| 3xfemeie a întrebat:

Am vazut o intrebare despre botezul copiilor avortati. Eu as vrea sa formulez altfel :

Se fac rugaciuni pentru copiii avortati? Se aprind lumanari?

45 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Te poti boteza in numele copiilor avortati, dar numai la mormoni, ca doar ei mai pastreaza acest ritual consemnat in Biblie. Rugaciuni poti sa spui si singura, iar lumanari poti aprinde la ortodocsi sau la catolici. La mormoni din cate stiu nu se aprind lumanari.

| vreIian a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu tu, dar eu o gasesc tare atractiva pe femeia asta care a pus intrebarea. Tu ce zici?

| danay72 a răspuns:

Oricum Dumnezeu nu e de acord cu avorturile, pentru el viata e pretioasa si fiecare copil nenascut e in memoria lui si nu-l va uita, iar l-a momentul potrivit ii va invia.Ioan5:28,29

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu ca nu sunt botezati dar ei n-au pacate

| Jardelin a răspuns:

Nu. In credinta ortodoxa nu se boteaza copii avortati, nu se fac rugaciuni si nu se aprind luminari pentru ei!

Nu stiu celelalte credinte cum e, insa la noi nu este permis.

| 3xfemeie explică (pentru Jardelin):

De ce nu este permis?

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Crede-ma, nu am nimic cu tine, dar nu am timp si chef sa mai dau si explicatii care apoi genereaza alte intrebari si tot asa mai departe. Eu ti-am spus foarte clar si sigur care este raspunsul la intrebarile tale d.p.d.v. al credindei ortodoxe. Daca doresti sa afli si de ce nu este permis, intra pe site-urile ortodoxe, intreaba parintele paroh de care apartii sau poate primesti un raspuns amanuntit de la cineva cu mai multa rabdare chiar aici pe acest forum.

Numai bine!

| 3xfemeie explică (pentru Jardelin):

Eu ma intreb doar, daca acei copii au suflet, de ce nu ne ingrijim si de sufletul lor? Nu vreau raspuns de la preot, ci de la credinciosi.

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu prea te inteleg! Daca tu cauti un raspuns corect la nedumeririle tale, normal ar fi sa intrebi cele mai competente surse! Daca doresti raspunsuri de la userii care posteaza s-ar putea sa nu primesti niste raspunsuri corecte, iar totul risca sa degenereze intr-o discutie ieftina, banala si fara sens.

Totusi, sa nu crezi ca te acuz! Este bine ca intrebi, in felul asta se pot clarifica lucruri pe care unii nu le stiu. Insa daca la unele probleme nu se dau raspunsuri satisfacatoare aici, este bine sa cercetezi si alte surse de informare. Eu unul asa fac uneori!

| 3xfemeie explică (pentru Jardelin):

Mda. Cam lungi raspunsuri pentru cineva care spune ca nu are timp.
Nici eu nu te acuz de nimic, pentru ca asa cum ti-am mai spus voiam pareri de la credinciosi.

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

happy Ai sesizat bine! Dar zau ca nu am timp! Mai scriu un mesaj cuiva apoi am plecat ca am o multime de treburi!

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 3xfemeie):

De ce? Pentru ca nu au primit Botezul de la nastere (adica instalare Duhului Sfant in bebelus). E si normal sa nu fie pomeniti, atata timp cat mamele de buna voie i avorteaza(aici nu vorbim despre pierderea sarcinei etc).Se stia ca mamele care au facut avorturi mai devreme sau mai tarziu, se vor cai de acestea.

| 3xfemeie explică (pentru LegionarulRoman):

Copiii nenascuti nu au suflet?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 3xfemeie):

Ba da, dar nu au cum s-ar zice,"implementat" Duhul Sfant, cel raspunzator sa te duca in Rai. Daca un copil moare, si a fost botezat, acesta ajunge in Rai datorita faptului ca un bebelus nu are pacate.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Aceasta,este voia lui Dumnezeu, transmisa prin sfintii sai.

| 3xfemeie explică (pentru LegionarulRoman):

Mda. Si bebelusii care mor la nastere (sau la cateva zile dupa ), nefiind botezati? Sunt preoti care hotarasc sa-i inmormanteze undeva la marginea cimitirului, fara slujba. Dupa tine, acesti copii nu dreptul la rai?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu stiu.

