| DarkOrbitMoon a întrebat:

Ce se intampla cu sufletul copiilor avortati?

69 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Doar Dumnezeu ştie. Noi nu putem decât să ne dăm cu părerea...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sunt in iad dar nu se chinuie, sunt acolo ca marturie pentru parintii lor; ei nu sunt botezati, dar mai sunt si pierderi de sarcina care tot acolo stau.

| MaNjuRiA a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu exista asa ceva. Îți aduci aminte ceva de când ai 2 ani? Dacă ai fi murit la o vârstă foarte fragedă, pana înainte să ai amintiri, e ca și cum nu ai fi existat niciodată. Odată ce un copil începe sa aibă amintiri ajunge direct în rai (3- aprox 12 ani), iar apoi...aici e vorba de o altă discuție, în momentul când copilul ajunge să facă diferența între bine și rău, este complet răspunzător pentru faptele sale, înaintea lui Dumnezeu, deci dacă a făcut legământ cu Dumnezeu ca ajunge în rai, iar dacă nu, se va vedea la judecată decizia.

De unde pana unde ai văzut tu că sufletele lor merg direct în iad ca mărturie pentru părinții lor? Iadul e iad (plânsul și scrâșnirea dinților), raiul e rai (paradis, fără chin). Nu încurcăm marfa cu ambalajul. Toți oamenii, în rai vor fi de 16-18 ani. Niște tinerei, asa cum s-au arătat în cetatea Ierusalimului odată cu învierea Domnului Isus.

Seară bună!?

| M25M a răspuns:

Este o posibilitate ca postand aceasta intrebare care contine termenii "suflet" si "avort" sa fi deschis o cutie a Pandorei. laughing

| M25M a răspuns:

Parerea mea umila in aceasta chestiune este ca nu se intampla nimic.
Sufletul este un concept inventat de creieri(emisfera dreapta mai exact) deci ca sa il ai trebuie sa tte nasti si sa cresti, usor, usor, pentru a-l dobandi. Fatul neavand suflet cu tot amalgamul de sentimente ce reiese din el fiindca nu are nici o experienta decat cea biologica, nu i se intampla nimic.

| DarkOrbitMoon explică (pentru M25M):

Ma refeream din punct de vedere crestin.

| M25M a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Ma scuzi atunci, am crezut ca nu te referi la perspectiva anume.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Ei vor ajunge în Iad în caz că există Iadul.
Pe curând!

| DarkOrbitMoon explică:

Depinde din ce parte abordezi problema. Moral, religios sau ateu.

| Zenit313 a răspuns:

Sufletele copiilor avortati ajung in Rai pentru ca pacatul stramosesc este iertat prin suferinta mortii si chiar daca nu au avut parte de un botez.
Nu a fost posibil acest lucru si nu a fost vina lor ca nu a avut loc.

| dracu14 a răspuns (pentru Zenit313):

In ce religie traiest? asta e crestinism, nu esti botezat arzi in iad...

| Zenit313 a răspuns (pentru dracu14):

Prin suferinta mortii, pacatul stramosesc este iertat daca nu esti inca botezat. happy

| dracu14 a răspuns (pentru Zenit313):

Gresit,in biblie scrie ca cine nu crede in dumnezeu ajunge in iad, copii avortati nu credeau in dumnezeu deci ajung in iad

| CryChristiAN a răspuns (pentru dracu14):

Nu ajung in niciun iad. Vezi raspunsul meu.

| minahrs a răspuns (pentru Zenit313):

Aici pot sa spun ca ai dreptate. Acuma m-am convins ca nu esti ateu/atee, dar nici cerstin/a.

| Zenit313 a răspuns (pentru minahrs):

Sunt ateu, dar asta nu inseamna ca nu pot oferii consiliere teologica happy
Pana la urma urmei, un Ateu cunoste mai multa religie ca un credincios obisnuit.
Sunt baiat.

| minahrs a răspuns (pentru Zenit313):

Hahaha! De ce ai scris ateu cu A mare?
Si nu cred ca stii mai multa religie ca un credincios putin mai cult, nu chiar obisnuit.

| ghandi2013 a răspuns (pentru Zenit313):

