| anonim_4396 a întrebat:

Daca sufletul este vesnic inseamna ca se reincarneaza la nesfarsit? Voi credeti ca sufletul se reincarneaza?

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă că nu există reîncarnare, după cum spune Biblia /Oamenilor le este rânduit să moară o singură dată și apoi vine judecata. Evrei 9=27.
Am citit că un cercetător din India a sta de vorbă cu cineva care pretindea că este reîncarnarea cuiva, a dat detalii despre locul de naștere, familie etc din viața anterioară și cân a mers acolo să vadă dacă e posibil, rudele acelui mort au confirmat totul cu o singură problemă, acela murise când cel ce se pretindea reîncarnarea lui avea deja 4 ani.Concluzia lui= de fapt a fost posedat de un demon care la moartea lui s=a mutat în băiețelul de 4 ani.
Aceasta e convingerea mea, nu există reâncarnare doar demoni care schimbă persoana purtătoare și pot da detalii despre gazdele anterioare. Dacă ar fi exorcizate le=ar trece toate amintirile.

| SG1995 a răspuns (pentru ania):

Păi și ăla care se presupune că s-a reincarnat cu când murise, raportat la vârsta copilului, cu un an, 2? Dar cercetătorul ăsta cine e, ce studii făcuse? De ce voi pocăiți obișnuiți să dați genul ăsta de adnedocte idioate?

| ania a răspuns:

Pentru RAY
Sa-l inducă în eroare în sensul că dacă nu-și rerolvă problema conștiinței lui apăsate de vinovăție în viața aceasta, mai are la dispoziție vieți viitoare, nu e pierdut totul.

| RAY a răspuns:

Sunt credinte ca si viata de apoi, acelasi tampenie, o viata avem, asta e prima si ultima restul sunt fantezi

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Știi ce amuzant la creștini? Că atunci când vine vorba de alte credințe sunt sceptici, dar când vine vorba de proprile credințe idioate sunt orbi.

| RAY a răspuns:

Ania desi era posedat de demon ca stia detalii de genu, care era scopul acelui demon? facea pe bufonul?

| RAY a răspuns:

Aiurea ania

| Celcestietot a răspuns:

Nu se reîncarnează, Biblia ne învață asta.

| Mircea08 a răspuns:

Exista. Sunt insa cazuri foarte rare in care Dumnezeu trimite pe cineva pe pamant cu o anume misiune. Ex:
"Matei 17:11 Drept răspuns, Isus le-a zis: „Este adevărat că trebuie să vină întâi Ilie şi să aşeze din nou toate lucrurile.
Matei 17:12 Dar vă spun că Ilie a şi venit, şi ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el ce au vrut. Tot aşa are să sufere şi Fiul omului din partea lor."
In mod normal, o parte dintre cei care mor, mai precis aceia care au obtinut mantuirea pe pamant, si adevaratii crestini, merg direct in imparatia lui Dumnezeu (asa cum a mers Ilie). Ceilalti sunt adormiti pana la judecata de apoi. In orice caz, sufletul este nemuritor indifarent ca apartine unui om fara pacate sau unui pacatos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,sufletul nu se reîncarnează,e doar o prostie a hindușilor și a budiștilor,credințele lor. Gândește logic... Dacă sufletul s-ar reîncarna,e ca și cum am muri, am învia, muri, învia. Există o diferență dintre judecată și reîncarnare, nu știu dacă înțelegi ce spun

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu, eu cred în ce scrie în Biblie despre suflet.

| Daniel323 a răspuns:

Se reincarneaza dar nu la nesfarsit.
Hindusii au explicat cum sta treaba cu Samsara ciclul reincarnarilor inainte ca sa apara picior de evreu pe planeta.