| RAY a întrebat:

Ce se intampla daca nu omori pe cineva cand dumnezeu isi ordona?

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!" Dar omul acela n’a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n’ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca omori, ajungi in iad pentru ca pacatuiesti, daca nu omori, ajungi in iad pentru ca nu asculti de Yehova.
Mare religie a iubirii.

19 răspunsuri:
| dolceromania a răspuns:

Ce vad eu este ca judecati pe Dumnezeu.El este Creatorul a universului. Face ce vrea cand vrea si cum vrea.Cand va zice un lucru facut de mana omului de ce mai facut asa si nu mai facut asa?

| Nitroblast a răspuns:

E ca atunci cand Avraam a trebuit sa isi jertfeasca fiul. Numai ca el a facut ascultare si nu s-a intamplat oroarea. Aici neascultarea (specifica diavolului) il arunca pe om la mana acestuia.

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Mai sus dumnezeu trimite un leu ca sal omore pe cel care nu a omorat pe cineva

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

A spus sa il loveasca. Nu sa il omoare.

| RAY explică (pentru BogdantheDreamer):

Cum interpretati voi mereu cum vreti, da a spus sal loveasca iar apoi dumnezeu la omorat ca nu l-a lovit

| Nitroblast a răspuns:

Se pare ca cineva citeste pe sarite...
Trage un ochi la 1 Imparati 13, versetele de la 11 la 32, apoi sper ca o sa te luminezi la minte.

Scos din context again... si uite asa apare dezinformarea.

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Tot ce nu va convine e scos din context pentru voi
2Imparati 2:23-24~
23De acolo s’a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!"
24El s’a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| RAY explică (pentru Nitroblast):

2 Imparati 19:35~
35În noaptea aceea, a iesit îngerul Domnului, si a ucis în tabara Asirienilor o suta optzeci si cinci de mii de oameni. Si cînd s’au sculat dimineata, iata ca toti erau niste trupuri moarte.

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Ce anume e iesit din context? unu i cere la altul sal loveasca iar ala nu vrea sal loveasca drept rasplata el vine sfasiat de un leu, ce anume e iesit din context? fi sincer lasa ipocrizia asta cu asta nu ajungi departe, eu n-am mintit in afirmati, asa scrie in biblie nu sunt inventi, nimic nu este iesit din context cei care spun asa ceva blasfemeaza biblia, fiecare cuvant are o importanta si potrivit bibliei este adevarat

| Nitroblast a răspuns (pentru RAY):

Cica ce e iesit din context...si mai arunca inca 3 mesaje cu versete scoase din context.
Da, fiindca totul prinde sens daca citesti si versetele aratate de mine, ai vazut ce a patit Omul lui Dumnezeu pentru neascultare, Dumnezeu si-a luat harul de la el si a fost expus primejdilor. A fost un precedent pentru urmatorii. Ala care nu a lovit a patit la fel. Domnul ingaduie sau nu sa se intample anumite lucruri. Daca iti vine o usa in cap, a venit cu un scop.

Dar normal, mai bine vorbesc cu un perete, pana si ala pricepe mai repede.

| RAY explică (pentru Nitroblast):

Ca sa inteleg ca tot ce nu va convine e scos din context a? si cand dumnezeu trimite moartea peste toti copii din egipt e tot scos din context, eu ma intreb din care context? eu nu team jignit eu ti-am dat versete din biblie, nu am inventat versete, voi crestini singuri va contraziceti intre voi, apropo daca biblia e una singura de ce exista mai multe religii crestine? secte? gandiri total diferite etc

Răspuns utilizator avertizat
| Ada78 a răspuns:

Pai nu cred ca Dumnezeu iti va zice sa omori pe cineva.Dar daca cineva iti zice sa il lovesti profita de situatie laughing Dar daca cineva iti sa il omori nu il omori.

| RAY explică (pentru Ada78):

Uite ca isi cere, citeste mai sus sa vezi

| Ada78 a răspuns (pentru RAY):

Acolo scrie ca nu vrea sa il loveasca nu ca nu vrea sa il omoare.Si daca omori ajungi in IAD. Daca pur si simplu ii dai o palma nu pateste nimeni nimic. Poate ramane cu o vanataie dar nu moare.

| RAY explică (pentru Ada78):

Faza e ca trebia sal loveasca, dar de ce sal loveasca daca nu vrea omul acela? de ce dumnezeu il omoara ca nu l-a lovit?

| Ada78 a răspuns (pentru RAY):

Nici eu nu inteleg. Dumnezeu nu vrea sa lovesti si sa omori.El vrea sa faci bine si sa ajuti oamenii.

| RAY explică (pentru Ada78):

Cum nu vrea daca asta porunceste chiar el