| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa faci cand ai pacate mari si nu poti plange pentru ele, iar rugaciunea parca nu trece de tavan? (Crestin ortodox) de spovedit m-am spovedit

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Insisti. Asta e solutia - sa insisti. Vezi Luca cap. 18.

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Trebuie sa te SPOVEDESTI lui Dumnezeu, nu unui POPA, hot, curvar, betiv, homosexual, afemeiat, lacom, calic, barfitor scandalagiu si in esenta, care nu are NICI o legatura cu Dumnezeu fiind DOAR un ANGAJAT al statului.

| AC4S4 a răspuns (pentru danut):

De unde stii ca acel preot este cum l-ai facut tu? De ce judeci cand nici nu cunosti?

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru ca doar asta stie sa faca un sectant agresiv si tendentios precum el... sad

Daca o comisie vine la un liceu sa-l acrediteze si gaseste in timpul programului doi elevi intr-un bar, doi fumand prin spatii adiacente, si vreo voi care tocmai se pregatesc sa chiuleasca, asta nu inseamna ca-i poate incrimina pe toti ceilalti o mie de fapte identice... sad

Dar iata ca @danut, exemplul perfect de ratacit de la credinta Bisericii se pare ca poate... thinking

| danut a răspuns (pentru milan9):

Tu nu te uiti la stiri la televizor? Atunci iti recomand Youtube. Sau popi nu sunt angajati la stat?
Era vorba ca habar nu ai cui te spovedesti, poate fi si cu 1/2 norma la SRI.

| danut a răspuns (pentru AC4S4):

La care dintre ei te referi? Poate tu nu traiesti in Romania. Urmareste stirile cu atentie.

| AC4S4 a răspuns (pentru danut):

Pai in mass-media se scoate la iveala doar ce-i rau. Indiferent ca 99% din preoti sunt corupti sau doar 0, 1%, tot nu e bine sa ii judecam.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru AC4S4):

Cum sa nu fie "bine sa ii judecam"? Pe oricine "e bine" sa-l judecam, dar nu dupa rasa, sex, orientare sexuala sau statut social, ci dupa esenta, esenta de om Puternic sau slab. Iar judecata individului de mai sus, intr-adevar, nu e oportuna caci nu e o judecata personala, e o presupunere. In momentul judecatii personale ai tot dreptul sa emiti nu doar pareri ci verdicte, fiind constient ca nu judeci ceva dat de Natura ci ceva cultivat in timp, constient fiind.

| danut a răspuns (pentru AC4S4):

Eu nu am judecat vreun preot, poate fi si in alte credinte astfel de oameni, chiar si la adventisti ca acolo v-ati repezit cu toti. Problema este la SPOVEDANIE, ca nu sti cu cine vorbesti, nu sti cum este omul caruia te destainui. La neoprotestanti NU EXISTA INTERMEDIARI intre om si Dumnezeu. Ce te faci cand te spovedesti si apoi privesti la televizor cand un preafericit cu pantalonii in vine este calare pe unul cu fundul gol si ii spune cfa mai are putin si gata. Poate fi acel om un intermediar intre un pacatos si Dumnezeu? Sti care este OK si care nu? De aceia Domnul Isus Hristos a spus CLAR ca nu avem DECAT un MARE PREOT si un TATA (Parinte). Dar cum sa iei osul de la gura pacatosului? Voi alegeti.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Repet raspunsul precedent si pentru tine... Aaa da stai ca tie ti se adreseaza... thinking Desi sunt sigur ca nuci de data aceasta nu vei intelege nimic si o vei da iar pe GENERALIZARE (daca 10 din 10.010 fac o boacana atunci prin absurd, si nu "reducere la absurd", toti 10.010 trebuie flagelati). thinking Ei nu serios?
Apoi, asta e "politica" prozelitista sectanta si nu recurs la vreun gen de logica aplicata. sad

Spuneam:
"Daca o comisie vine la un liceu sa-l acrediteze si gaseste in timpul programului doi elevi intr-un bar, doi fumand prin spatii adiacente, si vreo voi care tocmai se pregatesc sa chiuleasca, asta nu inseamna ca-i poate incrimina pe toti ceilalti o mie de fapte identice... sad

Dar iata ca un ratacit de la credinta Bisericii se pare ca poate..."

| danut a răspuns (pentru milan9):

