| bestialu96 a întrebat:

Ce se intampla dupa moarte?
Eu cred ca murim si atat, ca si cum am dormi pentru o vesnicie.Atunci creierul nu mai iti "functioneaza" deloc, Nu cred in tot felul de zicale Crestine ca te duci in rai/iad daca ai fi putin rational, ti-ai da seama ca nu exista asa ceva. Asta e parerea mea.
voi ce parere aveti?

50 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Deci Isus Hristos si Dumnezeu nu exista si atunci locul tau este inexistent, locul tau nu poate fi explicat.
Oare chiar nu exista dupa moarte un loc in care sa ajungi?
Tu vrei dovezi,insa daca Dumnezeu ar veni la tine peste noapte,te-ar prinde nepregatit, ai ajunge in iad si ai suferi o eternitate, ai arde in foc ti-ar conveni?

| spookydrums a răspuns (pentru Esperança):

Sa inteleg ca trebuie sa credem in Dumnezeu de teama sa nu ardem in iad? straight face

| Esperança a răspuns (pentru spookydrums):

Dupa mintea ta tu cum zici?

| Esperança a răspuns (pentru spookydrums):

Ori ai modificat raspunsul,ori n-am citit eu bine. Eu am citit ca trebuie sa credem in Dumnezeu altfel ardem in iad.
Deci in Dumnezeu nu crezi de frica sa nu ajungi in iad,pentru ca in Rai nu ajung fricosii.
Pentru ca in dragoste nu este frica, dragostea alunga frica! In Dumnezeu trebuie sa crezi din iubire, din dragoste.

| spookydrums a răspuns (pentru Esperança):

N-am modificat nimic...Pur si simplu voi asta reiesea din comentariul tau anterior. Si lasa-ma cu dragostea, iubirea, ca stiu eu cum se manifesta la voi. Crede-ma, am fost foarte religios la viata mea, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Voi "iubiti" totul pentru ca asa ati fost INVATATI, nu pentru ca asa SIMTITI, si am sa tot continui sa zic asta.

| Esperança a răspuns (pentru spookydrums):

Stii ce nu-mi place mie la oamenii ca tine? Ca ii baga pe toti intr-o oala!
Daca a vazut cativa trandafiri ofiliti,zice ca toti trandafirii sunt ofiliti,nici unul nu e bun. Ei bine,dragul meu,te inseli. Atat eu cat si oamenii din biserica pe care o frecventez iubesc pentru ca simt,pentru ca vor. Si iubirea aceasta nu se manifesta prin vorbe,ci prin fapte!
Dar tu ai zis un lucru adevarat, ai fost religios, doar religios. Nu confunda religia cu credinta.

| shadovv a răspuns:

Daca dupa ce mori nu mai exista nimic atunci de ce nu te sinucizi? Ca pana la urma ori ce ai face in viata asta tot inexistent o sa ajungi. Pana la urma asta ar fi scopul vietii: moartea, te nasti ca sa mori si cand nu existi putin iti mai pasa de nepotii tai...

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru shadovv):

Tu de ce nu te sinucizi ca să ajungi mai repede în Rai la Iisus?, sau stai aoleu e păcat, de ce te mai tratezi şi vindeci de boli? Numai bine mori mai repede, scapi de această lume rea şi te duci la Dumnezeu?

Eu, spre deosebire de tine, nu mă cred nemuritor. Astfel fiecare secundă din viaţa mea e de infinite ori mai valoroasă decât toată eternitatea ta, pentru că e unică şi limitată. De ce crezi că se spunea că zeii sunt geloşi pe muritori că puteau trăi viaţa la extrem? Nu erau plictisiţi precum zeii. Şi sincer singura nemurire care vreau să o obţin e cea de a fi pomenit pe veci de generaţiile ce vor urma. aceasta e singura şi adevărata nemurire.

| shadovv a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Interesant este ca tu nu imi raspunzi la ce ti am zis eu...

Nu ma omor pentru ca in crestinism scopul nu este sa ajungi pe lumea cealalta ci sa l iubesti pe Dumnezeu pe lumea aceasta. E o greasala sa fi credincios de frica iadului sau de bucuria raiului. Trebuie sa fi credincios pentru Dumnezeu. Asta este scopul. Daca m as sinucide as ajunge direct in iad... traind viata am o mica sansa. De fapt... avem o mica sansa. Oricum asta este offtopic, important este sa mi spui tu de ce nu te sinucizi caci pentru tine ala e finalul.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru shadovv):

Oricum vei ajunge în iad pentru miile de păcate faţă de gramatica limbii române.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru shadovv):