"Pana la urma urmei, un Ateu cunoste mai multa religie ca un credincios obisnuit."
Esti ignorant ca o maimuta si oferi consiliere teologica?
rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Esti simpatic chiar daca prostia te reprezinta.

| Zenit313 a răspuns (pentru minahrs):

Am scris cu "A" mare din respect pentru ceilalti Atei.
Si am specificat ca despre credinciosii obisnuiti, care nu pot gandii din mai multe perspective happy

| Zenit313 a răspuns (pentru ghandi2013):

Tu cu cine faci Banking?!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Gresit.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

De ce? laughing

| Papillon09 a răspuns (pentru Zenit313):

Pai de fapt un ateu neaga religia, deci cum poate el sa o cunoasca?

| Papillon09 a răspuns (pentru Zenit313):

Cati ani ai?!

| Zenit313 a răspuns (pentru Papillon09):

Daca nu sunt de acord cu relgia pentru ca este un fals, asta nu inseamna ca nu o cunosc laughing
Chiar nu are nici cea mai mica legatura!

| Papillon09 a răspuns (pentru Zenit313):

Pai asta nu intelegi tu, religia nu inseamna ritualuri si icoane sau statui reprezentandu-l de Domnul Isus cum fac unele religii termenul de religia a aparut petru a-i putea diferentia pe unii de altii in privinta doctrinei si a modului de inchinare deci tu poti cunoaste "religia" ci doctrina si mai ales poti evalua comportamentul si manifestarile oamenilor din religia respectiva.

| Zenit313 a răspuns (pentru Papillon09):

Eu nu am credinta, dar cunosc religie happy
Doar asta am afirmat!

| dracu14 a răspuns:

Esti vai de viata ta copile

| dracu14 a răspuns:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

ce te face sa crezi ca dumnezeul ala bun nu trimite copii in iad tinand cont ca a permis ca 40 de copii sa fie omorati pentru o jignire

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ce se intampla si cu sufletul oameniilor care au ajuns la o varsta, care au murit printr-un accident, de o boala sau de batranete.
Pe langa asta, ti-am vazut intrebarile si cred ca ai o problema cu vreun copil avortat..De unde sa stie oamenii ce se intampla exact dupa ce mor?
Pe langa aceasta, fiecare religie are alta conceptie despre viata de dupa moarte, si ce se intampla dupa ce sufletul paraseste corpul.

| DarkOrbitMoon explică (pentru MeimeiPinguinu):

N-am nici o problema cu nici un copil avortat.Am vrut doar pareri crestine despre chestia asta.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Daca vrei pareri crestine incearca la un Preot, cred ca iti va da un raspuns bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce intelegi tu prin suflet si de ce il atribui si celor avortati, deci neterminati?

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica neterminati? Copiii avortati nu au suflet? Interesant punct de vedere.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 3xfemeie):

Exista totusi niste chestii speciale care se fac pentru ei.Vezi la Vladut. Pentru acesti copii avortati, mamele vor fi trase la raspundere de catre Dumnezeu(desigur exista si Sf Spovedanie).

| 3xfemeie a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Esti sigur ca mie trebuia sa-mi raspunzi? Eu l-am intrebat pe Valeriu, pentru ca a spus asta : "Da ce intelegi tu prin suflet si de ce il atribui si celor avortati, deci neterminati?"
Dar poate ca imi explici tu.

| 3xfemeie a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Si pentru stiinta ta, intr-o anumita masura sunt trasi la raspundere si tatii, chiar daca unora nu prea le pica bine. Arunca totul in carca femeii si se considera nevinovati. big grin

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pai ei au sulet nu-ti fa griji, insa datorita faptului ca provin dintr-un act animalic (cum suntem noi toti), acestia aveau mostenit pacatul lui Adam si Eva pentru care Iisus s-a rastignit pe cruce ca sa ne elibereze(nu l-a sters, insa in schimb exista Sf.Botez instituit din NT), si sa ne putem mantui(cei din VT, dupa cum sti, nu se puteau mantui). Copilul avortat fiind nebotezat nu se poate spune ca ajunge in rai, dar nici in iad.Raspunsul lui Vladut mi se pare bun in aceasta privinta.