Tu spui: "Spuneam:
"Daca o comisie vine la un liceu sa-l acrediteze si gaseste in timpul programului doi elevi intr-un bar, doi fumand prin spatii adiacente, si vreo voi care tocmai se pregatesc sa chiuleasca, asta nu inseamna ca-i poate incrimina pe toti ceilalti o mie de fapte identice... sad "
Aici nu este vorba de doi elevi, am spus-o si in alt mesaj anterior, v-ati repezit ca vulturi la un hoit, pot fi din orice religie asa cum am spus, si de la adventisti DAR NIMENI nu se SOVEDESTE unui adventist DAR DACA un singur popa este cum am spus eu, si sunt o multitudine, cum poate INTERMEDIA un asemenea individ intre un pacatos si Dumnezeu? Acel om care s-a spovedit RAMANE PACATOS si cu pacatele NEIERTATE caci Dumnezeu nu asculta un popa caruia i se mai spune si preafericit si care apare le televizor cu pantalonii in vine calare peste alt popa cu fundul gol si caruia ii spune ca sa fie linistit CA TERMINA IMEDIAT. Ce te faci cand popa respectiv e si conducatorul unei intregi regiuni al unei tari? Aici nu e vorba despre INDIVID ci de SPOVEDANIE. De aceia ceea ce voi evitati este ca Dumnezeu a desfintat PREOTIMEA din mijlocul oamenilor exact pentru aceste lucruri. Si cati nu or mai fi asa in randul preotimii de care nu stim? In orice religie pot fi asemenea oameni DAR noi ne SPOVEDIM DIRECT lui Dumnezeu, nu la intermediari pacatosi.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Exceptii de genul acesta erau si in preotia Vechiului Testament, si totusi Dumnezeu Fiul NU a renuntat la rolul de mediere pe care omul il poate avea: ISI INTEMEIAZA PROPRIA SA PREOTIE CRESTINA. Lista cu cele 100 de versete care prezinta intemeierea preotiei crestine o stii, am mai expus-o... thinking

Un alt lucru pe care tu nu il intelegi este faptul ca harul lui Dumnezeu lucreaza prin preoti nu pentru MERITUL lor (desi unii chiar sunt sfinti in adevaratul inteles al cuvantului) ci pentru MISIUNEA pe care Dumnezeu le-a incredintat-o lor...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Dovada misiunii pentru popi, nu episcopi care insemna altceva.

| T0T a răspuns:

Nu le regreți înseamnă

| anonimg a răspuns:

Problema este credinta; sau mai bine zis lipsa acesteia.
Noi nu trebuie sa ne rugam de doua ori pentru un pacat ca sa ne fie iertat.
Noi trebuie sa credem ca Dumnezeu ne iarta. El nu poate sa nu ne ierte. Numai ca noi nu credem asta. Sunt multe cereri la care Dumnezeu nu ne raspunde imediat; dar nu la fel sunt si cererile de iertare. In privinta acestora El a promis:
"Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" (Isa.65:24)
Necredinta noastra nu este decat o ocara, este ofensa la adresa Mantuitorului. Pentru ce dar a murit pe cruce? Nu pentru ca sa fim iertati? A murit oare ca sa avem telefoane mobile performante si nu le avem? Sau a murit pentru alte lucruri pamantesti?
Nu a murit El oare ca sa putem sa avem pace din nou si din nou cu Dumnezeu?
"Pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afara". (Ioan.6:37)
Da, de fiecare data cand pacatuim ne cerem iertare; pentru ca noi mereu pacatuim, deoarece asa este natura noastra. Si Dumnezeu stie lucrul acesta. Insa jerfa de la Golgota este suficient de mare sa indeparteze vinovatia din sufletele noastre, oridecate ori ne vom simti vinovati si o marturisim inaintea Lui.

In astfel de situatii putem sa ne rugam ca si tatal care dorea sa-si salveze copilul:
"Isus a raspuns: "Tu zici: "Daca poti!"… Toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede!"
Indata tatal copilului a strigat cu lacrimi: "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele!"" (Marcu.9:24)
Crede. Crede fara sa astepti sa simti ca esti iertat. Multumeste-I lui Dumnezeu pentru ca te-a iertat, si sufletul iti va fi inundat de pace. Acesta va fi rezultatul credintei. Si noi trebuie sa credem pe Dumnezeu pe cuvant, fara sa asteptam sa simtim ceva.

Rugaciunile tale de iertare au fost ascultate. Daca nu te bucuri de rezultatul marturisirii, de pace si bucurie, este datorita faptului ca tu nu crezi. Si nu ai nevoie de marturisire inaintea unui preot. Pacatele se spun doar lui Dumnezeu, in mod personal; numai El trebuie sa le stie, si niciodata vreo ureche omeneasca. Trebuiesc sa fie in cuvintele noastre, asa cum ne simtim indemnati, in singuratatea noastra.

| DeyCj a răspuns:

Să nu te mai gândești la ele.Nu există păcat mai mare pe lumea asta decât să crezi că faci păcate prin modul tău de a fi, a te exprima, a interacționa cu cei din jurul tău, sau a gândii ceva despre ceva sau cineva.Pe acest sentiment continuu de vinovăție indus de popi și biblie, se bazează cre(ș)tinismul.
Nu te mai gândii la ce ai făcut, mai ales dacă simți că ai făcut o alegere bună; și dacă nu ce?; Nu e capăt de lume, o să mai faci alegeri proaste(numite creștinește greșeli), așa cum toți facem; Ideea să înveți din ele și să nu le mai repeți.

