| torsi a întrebat:

Ce se intampla cu sufletul animalelor dupa ce mor? se reincarneaza?

Răspuns Câştigător
| Jenny23 a răspuns:

Stiu eu cel mai sigur raspuns. Nimeni de pe aici nu stie, si sunt mii de interpretari pe baza acesteii idei.

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sufletul animalelor da savoare sosului Bolognese sau fripturii. Ce ar fi carnea fara suflet? McDonald's!

| Bizantino a răspuns:

Deci religia Ortodoxa spune asa : - Animalele nu au suflet ci suflare de viata -. Ele nu se reincarneaza si nici nu ajung in vreo alta dimensiune, pur si simplu mor. Poate este trist sa ne gandim la asta, dar asa este. Poate vei zice : Nu, nu e adevarat deoarece catelul sau pisica (sau alt animal...) mea/meu stie sa se joace, are inima se bucura. Ele au niste automatisme, pe baza stiintei demonstrat, banuiesc ca stii experimentul lui Pvlov cu catelul. Asadar ei recunosc perosoana sau mirosul ei, care ii da mancare etc. Nu au suflet si nu ajung in rai sau iad dar nici nu se reincarneaza.

| BogdanNicolae1 a răspuns (pentru Bizantino):

Te înșeli amarnic prietene
Nu ai iubit îndeajuns un animal să simți compasiunea și dragostea pe care ti’o poarta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu esti animal? ce biologie fac uni la scoala mergeti degeaba la scoala oamenii sunt mamifere = animale si nu mergem nici unde ramanem aici

| torsi explică (pentru anonim_4396):

Din ce am inteles eu, noi (mamiferele=animale=oamenii) ramanem pe pamant dupa ce murim. deci tu nu crezi nici in rai/iad la oameni. straight face
P.S. is la profil mate-info deci nu ma intereseaza biologia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru torsi):

Nu mergem nici unde nu te amagi si traieste clipa faza cu viata de apoi sunt povesti in fine

| Titanos a răspuns:

Conform religiei ortodoxe merg in rai.Nu exista iad de animale.Ele nu pacatuiesc ca oamenii.Conform celei budiste se reincarneaza.
FUNDA?

| Bizantino a răspuns (pentru Titanos):

Gresit... unde ai gasit tu in vreo documentatie de religie ortodoxa cum ca ar ajunge in rai. iti dau eu funda ( fac o intrebare special pentru tine daca imi gasestihappy )

| Titanos a răspuns (pentru Bizantino):

O profa de religie de la scoala a intrebat si unu de clasa a6a.

| torsi explică (pentru Titanos):

Toti oamenii pacatuiesc dar unii ajung in rai, pentru ca isi recunosc vina (etc etc).

| Titanos a răspuns (pentru torsi):

Ce intrebari idioate mai pui.
Fara resentimente.

| Bizantino a răspuns (pentru Titanos):

Stai ca nu inteleg "O profa de religie de la scoala a intrebat si unu de clasa a6a", nu inteleg ce vrei sa zici

| AkiraCullen a răspuns:

De fapt, animalele nu au suflet. Acesta e raspunsul. De ce se spune ca Dumnezeu ne-a creeat doar pe noi oamenii dupa chipul sau? Pt ca noua ne-a dat suflet, si nu altor creeaturi.

| FlyingBananas a răspuns:

Referindu-ma doar la pesti, daca ii arunci in bideu (un exemplu perfect ar fi un anumit episod din Dexter) cu siguranta ajung in Rai! big grin

| Mircescu_Alexandra_1995 a răspuns:

Religia este un mare, nu trebuie să credem tot ce scrie peste tot.....Toate ființele vii au suflet și după părerea mea există șanse foarte mari ca animalele să se reîncarneze. Eu am o pisica găsită pe strada acum 7 ani, care a apărut în viața mea ciudat pot spune și înainte să o găsesc, mama a avut un vis cu tatăl ei care a murit și care îi spunea sa aducă pisica in casa...Și multe te semne care m au pus pe gânduri și m au făcut să cred că nimic nu a fost întâmplător