| Exilee a întrebat:

Ce se intampla cu evolutionismul? NU este curios faptul ca numai la oameni exista UN NUMAR COLOSAL de LIMBI straine, dar in timp ce la celelalte necuvantatoare exista o anumita "limba" ( redata onomatopeic). De ce oare, conform evolutionismului, leul nu poate sustine un dialog cu un om? Dar in cel putin 5 limbi?

Estimez ca de-ar fi aparut limbile prin evolutionism, ar fi existat un numar minim. Si totusi nu este asa.
Ce parere aveti?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

N-are treaba evolutia cu asta. Aptitudinile cresc exponential de la un anumit nivel evolutiv, prin urmare este foarte normal.

| Inferno a răspuns:

Multumesc pentru ignor.

| doctorandus a răspuns:

Einstein zicea ca universul si prostia omeneasca sunt infinite, dar mai avea indoieli despre infinitatea universului.

| RAY a răspuns:

Din pacate ori nu sti ori vrei sa ignori faptul ca fiecare specie de pe planeta asta are un limbaj propiu ce le permite sa comunice intre ei,uni prin miros,sunete,sunt animale care imita limbaje altor animale pentru a le vana sau pentru a se proteja,de ce trebuie leul sa stie romana? are el limbajul lui propiu, nici tu nu poti conversa cu un chinez si na e tot om ca tine,daca e sa vb de biblie daca cu toti suntem evrei de ce nu vorbim evreieste? cum se face ca evrei au ramas evrei ca culoarea pieli n-am vazut evrei negri niciodata sau albi,faza cu babilionul un mit furat de la babilonineni apoi imprumutat la evrei ce sa spun basme,apropo zeul tau de ce a creat atatea animale care se ucid intre ele? de ce cele slabe mor si cele puternice supravetuiesc? un zeu bun nu ar lasa crima,supravetuirea asa cum este ea, limbiile sunt indtrudite intre ele in caz ca nu stia se stie cat de asemanatoare sunt,romana,spaniola,portugheza, italiana, franceza se asemana ele formeaza un grup limba veche latina asa si germana si restul limbiilor, diversitatea exista si in natura si in limbiile noastre plus ca exista dialecte se vede cum evolueaza o limba din acelasi limba in timp nu-i trebuie zeii, nu compara tu limbajul banatean cu cel moldovenesc

| Mădă0611 a răspuns:

"Another curious aspect of the theory of evolution is that everybody thinks he understands it."

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

A fost o singura limba, dar din cauza oamenilor care vroiau sa construiasca un turn pana la cer, s-au impartit

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Stiu civilizatii mai vechi decat babilonul, unde nu se vorbea aceeasi limba, ca erau din alte regiuni. plus ca nu sunt dovezi fizice ca turnul babel ar fi existat vreodata, eu stiu ca-s doar picturi.
o fi existat vreun turn dinasta de 100-200 metri "pana la cer", nu zic ca nu, dar in ce priveste limbile...

| Felys a răspuns:

Pentru ca omul este superior animalelor, este mai inteligent si si-a dezvoltat modul de comunicare intre semeni diferit de la o regiune la alta, pe cand la animale modul de a scoate zgomote au ramas la fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se vor gasi dovezi pentru
saltul de la materia moartă la materia vie,
saltul de la o specie la alta,
saltul de la animal la om
o sa devin fan al teoriei evolutiei.
Pana atunci raman fan al variantei cu extraterestri.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

"saltul de la o specie la alta,
saltul de la animal la om"
Dragul, meu sunt! Daca le respingi pentru ca vin in contradictie cu ce crezi tu atunci e alta problema.
P.S. Daca ai pretentia sa mi le ceri sa ti le insir pe aici, iti cer si eu bunul simti sa le cauti asa cum am facut si eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Movila de "dovezi":
1. exista unele asemanari intre animale si om
2. Embrionii diferitelor animale vertebrate arata aproape la fel in primele stadii,
3.selectia naturala
4 arhiva fosilelor
5. Experimentul lui Stanley Miller
6. Experimentul moliei Biston Betularia
7.mutatiile genetice
8.organele rudimentare
9.Omul de Piltdown happy
10.Omul de Neanderthal cu dureri de spate. Avea artrita saracutul.
11.Omului de Nebraska (de fapt a fost doar un dinte de porc)
etc
Care este originea informatiei genetice codificate in organismele vii?
Pot oare procesele naturale nedirijate sa adune singure structurile complicate din celulele vii?
Chimia chiar este in stare sa explica singura aparitia vietii?
Pana cand nu vom avea dovezi clare si teorii demonstrate stiintific, evolutionismul ar trebui predat doar la orele de filozofie.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Evolutionismul nu are treaba cu aparitia vietii, nu asta explica evolutionismul.
Daca ai fi spus din start ca sunt mari lacune in ceea ce priveste aparitia vietii nu te-as fi contrazis, daca la asta te refereai.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pai ce leul are corzi vocale si intelectul omului sa inteleaga \ dezvolte o limba...ala rage si da din coada toata ziua