Când spui unui muritor să se sinucidă, unui ateu, care conştientizează că a primit prin şansa sorţii o viaţă să se bucure de ea, tu îi spui să se sinucidă. E ca şi cum i-ai da un cadou unui copil, un trenuleţ, dar îi dai şi un ciocan şi îi spui aşa: de ce să te mai joci cu el? distruge-l acum imediat, că oricum se va strica în timp.

| Petrovici_Alin_1992 a răspuns (pentru shadovv):

Auzi da eu nu vreau nici in rai și nici in iad eu vreau neutru dacă tot putem alege

| morningstar a răspuns:

Nu sunt zicale crestine acestea. sunt realitati pe care Domnul Isus ni le-a lasat scrise in Biblie pentru a ne face cunoscut ca exista o Judecata, o viata eterna sau o pedeapsa vesnica.

| kamykaze88 a răspuns:

Dupa ce mori spiritul(banuiesc ca stii si crezi in asa ceva) se duce in planul astral si asteapta acolo "la rand" ca sa zic asa sa se reintoarca pe pamant ca sa mai dea un fail sau invete si sa nu se mai intoarca sa nu mai aibe nevoie de "carcasa de carne" numita corp uman

| zăGhost a răspuns:

Incearca sa vezi viata diferit si automat ai sa vezi si moartea altfel...
Daca pentru tine viata inseamna un sir de evenimente intamplatoare, incearca sa schimbi asta [macar si curiozitate] si asta iti va da o alta viziune si asupra a ce e dupa moarte.
Daca nu poti singur, cere ajutorul cartilor din domeniu.^^

| spookydrums a răspuns:

De ce nu il puteti lua pe Dumnezeu ca pe o simpla forta mobilizatoare, sau, si mai bine, ca pura energie, existenta in fiecare corp? De ce nu puteti privi aceasta forta ca pe o lege a fizicii, cum e, spre exemplu, gravitatia? Fara a avea vreo moralitate, vreo regula sau nu-stiu-ce "Imparatie a Cerurilor"... Daca e pur si simplu o scanteie ce aprinde flacara vietii, nimic mai mult? Daca El nu are nici un plan cu tine, nu te supune la nici un test al vietii, daca El nu da nici doi bani pe tine, nici macar nu stie de existenta ta? Intrebari sunt multe, si toate duc in foarte multe directii. Referitor la moarte, mi se pare destul de interesant principiul reincarnarii, sau poate chiar al mortii definitive, prin care incetam sa mai existam propriu-zis, ni se "dizolva" substanta...

| Someonelikeyou a răspuns:

Asta e parerea ta? Si daca tu nu crezi ca exista IAD/RAI, atunci cum crezi ca am aparut pe acest pamant?laughing Tu cine crezi ca ne-a "inventat"? Eu zic ca exista Iad/ Rai. Parerea mea.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Someonelikeyou):

Tu n-ai avut părinţi?

| spookydrums a răspuns (pentru Someonelikeyou):

Argumetnul tau nu are nici o logica...straight face

| Someonelikeyou a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Am inca parinti. De ce intrebi?raised eyebrows

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Someonelikeyou):

Am impresia că tu crezi că Dumnezeu te-a născut şi nu mama ta.

| Someonelikeyou a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Omule care estilaughing Dumnezeu te-a creat si prin mama ta ai aparut pe acest PAMANT! laughing).Ma rogoh go on!

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Someonelikeyou):

Poate pe tine te-o creat Bau-bau moş Crăciun sua zâna Măseluţă, dar pe mine m-a creat părinţii mei.
Cazul tău nefericit nu mă interesează.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Eternitate:
Question: "What happens after death?"
http://www.gotquestions.org/what-happens-death.html

Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

— Efeseni 2:8

Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

— Iacov 2:19

Credinta fara fapte e moarta!

14 Fraţii mei, ce-i foloseşte cuiva să spună că are credinţă, dacă n-are fapte? Poate oare credinţa aceasta să-l mântuiască?

15 Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana de toate zilele,

16 şi unul dintre voi le zice: „Duceţi-vă în pace, încălziţi-vă şi săturaţi-vă!", fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?

17 Tot aşa şi credinţa: dacă n-are fapte, este moartă în ea însăşi.

18 Dar va zice cineva: „Tu ai credinţa, şi eu am faptele. Arată-mi credinţa ta fără fapte, şi eu îţi voi arăta credinţa mea din faptele mele."

19 Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!

20 Vrei, dar, să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?

21 Avraam, părintele nostru, n-a fost el socotit neprihănit prin fapte, când a adus pe fiul său Isaac jertfă pe altar?

22 Vezi că credinţa lucra împreună cu faptele lui, şi, prin fapte, credinţa a ajuns desăvârşită.

23 Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: „Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi i s-a socotit ca neprihănire"; şi el a fost numit „prietenul lui Dumnezeu."