| 3xfemeie a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Deci, dupa gandirea ta, problema este ca nu -i botezat? Tu chiar vorbesti serios?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 3xfemeie):

Logic.Daca nu intelegi nimic din Biblie treaba ta. Poate prin mirarea ta de mai sus negi Sf.Botez.Uite aici:http://ebookbrowse.com/......d231747210

De la pagina 255(127 in fomrmat PDF).o discutie intre un lider al unei denominatiuni religioase care a venit la calugarul ortodox Cleopa Ilie, pentru a-l combate in toate. Ai sa vezi ce vrei despre Sf. Botez si importanta sa pentru prunci. Asta desigur daca nu esti ipocrita, si n-ai rbdare sa citesti niste pagini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Stimata femeie de 3 ori (intrucat nedorind sa-mi lamuresti numele ales,pot crede orice), prin "neterminat" in cazul de fata, eu inteleg ca fiinta este inca in formare, este un fetus(cum se numeste medical), adica un produs intermediar intre ovulul fecundat si copil.As fi curios sa stiu ce intelegi tu prin suflet, si de ce il atribui fetusului avortat? Sunt aproape sigur ca intrebarea mea ramane retorica, dar risc.Macar una din cele 3 femei, imi va raspunde.

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns.
Si da, intrebarea ta va ramane in aer din punctul meu de vedere. De ce? Pentru ca e subiect delicat si complex. Daca inteleg bine, tu consideri ca fatul nu are suflet, deci avortul nu ar fi cu nimic mai grav decat sacrificarea unui miel. O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3xfemeie):

De ce nu esti sincera sa spui ca nu stii ce sa raspunzi.Tu faci precum vulpea,care neajungand la struguri, a spus ca-s acri si nu vrea. In privinta asemanarii dintre avort si sacrificarea unui miel, ai nimerit-o ca nuca-n perete, in afara faptelor ca animale au suflet. Daca stiai ce este acela suflet, nu faceai greseala asta.Nu te supara pe mine, dar nu-mi plac cei care incearca sa triseze.

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor La postarile tale simt mereu ironie si de asta evit sa raspund.
Asemanarea nu am facut-o pentru asa cred, ci pentru am intalnit femei care considerau ca nu-i si suflet acolo si de asta faceau avorturi cu usurinta. Iar tu cand ai spus ce ai spus, mintea mea te-a pus pe acelasi plan cu ele. big grin
Atata timp cat tu consideri ca fatul nu are suflet, nu am ce comenta. Sau poate ca as spune doar ceva: din momentul conceperii, copilul ala neterminat, cum ii spui tu, are suflet si stii de ce? Pana il primeste pe al lui, ia o parte din al mamei. Tocmai de aceea femeia cand face un avort pierde si o parte din suflet. Iti spune ceva asta? Dar subiectul este complex si nu se poate trata in cateva randuri.
Eu ma opresc aici, pentru ca putin ma intereseaza comentariile tale ironice si cu iz de superioritate.

| tinerelul a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Si al meu nu ti se pare bun?

| CryChristiAN a răspuns:

Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac Canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.
Uite aici gasesti raspunsul:http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-11.htm

| tinerelul a răspuns (pentru CryChristiAN):

Raspunsul nu e chiar unul complet. Caci sa nu uitam cuvintele Mantuitorului care zice : Cine nu se va boteza din apa si din Duh nu va intra in imparatia cerurilor. Totusi nu stim daca exista posibilitatea unui botez dincolo. Pentru ca daca ar fi asa de usor, toti ar avorta copii, ar face doar desfrau si ar zice lasa ca ne spovedim tinem Canon si ii scoatem si pe copii din starea aia. E greu de exprimat totusi este un pacat teribil. Ei copii avortati sunt undeva pomeniti la proscomidie. Prunci morti inainte de vreme. Dumnezeu stie ce se va intampla.

| DyNo a răspuns (pentru CryChristiAN):

Parca in Judeo-Crestinism nu exista o stare alternativa, decat raiul si iadul. Dupa parerea judeo-crestinilor nu exista nirvana.

| CryChristiAN a răspuns (pentru tinerelul):

Vrei sa zici ca-l faci mincinos pe parintele Cleopa?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru CryChristiAN):

Probabil.Ca doar noi romanii suntem campioni la dat cu parerea, iar parintele Cleopa abia se mai aude.

| tinerelul a răspuns (pentru CryChristiAN):

Hai ca esti culmea! Tu vrei sa zici ca L faci mincinos pe HRISTOS?

| tinerelul a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Atunci inseamna ca Hristos nu se mai aude demult sau cum?

