| troleibuz a întrebat:

Ce scrie in Biblie despre dinozauri?

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Eu nu citesc biblia, dar nefiind o carte stiintifica ci doar o poveste fantezista, banuiesc ca nu scrie nimic despre dinozauri.

| gratargratar a răspuns:

Pai nu prea scrie mare lucru... depinde de interpretare si de pozitia ta fata de Biblie.

Spre exemplu, sunt creationisti care spun ca Pamantul are in jur de 7000 de ani vechime. Prin urmare, metodele de datare stiintifice ar fi eronate. Astfel, dinozaurii ar fi trait laolalta cu oamenii, cea mai mare parte murind insa in potopul lui Noe (teoria evolutionista nu vine cu o explicatie mai plauzibila pentru disparitia dinozaurilor). De altfel, o posibila specie de dinozaur e mentionata in Iov cap.40 (unde se spune despre un animal ce are coada ca un cedru).
De asemenea, se crede ca atunci cand Biblia a fost scrisa, nu exista un cuvant distinct pentru "dinozauri". Ei erau numite in alte feluri: bestii, dragoni etc. Astfel de expresii apar de multe ori in Vechiul Testament: la Ezechiel, la Iov, in Psalmi etc.