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

Stie Dumnezeu ce va fi cu ei. Ideea este ca au murit nebotezati din cauza cuiva - preotul, parintii, rudele, chiar si personalul medical (vorbesc de cei botezati). Daca exista suspiciuni ca acel copil are mari probleme de sanatate si nu va putea ajunge pana la Botez sau chiar daca se observa pe moment complicatii, cineva dintre cei prezenti (parinti, rude, personal medical - care este botezat crestin) poate si TREBUIE sa boteze bebelusul prin putina stropire cu apa (la nevoie chiar saliva) si sa rosteasca si cuvintele Botezului: "Se boteaza robul/roaba lui Dumnezeu xyz, in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin". Si daca traieste, bebelul este adus la Biserica in ziua Botezului propriu-zis, spre a se ruga si Biserica pentru el, pentru intrarea lui in comunitate si in comuniune. Daca se intampla sa moara, Biserica il considera botezat si poti pune pomelnic pentru el, te poti ruga pentru el si poti aprinde si lumanari, fara probleme. Biserica nu se poate ruga altminteri pentru sufletul cuiva, daca acela nu a devenit membru al Bisericii si nu are un nume, care sa-i devina constitutiv cumva fintial.

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

"Stie Dumnezeu ce va fi cu ei." Bine zis!

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

Eu nu m-am referit la cei avortati, ci la cei care au murit saracutii fara sa primeasca Botezul. Nu sunt cel mai in masura sa dau asa sfaturi, dar mi se pare o oarece deosebire intre aceste doua feluri de moarte. Si Dumnezeu va avea judecata Sa - Biserica avertizeaza numai in legatura cu anumite aspecte, dupa cum a primit invatatura de la Hristos si dupa cum au talcuit-o Parintii si traitorii ei alesi.

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

Dar si unii si altii sunt uitati. Cred ca e cam mult sa vorbim despre invataturile lui Hristos cand ne referim la copiii avortati. Se face vreo referire la ei?

| 3xfemeie explică (pentru LegionarulRoman):

sad Sunt multe lucruri pe care nu le stim, dar nici nu avem curajul sa intrebam. Sau mai bine zis, ni se interzice sa intrebam.

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

Daca spune ca "de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in Imparatia cerurilor", la cine crezi ca s-a referit? La mosnegi? Sau zice cumva Hristos "lasati copiii avortati sa vina la Mine"? Cum pot veni la Hristos copiii, daca parintii lor trupesti se hotarasca sa-i ucida inca din pantece? Cum mai pot fi "nascuti din apa si din Duh"?
Asta e o chestiune simpla. Daca pe stalpul electric scrie "Nu atingeti - pericol de electrocutare!", se refera si la copii sau numai la adulti? E un simplu exemplu, care mi-a venit in minte pe moment.

| 3xfemeie explică (pentru tasmania):

Nu aici voiam sa ajung. In primul rand nu cred ca pe vremuri se practica
avortul la cerere. Tind sa cred ca practica este mai noua. Sau gresesc?

| FrozenSoul a răspuns (pentru 3xfemeie):

Crezi tu ca popa din fundu' altarului hotaraste cine se duce in rai, sau iad? Viata ni s-a dat si ni se va lua fara sa fim intrebati, de vrem, ori ba. Dar nu un popa hotaraste unde se duce unu' sau altu', mai ales ca 90% din ei, se duc clar in iad, caci doar fura. Biserica e doar o modalitate, prin care se incearca sa manipuleze omenirea. Ar trebui sa gandesti pozitiv. Un bebe care moare, ca asa i-a fost dat, e clar ingeras. Pe pamantul asta, hotii au de toate, prostii au noroc, iar dobitocii o duc bine. "Ferice cei saraci cu duhul", cu cat esti mai dobitoc, cu atat esti mai fericit, cu cat furi mai mult, cu atat o duci mai bine... Dumnezeu cred ca doarme, o fi obosit...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pai,intreaba-l pe preot, ca doar nu urzica.Pe noi le scoala proful de religie, ne-a invatat cumse face Botezul urgent, care sa face in caz ca pruncul e pe moarte.Se face un botez pe care pot sa-l faca si oamenii simpli.In ceea ce priveste copii avortati, nu se poate.

