| EmaS a întrebat:

Ce se intampla cu cei care nu Il accepta dar nici nu Il resping pe Dumnezeu? http://www.youtube.com/watch?v=XhOAMoXg1hM

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Nu îL acceptă pentru că nu vor, sunt prea mândrii şi plini de "EU".
Nu acceptă în ruptul capului că există un Creator căruia trebuie să te supui, ei vor să fie "liberi" şi să facă tot ce le taie capul...deci ce să se întâmple?
Îmi vine in minte doar "Plânsul şi scrâşnirea dinţilor"

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

De ce trebuie sa te supui?

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Pentru că tu eşti lutul, El Olarul.
Tu creaţia, El Creatorul şi nu Creatorul trebuie să asculte de creaţie, ci creaţia de Creator.

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

De ce trebuie sa te supui cuiva care te-a creat are nevoie de sclavi?

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

A te supune nu înseamnă a fi sclav.
Isus Hristos, tocmai asta vrea, să ne scoată de sub sclavia, robia păcatului, să ne dea adevărata libertate, nu cea pe care ne-o închipuim noi!
Căci multe căi i se păr bune omului, dar la urmă se dovedesc că duc la moarte!
Tu dacă asculţi de părinţi, înseamnă că le eşti sclav?

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Un zeu nu are nevoie de sclavi care sai tina rugaciuni zilnice, faza cu cu parintii eu nu fac rugaciunii lor nu imi traiesc viata pentru ei nici ei pentru mine

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Deci eu sunt pacatos cum sti asta?

| EmaS explică (pentru RAY):

Pentru ca toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Doar tu nu, tu esti sfanta ema

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

1.Zilnic vorbeşti cu părinţii tăi, deci rugăciunea nu este aceea spusă dintr-o carte ca pe o poezie, ci rugăciunea este modul în care tu comunici cu Dumnezeu.
Prin rugăciune Dumnezeu te întăreşte, te ajută...Tu îi spui problemele tale, nevoile tale, asta nu înseamnă că El nu le ştie, dar e bine să ai o relaţie personală cu El, să petreci timp singur alături de Dumnezeu, să îţi dai interesul faţă de El, nu să îl cauţi doar la nevoie!
2.Toţi am păcătuit şi suntem lipsiţi de Slava lui Dumnezeu!
Păcatul pune un zid de despărţire între noi şi Dumnezeu!

Dar diferenţa dintre mine şi tine, este că eu recunosc că sunt un păcătos, recunosc că am nevoie de Dumnezeu, recunoasc că sunt pierdută fără El...
Pe când tu, nu!
Iar o altă diferenţă este că eu l-am acceptat pe Isus Hristos acum, când încă mi se arată ca şi un Mântuitor, dar va veni o zi când Uşa Harului se va închide şi atunci va fi Judecător!
Un Judecător Drept şi Sfânt!
Iar pe mine la finalul vieţii mă va aştepta un Mântuitor, iar pe tine un Judecător!

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

1 nu zilnic vb cu ei e relativ depinde de unde ma aflu nu inseamna ca ma obliga sa vb cu ei la tine daca nu vb ajung in iad parintii mei nu ma amenita cu iadul

2 daca sunt pacatos il astept pe dumnezeu sa-mi spuna cum a creat 240 mld de stele pana atunci nu cred ca exista si e doar un personaj inventat de evrei care aveau 8, 9 zeii, vrei versete in care chiar dumnezeu spune ca se intarneste cu zeii? nu ai de unde sa stii ce ne astepta inca nu ai murit

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Imi raspunzi la intrebare?

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Era un fel de a spune că "zilnic vorbeşti cu ei".
"la tine dacă nu vb ajung în iad " nu la mine,că eu nu-ţi vorbesc de la mine.
Eu aş vrea ca toţi oamenii să ajungă în Rai,însă nu eu pun condiţiile.
Condiţiile sunt puse de Dumnezeu,condiţii pe care tu şi eu trebuie să le îndeplinim dacă vrem să ajungem în Rai!
Aşa cum pe Pământ sunt legi de circulaţie, pe care tu nu le poţi schimba după bunul plac, aşa şi în Cer.
Să zicem că vrei să iei carnetul de conducere şi trebuie să înveţi nişte reguli de circulaţie dintr-o carte, iar tu nu le înveţi pentru că nu vrei, ci înveţi ceea ce crezi tu că e mai bine şi mai uşor.
Cerzi că vei mai lua carnetul de conducere?

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Daca nu iau ajung in iad?

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Răspunde-ţi singur la întrebarea aceasta.

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Daca nu iau carnetul nici unde repet din nou examenul, dupa religia ta in iad pe vesnicie

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Scuză peste scuză...dar din păcate această scuză nu va merge şi în faţa Celui care te-a ţesut în pântecele mamei tale!
Dumnezeu nu se lasă batjocorit, ce seamănă omul, aceea va şi secera!

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Tu ai murit?

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Da,faţă de păcat, pentru că am fost răstignit împreună cu Hristos, şi trăiesc... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăieşte în mine. Şi viaţa, pe care o trăiesc acum în trup, o trăiesc în credinţa în Fiul lui Dumnezeu, care m-a iubit şi S-a dat pe Sine însuşi pentru mine.

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Fizic ai murit?

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Nu,ci din punct de vedere spiritual, faţă de păcat!
Atunci când eşti creştin (în adevaratul sens al cuvântului) nu ai de dus o luptă fizică, ci spirituală!
Căci noi n-avem de luptat împotriva cărnii şi sângelui, ci împotriva căpeteniilor, împotriva domniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutăţii care sunt în locurile cereşti.

