că o să te căiești.N-o s-o faci niciodată? La judecată îți primești răsplata, punct.Acolo nu mai ai cum sa mai repari ceva.

Nu face nimeni o închisoare,tocmai,de aceea se și presupune ca o căsnicie trebuie sa fie întemeiată din iubire,nu din alte motive.
Pai întrebare, când ai făcut tu ce ai vrut, ți-a plăcut, nu?
Ei bine, aceasta plăcere are acest cost, costul nefericirii

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Da, facem din căsătorie o închisoare, deoarece considerați că cei care s-au căsătorit din interes personal sau cei care nu au avut discernământ atunci când și-au ales partenerul sunt forțați să suporte consecințele prin faptul că Dumnezeu i-a unit.
Nu ați spus asta mai devreme?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Ba da,dar întrebare,din nou.
Cum v-ați simți dacă ați fi furata in plina strada?
Nu prea plăcut,nu?
Uite așa se simte și Dumnezeu când vede că oamenii încalcă legile divine,apoi mai și au curajul sa-L înfrunte.
Nu zic,dv trăiți fix cum doriți,dar asta e legea divină și se aplică pentru toată lumea,nu e inventată special pentru dv.
Dar nu poți face in aceasta viață nimic care să nu aibă efecte.
Până și un cuvânt poate răni o inima, darămite desfrânarea și vândutul pe arginți.
Si nu e vorba doar de legea divină, e vorba și de viața aceasta pe care o avem, că ce e karma, până la urmă, acțiuni care au consecinte
Păcatul de ce sa nu aibă consecințe? Acestea sunt consecințele.
Te pune cineva sa te căsătorești altfel decât din iubire?

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

"Nu ar trebui ca păcatul să aibă consecințe?"

Orice păcat are consecințele sale, dar nimeni, nici măcar Dumnezeu, nu are dreptul să te forțeze să trăiești în păcat.
Cum poți fi liber de păcat dacă ești forțat de Dumnezeu să trăiești cu cineva pe care nu-l iubești?
Unde este liberul arbitru?
Nicăieri.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Da,ai dreptate

| ioana748 a răspuns:

Ideal ar fi sa nu ajungem in fata lui Dumnezeu cu cineva pe care nu iubim.
Ma refer la o cultură normala unde poti alege.
Si oricum sunt situatii si situatii. Cine are legatura lui Dumnezeu stie ce are de facut ca sa fie corect in raport cu Universul, nu are nevoie de intermediari sa i rastalmaceasca ideile.
Aia nu e voie, ailaltă nu, dar vad ca unii fac si 4 nunti si nu le-a murit vreun partener
Dumnezeu nu interzice nimic dar cred ca ne vrea in adevar si iubire.
Sa incercam sa fim corecti fata de ceilalți si fata de noi.
Toate cele bune,

| EestiSodalane a răspuns:

În legatura cu prima, imi amintesc o replică de a unui preot sau monah român (cred că par. Steindhart) care zicea "asta nu-i păcat, ci doar prostie". La fel se aplică și aici. Să te casatoresti cu cineva pe care nu iubesti nu e păcat ci doar prostie.

Iar divorțul este ruperea unui juramant pe care l-ai jurat fata lui Dumnezeu. "Ce a unit Dumnezeu omul să nu despartă".

| Effy35 explică (pentru EestiSodalane):

Atunci nu fac nici un păcat dacă mă căsătoresc cu mai multe femei, nu-i așa?

Din câte văd eu, Dumnezeu este mai interesat de un jurământ decât de intenția celui care face jurământul.

Dumnezeu nu unește două inimi viclene, ci doar diavolul.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Effy35):

Ba faci pacat daca te casatoresti cu mai multe femei pentru ca institutia si taina casatoriei se face între un singur bărbat și o singură femeie.
Și n-am zis niciodată că Dumnezeu nu e interesat de intentia cu care faci juramantul. Dacă intentia ta cand te casatoresti este una vicleană atunci normal că asta constituie o batjocură gravă la adresa tainei cununiei.

Dar eu nu m-am gandit la intentii viclene cand ti-am citit întrebarea, ci pur si simplu la o decizie neînțeleaptă, netoată. Dumnezeu ne zice să fim înțelepți, dar nu consideră prostia un păcat ci mai degrabă o consecință a păcatului. Trebuie sa fii intelept cand intrii în taina cununiei.

| Effy35 explică (pentru EestiSodalane):

Dar Avraam, David, Solomon au avut mai multe soții și nu se spune despre ei că au comis vreun păcat.

Când spun două inimi rele, mă refer la faptul că una sau ambele persoane nu se iubesc, iar în acest caz doar diavolul unește, nu Dumnezeu.

| T0Teu a răspuns:

Este discutabil aici. Casatoria se face intre doua persoane care se iubesc, care se casatoresc de buna voie. La biserica esti întrebat daca de buna voie si din dragoste te căsătoresti, iar daca zici ca da, minți. Oricum, nu ma pot pronunta si sa fac litera de lege sa spun daca e pacat sau nu sa te casatoresti cu cineva pe care nu l iubesti, dar sigur e pacat sa divortezi ptc scrie in Biblie ca ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta. Te casatoresti cu cineva, iti asumi alegerea facuta.