| OctavianDanielMaria a întrebat:

Vreau sa vad in Biblie unde scrie despre dinozauri. Ca doar Adam le-a pus numele tuturor animalelor, nu? Mai vreau sa vad in Biblie si lista cu numele date de catre Adam animalelor. Cred ca Jesus nu stia ce respira. Cu siguranta nu stia.

40 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Unii sunt de parere ca Iov 41 e descrierea unui dinozaur.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

E doar o poveste, o poveste de adormit conștiința

| sierra1 a răspuns:

"memoSs a răspuns:... apele erau deasupra pamantului"

e o teorie revoluționară aș zice, trebuie musai patentată!

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Nu scrie din cauza ca e o carte cu povesti inventate primitive scrisa de primitivi pentru inselarea naivilor si nestiutorilor happy

| halogen001 a răspuns:

Nu scrie pentru ca cei care au inventat povestile fanteziste nu stiau de dinozauri. Erau primitivi si nestiutori, dar povesti pentru prostit ceilalti nestiutori si naivi stiau sa faca. Jesus era si el primitiv si nu stia nici ce respira happy

| Zuzu1991 a răspuns:

Pai nu au existat dinozauri, decat in teoria Darwinista, si cum iti permiti sa spui asa ceva?!?
te excomunicam, da' pana cand rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la Adam toate erau si sunt necunoscute, apele erau deasupra pamantului.
Teoria mea este ca aceste ape au eliminat de pe fata pamantului dinozaurii si nu un meteorit.
Nu stiu ce vrei sa spui prin Adam ca a pus nume animalelor.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sunt dovezi care sa demonstreze cand a aparut apa pe pamant.
Apa nu lasa urme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis, e doar teoria mea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Prin asta nu justifica nimic in ce priveste existenta sau nonexistenta dinozaurilor.
Le-a pus nume la toate animalele care erau create dupa si nu inaintea lui dino Rex.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cunoasterea e buna dar si rea, pentru ca dupa ea aduce pacatul si inevitabil moartea.
Crime, violuri, furturi etc se datoreaza cunoasterii celor doua opuse.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai depinde cum o folosesti, dar ea ramane si cauza tuturor calamitatilor de pe pamant.
Pacatul aduce si moartea, Cain a omorat pe Abel, cutare l-a jigni pe cineva si acesta s-a sinucis. smd.
Prin pacat se mai intelege si boala, iar moartea e pusa pe seama unei boli degenerative.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt argumente daca te pricepi la religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca acum schimbi un Nokia(Dinozaur) pe un Samsung(Gaina) nu te intreaba nimeni de ce l-ai schimbat pentru ca ei stiu de ce.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu era, asa l-au facut oamenii, care sunt nascuti sa greseasca.
Numele Lui este El-Shadai (Dumnezeu Atotputernic), nu atotstiutor, atot bla bla bla.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si cu ce ne deosebim noi fata de El in cunoasterea binelui si a raului?
Stiai ca si ingerii pot gresi?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca nu vreau sa scriu un roman pe TPU xD

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu m-am referit la atotcunoasterea oricarui lucru, eu m-am referit la greseala care se poate face actionand asupra unui lucru pe care deja il cunosti.
De exemplu, eu cunosc toate legile fizice, dar cand vreau sa le aplic undeva in univers ceva poate nu imi convine, si le schimb cu altele.
Dumnezeu se innoiste in fiecare zi, asta scrie in carte, deci nu ramane la stadiul plictisitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vrei sa iti tai marunt fiecare verset in parte ca sa poti intelege mai bine la ce se refera tot acel pasaj?
Nu de alta, dar biblia are un limbaj specific al ei, si daca nu il cunosti nu stii la ce se refera prin faptul ca cunoaste caile tale smd.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi cine sa le pună numele animalelor decat omul.
Adam = bărbat
Eva = femeie
Indiferent că e de la începutul timpului sau astăzi.
Nu trebuie să citești Biblia să-ți dai seama de asta.
Aia e numai o poveste, trebuie sa ți dai frâu imaginației să înțelegi ce vrea sa spună Biblia. Nu poți să o înțelegi mota mo cum povestești despre matematica.

Da se drogau, pentru că droguri îți elevau conștiința pe un alt nivel ce poate fi înțeles de mulți.
Oricum știință din ziua de azi, e exact ca religia din timpurile vechi. Peste vreo 2000 de ani, o să râdă alți oameni de cat de prosti suntem acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HaHa, Sierra, sierra, daca ai da timpul inapoi ai vedea lucruri care ti s-ar parea supranatural vazandu-le.
Nici eu nu pot crede intr-o teorie cum ca un meteorit a distrus totul de pe fata pamantului.
Asta a fost ceva revolutionar pentru mine, din lipsa de dovezi, dar pentru voi(oitele) a fost patentata usor.

Răspuns utilizator avertizat