| xerxes1 a răspuns:

Fa o gaura in tavan de marimea rugaciunii.
Daca tavanul este din beton armat este normal sa nu treaca.

| Steregoi a răspuns:

Sa intelegi valoarea jertfei lui Cristos prin care un imoral devine moral adica stigmatul imoral dispare. Omul moral se spala cu apa pentru curatenie fizica si cu sangele lui Cristos ( in mod simbolic ) pentru curatire morala. Manase a fost printre cei mai criminali oameni ucigandu-si in foc proprii copii. Stoarfa care a vorbit cu Cristos si Rahav au fost niste imorale notorii. Azi daca ai mers la stoarfe si diseara te rogi pe baza jerfei lui Cristos pentru curatire morala maine esti imaculat si de maine te poti casatori evident daca nu ai vreo boala contagioasa precum hiv sau hepatita c si vdrl.

| Mclaren12 a răspuns:

Sa te trezesti la realitate. Mai exact, despre ce "pacate mari" ar fi vorba?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele mai mari jigodii sunt propagandistii sectanti adventisti, care nu-si vad pacatele lor proprii, dar mint despre preotii ortodocsi. Propagandistii sectanti adventisti mint ca se bazeaza pe Biblie, dar fac prozelistism pe la usile oamenilor, incercand sa-i insele cu maculatura descreieratei e.g. white. Cica sa bazeaza pe Biblie, dar le vara oamenilor in fata "Tragedia veacurilor". Hai, sictir, sectantilor! Duceti-va in SUA, de unde v-a venit secta! Nu primim lectii de crestinism de la voi! Hai, sictir, sectantilor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu există păcate mai mari. Până la urmă toți păcătuim. Nu putem afirma că eu sunt MAI păcătos decât tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Alfred0703 a răspuns:

Sa faci o vizita la psiholog si sa incetezi sa te rogi.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu te mai spovedi ca nu popa te iarta ci D-zeu, roaga-te la el si marturiseste-i lui pacatul nu popii.

| alin131 a răspuns:

Il rogi pe Iisus Hristos sa te ierte si sa te ajute. Il rogi cu inima deschisa si ii dai voie sa iti aline suferinta.

| AndreyNow a răspuns:

Te-ai ganditi vreodata ca rugacinile tale nu trec de tavan pentru ca nu exista nimeni sus care sa le primeasca. Toti credeti intr-o carte si anume Biblia. Eu unul cred in Satan pentru simplu fapt ca este mereu langa mine cand am nevoie de ajutor si asta inseamna pentru mine totul. Atata timp cat mi se arata Satan si e alaturi de mine, voi continua sa cred in el si sa il sustin pentru ca asta inseamna existenta. Existenta este inutila daca nu ai un scop. Toti spun de Satan ca este hidos, rau, diabolic. Dar oare cati din voi l-a intalnit sau l-a vazut pe Satan?! Cum puteti spune ca Satan este rau daca nu lati intalnit. Este ironic ca voi credeti si spuneti ca asa zisul Dumnezeu din Biblie este bun, frumos si iertator dar ca si in cazul lui Satan... voi nu l-ati vazut pe Dumneze. Asa ca este o tampenie sa comentati in nestire de cauza! Hail Satan!

| Golyat18 a răspuns (pentru AndreyNow):

Ti-ai luat-o prea in serios...
Mai incet baiete...

| T0T a răspuns (pentru Golyat18):

Salut Alexandruhet18

| Golyat18 a răspuns (pentru T0T):

Salut.
Cine esti, de unde esti si de ce ma urmaresti?

Cred ca stii despre mine mai multe decat stiu eu.

| T0T a răspuns (pentru Golyat18):

Păi nu mai știi că eram admiratorul tău secret până m-ai dezamăgit. Mi-am adus aminte de clipele frumoase petrecute.

| Golyat18 a răspuns (pentru T0T):

Nu inteleg ce ti-a putut placea la mine.

| dumitruanca a răspuns (pentru AndreyNow):

Noi stim ca este rau din Biblie deoarece s-a crezut m-ai presus de Dumnezeu si de orice fiinta, asa ca parca Dumnezeu l-a exilat din rai( parca asa era pentru ca nu am citit capitolul) si apoi i-a influentat pe Adam si Eva sa manance din marul acela si au cunoscut raul si daca era asa de bun Satan acesta dc tortureaza oameni, deschide ochi si vezi la ce te rogi, crezi ca este un lucru bun sa te rogi la rau?