| Superior a întrebat:

Ce se intampla daca mor nespovedit? Intentionez sa ma spovedesc de Craciun, dar daca maine mor calcat de masina? Voi intra in iad? Am pacatuit prin malahie. Am auzit ca Dumnezeu ne iarta in functie de cat iertam si noi. Eu iert mai pe toti (zic ca nu-l mai iert, dar tot il iert). Sincer...credeti ca Dumnezeu imi citeste parerea de rau din suflet? De obicei mie mi-e mila si de un gandac daca ma credeti....si spre deosebire de altii care fac malahie,ca am vazut multi tot pe TPU care postau "cum o fac mai bine", dar in schimb eu intreb cum sa-l fac pe Dumnezeu sa ma ierte si cum sa scap.

Răspuns Câştigător
| Ajibanna a răspuns:

Smerenia este cea mai importantă nu spoveditul sau împărtășitul! Dumnezeu privește in inimile fiecăruia,noi nici nu ne dam seama de greșeli poate credem chiar ca unele lucruri pe care le facem sau spunem sunt bune,si de fapt nu sunt! Dumnezeu este atot-milostiv, atot-iubitor! Cu siguranța ca El cunoaște prea bine si părțile rele din noi, si suntem născuți din păcat trăim in păcat! dar Dumnezeu prin milostivenia Lui si iubirea Lui fata de noi oamenii, cred ca ar șterge anumite păcate ale noastre dar pentru asta trebuie sa ne smerim in fata Lui sa recunoaștem păcatele in fata Lui nu in fata lumii! daca închizi ochii si te rogi si ii spui lui Dumnezeu cu părere de rău si smerenie păcatele tale (pe care El oricum le stie) cu siguranta le va ierta! Nu il poți "face"pe Dumnezeu sa te ierte ci il poți doar ruga sa te ierte din suflet si dacă spui ca si tu ierți la rândul tău din suflet persoanele care îți greșesc atunci poți cere prin rugăciune lui Dumnezeu sa te ierte si El!"si iartă ne noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor noștri! Noi nu avem capacitatea de a înțelege puterea lui Dumnezeu sau felul cum lucrează El! El face voia Sa! nu înseamnă ca dacă nu te ai spovedit te duci in iad, ca dacă ai o inima de piatra plină de păcat si necunoaștere de Dumnezeu te poți spovedi si împărtăși de 1000de ori, si degeaba! dupa cum am spus Dumnezeu privește in inimile noastre cunoaște faptele si gândurile noastre asculta rugăciunile noastre si dacă vin din inima si cu smerenie ni le îndeplinește! Roaga te Domnului si păstrează L in inima ta, iubește l si fa voia Lui si atunci vei fi mereu pregătit!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Te poți ruga personal lui Dumnezeu și sa îți ceri iertare, apoi sa incerci sa păcătuiești din ce în ce mai puțin. Căință sincera se vede în acțiuni. 3 sugestii care te pot ajuta:Gândeşte-te la felul în care te destinzi. Concentrează-te asupra altor lucruri. Vorbeşte cu cineva despre problema ta.

| ania a răspuns:

În Biblie se spune-dacă ne mărturisim păatele El este redincios și drept ca să ne ierte păatele și să ne curățească de orice nelegiuire.(1 Ioan 1-9).Se spune și -Mărturisiți-vă păcatele unii altora, dar nu e o condiție a iertării să mărturisim și omenilor. Dacă îi mărturisești lui Dumnezeu, El te iartă pentru că se ține întotdeuna de cuvânt, își respectă promisiunile. Ca să scapi de tot, roagă-te- Mântuirtorul meu Hristos, îmi dăruiesc viața mea ție, îți mărturisesc toate păcatele mele(spune tot ce îți vine în minte, tot ce îți apasă conștiința, inclusiv malahia) iert și eu pe toți care m-au jignit(spune pe cine și pentru ce) și primesc iertarea pe care ai câștigat-o pentru mine prin sacrficiul vieții Tale pe cruce.Îți dau în stăpânire mintea mea, trupul meu și primesc curățirea cu sângele tău și cred că mă curățești așa cum ai promis în Cuvântul Tău. Orice demon de desfrânare îți poruncesc să pleci de la mine în numele lui Iisus Hrostos acolo unde te trimite El și să nu te mai întorci, eu îi aprțin lui Hristos, mintea și trupul meu sunt curate! Vei fi liber! Cine se lasă adoptat de Dumnezeu nu mai tremură după fiecare greșeală că își perde mântuierea, Dumnezeu e un tată mult mai bun decât noi, care nu ne scoatem copiii de nume după fiecare greșeală.

| sublime89 a răspuns:

Tu esti sigur ca-l iubesti pe zeul asta, si ca el te iubeste inapoi? Pentru ca din cate vad eu, te temi de el ca de celebrul lui inamic. Tremuri ca daca o sa mori inainte sa te spovedesti o sa te trimita in iad la tortura vesnica, doar asa pentru un mic detaliu tehnic. Asta da poveste de iubire tipic crestina.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Suntem cu totii celule ale unui intreg, impreuna cu toate fiintele vii, extratereștri inclusi.
Acum iti descoperi sexualitatea si in viitor poate o sa intelegi adevaratul potential al sexualitatii, nu ce mananca rahat popii prin biserici.
Biserica minte de îngheață apele ca sa tina populația in bezna spirituala ca sa ii poata controla mai bine.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Traiesteclipa,Biserica nu manipuleaza pe nimeni.Si nimeni nu ti-a dat dreptul sa-i judeci pe preoti.Biserica incearca sa-i indrume pe oameni sa se pocaiasca si sa se indrepte, dar oamenii spun ca ea vrea sa ii manipuleaza.Va rog sa nu mai gresiti in privinta asta.

| DanM1990 a răspuns:

Citeste Matei, capitolul 25, versetele 1-13 si 31-46 si acolo vei putea vedea cateva "criterii de selectie".