| 3xfemeie explică (pentru LegionarulRoman):

Stiu despre botezul " de urgenta", pe care il poate face mama. Eu am intrebat despre copiii avortati.
Mai stiu ca sunt putini preoti mai destupati" care fac rugaciune pentru acesti copii.

| 3xfemeie explică (pentru LegionarulRoman):

Prin "pozitia oficiala" se afirma ca acesti copii nu sunt ai bisericii.
Dar sunt ai lui Dumnezeu! De ce se omite asta?

| LegionarulRoman a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii avortati sunt practic ucisi de propriile mame. EI sunt niste sfinti.

| 3xfemeie explică (pentru anonim_4396):

Nu toti sunt ucisi de mame.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti prostii! Ai probleme cu caputul!

NU sint sfinti si asa cum spus "3xfemeie" nu toti sint ucisi de mame! Sint o multime de situatii in care sarcinile se pierd din cu totul alte cauze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Sau cu acordul lor liber exprimat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu vorbesc de sarcini pirdute ci de avorturi. Sunt lucruri cu totul si cu totul diferite.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine. Oricum, bati cimpii!
Hai, pa!

| vrelian a răspuns:

Ce conteaza ce se fac sau nu.conteaza ca eu te-am intrebat ce mai faci cum o mai duci si tu nu ai raspuns nicicum.pe facebook de ce miai scris nu inteleg? apoi te-ai dat la fund. daca esti casatorita ce nu putem vorbi sau nu putem fi amici? scuze ca scriu aici dar acolo nu ai vrut sa raspunzi.bine am zis ca esti casatorita ca am vazut ai un copil.dar poti sa nu fii ori sa fii div.asa ca ce mai faci cum o mai duci? ce ai facut de anul nou chestii de genul asta?

| FrozenSoul a răspuns:

Imagineaza-ti c-ai fi o pustoaica de 16 ani, prostite de-un prost. Ramai insarcinata, faci avort. Pui lumanari c-ai scapat, sau ca l-ai omorat?!

| 3xfemeie explică (pentru FrozenSoul):

Nu vad legatura cu intrebarea mea.

| FrozenSoul a răspuns (pentru 3xfemeie):

Citeste printre randuri. Unul/a, care se duce la biserica, sa puna o lumanare si sa spuna o rugaciune (desi s-au rarit drastic astfel de activitati), o face in interes personal, pana si popii o fac cu-n anumit interes, atunci cand se roaga pentru cineva(trebuie' sa dai bani, sa pui niste nume pe-o lista, scarbos, in opinia mea, nu rugaciunile pentru acele persoane, ci gestul, de-a cere bani), nu se va gandi pentru altcineva. Deci, cel ce se va gandi, ar fi cel inc auza... De aici retorica-mi intrebare..."ai pune-o lumanare, multumind c-ai scapat, de-o sarcina nedorita, sau c-ai omorat o fiinta?! 99% cred c-ar fi fericite c-au scapat fara complicatii!

| rominaromina a răspuns:

Totul ar trebui rezumat la Dumnezeu nu la biserica caci ea nu mai e de mult ce ar vrea El. De exemplu un prieten de-al meu de religie penticostala a murit, avea 18 ani si nu a fost botezat deoarece dupa ce implinesti 18 ani poti se se botezi, adica decid cand sunt pregatiti sa se boteza, la ei botezul e diferit, daca a fost un om bun, el ajunge in iad pentru ca nu a fost botezat?

| 3xfemeie explică (pentru rominaromina):

Daca ma intrebi pe mine, eu nu cred asta.

| rominaromina a răspuns:

Nu crezi ca ajunge in iad s-au referitor la ce am spus de Dumnezeu

| vreIian a răspuns:

Acuma cred ca stii si tu ca eu te plac si te iubesc. Mi-as dori sa divortezi de sot si sa te casatoresti cu mine,dar sunt vise doar. Iubito, cred ca noi impreuna am creste mai bine fetita decat tu cu sotul tau. Mai gandeste-te, eu te iubesc i te astept. Mai vorbim pe facebook despre asta. Aseara te-am visat goala in baie, stiu ca pare aiurea da asta am visat.
Poate ai sa imi raspunzi, eu te iubesc, pupici.