Răspuns utilizator avertizat
| MetalForever a răspuns:

Se roaga la Til Lidemaan sa le cante la ziua lor.
Ce raspuns vroiai? Nu se stie! Nici Dumnezeu nu iti raspunde la asta!

| tinerelul a răspuns (pentru MetalForever):

Sa le cante de ziua lor! 11 hahahaha ce mi a placut ironia asta hahahaha

| MetalForever a răspuns (pentru tinerelul):

Stii cine e Til Lindemaan? Faceam ironie la numele si imaginea. celui care o intrebat.

| MetalForever a răspuns:

happy
Bravo,inteleg ce scrii, dar nu ma descurc sa vorbesc.E tampita intrebarea si. dupa numele lui am zis ca..hai sa fac o mica ironie.

| MetalForever a răspuns:

Esti cumva avortat si ai descoperit TPU? E tampita intrebarea, stii raspunsul, din orice punct de vedere.
Asta, in caz ca nu esti tampit.

| DarkOrbitMoon explică (pentru MetalForever):

Ce e "tampit"la intrebarea mea? Din moment ce e pusa la categoria "religie"evident ca ma refeream din punct de vedere crestin.

| MetalForever a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

E tampit rationamentul, stii bine raspunsul.Eu am zis ca nimeni nu iti poate raspunde EXACT la intrebarea asta, la fel cum nimeni nu iti poate raspunde daca dumnezeul crestin exista.
Cine naiba crezi ca iti va raspunde?
Nobody, my friend.

| DarkOrbitMoon explică (pentru MetalForever):

Nici nu ma asteptam ca cineva sa-mi raspunda exact la aceasta intrebare, am vrut sa vad doar pareri strict crestine.

| MetalForever a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Nu exista crestini stricti in lumea asta. Orice mi-ai zice tu, nu te voi crede.E imposibil.Nici papa nu e ''strict''.

| Hutzy95 a răspuns:

Un copil avortat nu ajunge in nici un caz in iad, el ajunge in rai dar nu se poate bucura asa mult cum se bucura sfintii de acolo, pentru ca ei nu au facut nici o fapta buna pentru a ajunge acolo, se poate spune ca ei au primit moarte martirica, dar in iad nu au cum sa fie pentru ca Dumnezeu nu pedepseste pe cel nevinovat. Dumnezeu pedepseste pe cel vinovat, un copil avortat nu se poate bucura asa mult pentru ca: nu are fapte bune facute de el, el ajunge doar in rai si atat nu se poate bucura pentru ca a ajuns pe meritul lui acolo.
Hristos plange dupa acesti copii dar le plange de mila si femeilor care fac avort http://fs69.trilulilu.ro/......5b55e9.jpg

| dorelmarc a răspuns:

14 Căci bărbatul necredincios este sfinţit prin nevasta credincioasă, şi nevasta necredincioasă este sfinţită prin fratele; altminteri, copiii voştri ar fi necuraţi, pe când acum sunt sfinţi.1.Corinteni.7.14

| stoica1 a răspuns:

In Rai.

| madalinbb19 a răspuns:

Ajung in Rai

| bya97 a răspuns:

Tot in rai..nu e vina lor ca niste "mame"iresponsabile l-au UCIS pentru ca asta au facut si nu au nicio scuza!

| MAnghelescu a răspuns:

Sufletele copiilor avortați stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Și ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiți de bucuria feței Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusețile din această lume și nici nu am făcut vreun păcat?" Și atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigașe. Iar părinții, care au omorât copiii în pântece, dacă fac Canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.(Pr. Cleopa Ilie)

| Dactor a răspuns:

Ajung în pământ. Nu există prostia asta de Dumnezeu şi rai/iad. Deja mă enervaţi cu prostia asta cu Dumnezeu-l vostru prost!