| anonim_4396 a întrebat:

Este Dumnezeu important? Ce se intampla daca nu Il accept, dar nici nu-L resping pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Se ştie deja,iar dacă nu, ar trebui, că la Dumnezeu nu există cale de mijloc. Din moment ce El ne pune în faţa viaţa şi moartea,iar noi alegem, suntem responsabili de decizia pe care am luat-o şi nu avem nici o scuză în faţa lui Dumnezeu cum că n-am ştiut, n-am auzit sau penibila frază "n-am găsit nici o dovadă care să demonstreze că Dumnezeu există!"
Dar aşa sunt unii oameni, mai comozi vor totul să le pice din cer când Dumnezeu zice să Îl căutăm cu toată inima şi Îl vom găsi!
Cine nu l-a găsit pe Dumnezeu să-L caute.
Dumnezeu e Viaţă,Dragoste,Nădejde vie,Sfânt,Viu,Drept, Atotştiutor, Atotputernic, Putere, Tărie.
Concluzie: Dumnezeu e foarte important în viaţa unui om.
Fără Dumnezeu omul devine un animal raţional, care vine de nicăieri şi merge spre nicăieri.

13 răspunsuri:
| anyia a răspuns:

Deism!?

"Cel care nu are destula slabiciune pentru a fi crestin dar nici destul curaj pentru a fi ateu." Un ateu iti va spune ca nu exista dumnezeu, deci el nu are nici o importanta. Un crestin va incerca sa te convinga de existenta lui si-ti va spune ca trebuie sa-i "slujesti". Deci, cine are dreptate? Niciunul. N-o sa-ti cada cerul in cap daca nu il accepti pe dumnezeu si nici n-o sa te calce o masina daca il accepti. Ideal ar fi sa mai citesti putin, sa discuti cu oameni rationali, sa cauti singur "adevarul". Nu te lua dupa oamenii indoctrinati deja, incearca sa te convingi singur.

Ca uite de aia se spune ca religia e o mare prostiewinking

| anyia a răspuns:

Iar eu nu inteleg ce vrei sa spui. Lasa-ma cu dovezile, crestinii il imbratiseaza pe dumnezeu ca un fel de scuza pentru tot ce se intampla, in timp ce ateii prefera sa GANDEASCA fara a se ascunde dupa un dumnezeu inexistent. Crestinii afirma ca exista pentru a o dovedii? Pacat ca inca n-au reusit, pentru ca exista oameni care nu sunt atat de naivi sa ia tot ce indruga unii fara pic de creier. Pe mine a inceput sa ma distreze ca se acorda atat de multa importanta religiei, cand nu asta e important. Religia fara constiinta morala e zero barat.

| anyia a răspuns:

Iar crestinul puternic considera ca dovezile si argumentele in sprijinul ideii ca "dumnezeu exista" sunt suficiente si convingatoare si constau intr-o icoana facatoare de minuni, intr-o vindecare a unui bolnav sau in povestiri ridicole despre mantuire si asa mai departe. Ma repet, mi se pare ca acordati prea multa importanta religiei. De ce unii nu pot fi crestini fara sa incerce sa aduca la mantuire toata turma? De ce unii atei nu pot ramane atei pentru ei, fara sa faca misto de ceilalti? Nu ajungem nicaieri daca aruncam cu dovezi incoace si-ncolo, daca cineva neutru ar sta sa analizeze acele dovezi ar observa ca inseamna de fapt NIMIC.

| anyia a răspuns:

Daca ar fi s-o iau asa, inclin spre deism. Nu cred in religie, nu cred in biserica, mi se pare caterinca ieftina. Poate o fi existand cineva acolo, insa sunt convinsa ca niciodata nu voi afla adevarul. Si nu vreau sa afirm ca sunt atee, pentru ca nu sunt. Nu din cauza ca as crede in dumnezeu, ci din cauza ca nu sunt in stare sa aduc argumente absolut convingatoare ca acesta nu exista. Eu una nu l-am vazut, nu l-am simtit, nu stiu ca exista, insa cine stie...laughing

| anyia a răspuns:

Si crezi ca o sa ma simt mai bine daca sustin ca sunt ateu?laughing
O sa visez la fel de urat, o sa vorbesc la fel de frumos, o sa doresc aceleasi lucruri si o sa gandesc la fel. Nu conteaza eticheta, nu sunt aici la concurs...pur si simplu incerc sa inteleg(uneori) irationalulwinking
Acum s-o luam asa, nu ma prezint foarte incantata ca stra-stra-strabunicul meu a fost un maimutoi, daca neg teoria creationista si merg pe cea evolutionistalaughing Si apropo, esti fata sau baiat?

| anyia a răspuns:

Pot avea o gandire libera fara sa ma declar atee. Care-i scopul tau in lumea asta? Te-ai nascut...pentru ce!? Sa treci prin viata fara sa ai un rost? Okay, daca nu exista cineva...de unde a pornit totul? Si vezi ca nu mi-ai raspuns la ultima intrebaresmug

| Cosmin86 a răspuns (pentru anyia):

"de unde a pornit totul". ok, daca totul e prea complex ca sa fie pe cont propriu, atunci voi ziceti ca exista un creator SI MAI COMPLEX care e pe cont propriu. o logica "imbatabila", n-am ce zice.
Mai citeste... "te-ai nascut, pentru ce", te-ai nascut din cauza unui proces complex, care implica reactii chimice si altele, NU indobitocirea clasica a religiei ca "totul are un scop".

Si mai citeste asta :
http://www.hotnews.ro/......cterie.htm

Acum putem si noi sa creem viata. Deocamdata doar sa inviem celule, pe masura ce va progresa stiinta o sa putem mult mai mult.

| anyia a răspuns (pentru Cosmin86):

Vezi ca l-am intrebat pentru ce s-a nascut, in traducere libera, cu ce scop, nu "din ce cauza"winking Bine, recunosc, nu am auzit niciodata de acest proces complex care implica reactii chimice si altele...chiar ma intrebam cum am aparut si eu. Citisem intr-o carte ca m-a adus barza, insa mi se parea putin cam sinistru. La fel si maimuta, nu prea merge. Asa ca am ramas la varianta cea mai simpla: prietenii mei, extraterestrii, au vrut sa reduca numarul indivizilor din farfuria lor zburatoare si m-au trimis pe mine pe pamant, stiind deja ca sunt o fiinta malefica.
Trecand peste filosofia aparitiei mele, nu am inteles sincer ce ai vrut tu sa ma faci sa inteleg, desi m-am simtit mai bine citind articolul. Stii insa care-i diferenta? Tu esti om, nu bacterie. Bineinteles ca stiinta va progresa, insa cred ca unele chestii nu in sens pozitiv. Si nu ma refer la creearea unei vieti omenesti, ci la faptul ca vom programa totul ca si cum am fi niste roboti. E necesar progresul in medicina, insa e necesar si progresul in gandire. O seara fainahappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru anyia):

Corect, este necesar si progresul in gandire happy

| anyia a răspuns (pentru Cosmin86):

Doar atat, fara alte predici despre logica mea imbatabila!?laughing Ma dezamagestisad

| Cosmin86 a răspuns (pentru anyia):

Pai nu are rost, am crezut ca esti o crestina fanatica. Adica genul ala care ignora orice in afara de biblie.

| anyia a răspuns (pentru Cosmin86):

Am spus ca inclin spre deism, nu ca il proslavesc pe dumnezeulaughing Ma intrebam ce are omu` asta cu viata mea, si, presupunand ca esti ateu, mi-am imaginat ca te-ai enervat cand am spus de ce ateii nu vor sa ramana atei pentru ei. Acum am elucidat misterul, tu te iei numai de fanaticii religiosiwinking
Toate cele bune!

| cri0sti1an a răspuns:

Doar daca nu il accepti, deodata il respingi.