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Deci nu ai murit, deci nu sti ce e dincolo de moarte

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie să mori ca să ştii ce e dincolo. Dumnezeu ne-a lăsat scris în Biblie ce e dincolo + marturisiriile atâtor oameni care au avut experienţe de genul acesta, şi nu mă refer la moarte clinică, ci la cei care au fost răpiţi în Duhul şi duşi acolo pentru a putea spune şi celor de pe Pământ că Iadul şi Raiul există!
Şi cine vrea să creadă, bine îi va fi!

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Eu te-am intrebat ai murit? ai spus ca nu ai murit deci nu sti nu ma intereseaza ce spui nu ai murit tu ai spus-o cand vei muri atunci sami spui

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Sunt oameni care au murit şi au înviat.
Dar crezi dacă îţi dau să îi asculţi?
La fel şi eu,dacă ţi-aş spune vreodată că am fost dincolo şi am văzut tot ce se întâmplă m-ai crede? Nu!
Pentru că oamenii ca tine, nici dacă ar învia cineva din morţi nu ar crede!
Deci aceata este doar un motiv, este doar o scuză!

Oricum consider că am discutat destul, aş vrea, măcar odată, să încheiem prieteneşte, fără jigniri, dacă se poate bineînţeles!

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Sunt oameni care au murit şi au înviat
desigur ca as crede daca as vedea cu ochii mei ca x moare si dupa 72 de ore se trezeste atunci las crede ca a inviat

nu-i adevarat de ce ne faci ignoranti daca noi nu credem in ce crezi tu gata suntem ignoranti, dovedeste ce afirmi

| AndraRox a răspuns (pentru RAY):

Raymusic22tm : De ce simplifici atat de mult lucrurile? Revin-o la realitate! Nimeni nu te poate obliga sa crezi in Dumnezeu. Esti liber sa iti alegi religia. Esperanca a incercat sa iti arate cum va fi daca te incapatanezi in continuare sa il negi pe Dumnezeu.
Orice om are pacate, cat de mici, dar are! Asta nu inseama ca va ajunge in iad. De aceea crestinii merg la biserica si aleg calea spre mantuire.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce se intampla cu cei care nu Il accepta

in iad cu ei toti ca si cu milioanele de oamenii buni care nu au auzit de el sau de copii care au murit de foame
respingerea unui lucru care nu a fost dovedit este rationala astfel voi aveti obligatia sa nu respingeti restul zeiilor deci i respingeti ati dovedit voi crestinii ca nu exista miile de zeii?

in concluzie totii ajung in iad ca nu cred in barbosul ala de evreu/evreu /sapun sau ce o fi

| catalynx a răspuns (pentru RAY):

Ba nene du-te ba de aici ca numai prostii vorbesti. Esti aberant de toata jena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta am pus-o si eu de mai multe ori. Chiar tu ai zis ca persoanele neutre ajung in iad deoarece zeul tau o sa le considere automat impotriva lui. Cand am intrebat daca ti se pare morala acea decizie nu mi-ai raspuns.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Poate ca totul depinde de ceea ce stii in inima ta ca este adevarat. Cu alte cuvinte, s-ar putea să stai inaintea lui Dumnezeu intr-o buna zi si sa spui: „Dar n-am stiut ca existi!" Iar Dumnezeu s-ar putea să-ti raspunda: „Ba da, ai stiut. M-am asigurat ca stii. In inima ta ai stiut ca exist. Stiu acest lucru, pentru ca Eu am pus aceasta cunoastere in inima ta. Totusi, tu nu ai dorit sa Ma cunosti, asa ca ai refuzat sa recunosti ca exist. Ai ignorat informatia pe care ti-am dat-o, dar ea este acolo".

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Asta nu e o scuza. Daca e un zeu care poate face "aproape orice", din moment ce el a creat totul, poate sa ofere o dovada mai clara si mai buna nu crezi? Cand esti mic ai o predispozitie la a crede ca exista zane, elfi, spiridusi, vrajitoare, prieteni imaginari si multe altele de genu (se numeste imaginatie) dar asta nu inseamna ca sunt reale. Cum ar fi ca un profesor sa-ti dea nota 4 cand esti la gradinita deoarece nu ai stiut ca 5x5=25, tu sa-i zici "pai nu am stiut" iar el sa-ti spuna "e in inima ta"? Sa inteleg ca tie ti se pare moral daca vrei sa fi neutru, dumnezeu sa te considere impotriva lui si sa te trimita in iad?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dar tu crezi ca daca negi existenta lui Dumnezeu atotputernic poti sa schimbi realitatea si viitorul tau vesnic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Acelasi lucru ti-l pot zice eu despre Odin. Totusi, nu ai raspuns daca ti se pare moral sau nu sa fi trimis in iad pentru neutralitate.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Trebuie sa intelegi ca Dumnezeu este plin de dragoste dar este si un foc mistuitor.Nu exista decat doua cai.Doi stapani.Alege cui vrei sa slujesti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ti se pare moral sa fi trimis in iad pentru neutralitate?
Da sau Nu?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Trebuie sa intelegi ca zeus este plin de dragoste dar este si un foc mistuitor.Nu exista decat doua cai.Doi stapani.Alege cui vrei sa slujesti! ori zeus ori seth

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Da,pentru ca nu exista cale de mijloc si tu ai ales!