| bogdancorb a întrebat:

Ce sarbatorim pe 6 august?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbarea la fata a mantuitorului Iisus Hristos cand fata lui a stralucit aratandu-si astfel pe langa fata materiala si pe cea dumnezeiasca, pe muntele maslinilor fiind cand a fost vizitat de doi sfinti, care l-au intarit pentru rastignirea ce urma sa o sufere.

5 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

E simplu, ziua de naștere a Cătălinei, tipa care în 1-4 stătea în prima bancă de la fereastră și avea ochelari de hipsteriță before it was cool.

| AliGab a răspuns:

Pentru ortodocsii pe stil nou este Sarbatoarea Schimbarii la fata a Domnului nostru Iisus Hristos pe muntele Tabor, cand a luat ca martori, pentru a arata ca este Fiul lui Dumnezeu, pe trei dintre cei mai apropiati ucenici ai sai (care mai tarziu au devenit Sf. Apostoli): Petru (zis Simon), Iacob si Ioan (cel mai tanar ucenic). Minunea a mai fost insotita de prezenta a doi prooroci mari din vechiul testament: Moise si Ilie (cel pe care Dumnezeu l-a rapit la cer). Sper sa-ti fie de folos

| DyNo a răspuns:

Schimbarea la fata.

| Aneurysm a răspuns:

La mulţi ani ălora cu numele de 6 august! *aduce berea*

Răspuns utilizator avertizat