| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce sarbatoresc de fapt crestinii de Paste?

Răspuns Câştigător
| Antisistem11 a răspuns:

Cuvântul passover in sine denota un lucru foarte interesant. legenda biblică spune că îngerul morții a trecut peste casele evreilor și nu le-a ucis copii pentru ca aceștia își marcasera casele cu sânge de miel.in schimb bietii copii egipteni au fost uciși. Deduci ci de aici ce se sărbătorește de paște?

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Unii sarbatoresc moartea idolului lor, altii sarbatoresc idolul lor care devine zombie, iar altii habar nu au ce sarbatoresc, ei doar o fac pentru ca asta au facut de cand erau mici.
Oricum te uiti la ea, nu pare ceva ce ar trebui sarbatorit.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru Mayhem666):

Dar ce ar trebui sărbătorit în viziunea ta?

| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Antisistem11):

Absolut nimic. Sarbatoarea asta nu e nimic mai mult decat cancer.
Uciderea a nenumarate animale nevinovate ca sa satisfaca un moft, nu e motiv de sarbatoare.

| Lukasssz a răspuns:

Prostia din capu` lor limitat.

| raMLesS a răspuns:

Taierea iedului laughing))

| Werrich a răspuns:

Cuvântul Paști provine în limba română din forma bizantino-latină Pastihae a cuvântului de origine ebraică Pasah („a trecut"), poate moștenit de evrei de la egipteni. Evreii numesc Paștele (Pesah) — sărbătoarea libertății sau a azimilor, — sărbătoarea lor anuală în amintirea evenimentelor relatate în Biblie ale trecerii prin Marea Roșie și a eliberării lor din robia Egiptului (Ieșirea XII, 27), care se prăznuiește la 14 Nisan și coincide cu prima lună plină de după echinocțiul de primăvară.

| chuckmanson a răspuns:

O sărbătoare păgână dedicată zeiței germanice a primăverii.

| Gligore2000 a răspuns:

Taierea mielului si o bauta strasnica de vreo 10l de jin.

| Incredere1 a răspuns:

Eliberarea

Răspuns utilizator avertizat
| mariustoian4 a răspuns:

Aia nu sunt crestini care celebreaza ouale si iepurele.