24 Vedeţi, dar, că omul este socotit neprihănit prin fapte, şi nu numai prin credinţă.

5 Tot aşa, curva Rahav: n-a fost socotită şi ea neprihănită prin fapte, când a găzduit pe soli şi i-a scos afară pe altă cale?

6 După cum trupul fără duh este mort, tot aşa şi credinţa fără fapte este moartă.

— Iacov 2:14-26

Si daca rupi vreun comandament le rupi pe toate:

10 Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

— Iacov 2:10

4 Cine zice: „Îl cunosc", şi nu păzeşte poruncile Lui, este un mincinos, şi adevărul nu este în el.

— 1 Ioan 2:4

4 Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

— Ioan 8:44

Fiindcă plata păcatului este moartea

— Romani 6:23

Isus spune ca fara sfintenie nimeni nu va intra in imparatia lui Dumnezeu.

14 Urmăriţi pacea cu toţi şi sfinţirea, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul.

— Evrei 12:14

16 Căci este scris: „Fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt".

— 1 Peter 1:16

NU V-AM CUNOSCUD NICIODATA:

Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege."

— Matei 7:23

Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!

42 Căci am fost flămând, şi nu Mi-aţi dat să mănânc; Mi-a fost sete, şi nu Mi-aţi dat să beau;

43 am fost străin, şi nu M-aţi primit; am fost gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi în temniţă, şi n-aţi venit pe la Mine."

44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând, sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?"

45 Şi El, drept răspuns, le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintre aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut."

46 Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică."

Matei 25:41-46

4 Drept răspuns, Isus i-a zis: „Este scris: „Omul nu trăieşte numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu."

— Matei 4:4

Decat sa ne punem atatea intrebari despre salvare, nu e mai simplu, daca ascultam de Tatal nostru sa fim siguri caci El nu ne va lasa, niciodata;
pentru ca:

28 Căci Domnul iubeşte dreptatea şi nu părăseşte pe credincioşii Lui. Totdeauna ei sunt sub paza Lui, dar sămânţa celor răi este nimicită.

— Psalm 37:28

O viata pura pe pamant si o viata cu Iisus in ceruri, nu e un fair-trade? sa lasam pacatul pentru Iisus? El a murit pentru noi, noi de ce sa nu traim pentru El?
Nu crezi ca merita eternitatea cu Iisus pe cativa ani de aici ascultand de El?
E timpul sa ne punem serios intrebarea cui vrem sa slujim. Nu putem sluji la 2 stapani.
Dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit.

— Matei 24:13

se leaga cu ASTA:

12 Here is a call for the endurance of the saints, those who keep the commandments of God and their faith in Jesus

— Revelation 14:12
— Ioan 3:17-19

JUDECATA (TOTI VOM FI JUDECATI 2 Corinteni 5:10)

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Vom fi judecati daca l-am urmat pe Isus sau nu. Si cei ce L-au urmat si cei ce nu.

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.

— Eclesiastul 11:9

ASA VA JUDECA DUMNEZEU PAMANTUL:

Question: "What does the Bible say about when God will judge us?"
http://www.gotquestions.org/judgment.html

HAR SI LEGE

http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Grace_AND_The_Law

Intelligent Design vs. Evolution: All Things Were Created… Designed in Perfect Intelligence

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gYGOoaYkxiw

THE CUP OF THE WRATH OF MY FURY IS COME TO THE FULL ~ TrumpetCallofGodOnline.com

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3qlkmWSK9qg

Captive Children (A Lamentation from The Lord Our God and Savior) - TrumpetCallofGod

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QZm01UaSj8Q

Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi; vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşa."

Iii creste mana unei ATEISTE.

http://www.youtube.com/watch?v=2RLZBVQz_zc&feature=related

God gives a young girl new legs and a guy’s ribs healed!

http://www.youtube.com/watch?v=vXyijAVypT0&feature=related

Ochi vindecat:

http://www.youtube.com/watch?v=ZijMFLa8j1U&feature=related

Demon talking out of teenage girl

http://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o

Casting Out Demons

http://www.youtube.com/watch?v=I4mcJWFoBFY

DELIVERANCE From EVIL Spirit, That’s Responsible For KILLING Of 3 Sisters

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

plus altele

Demon cast out, bump and pain disappears from neck after 25 years

http://www.youtube.com/watch?v=bnw9ySMxAtU

Evil Spirits are Real

http://www.youtube.com/watch?v=0Hzc1IVbIJY&feature=fvwrel

Eliberare de demoni

http://www.youtube.com/watch?v=vevXzaLz190&feature=related

So, you don’t believe in a miracles

http://www.youtube.com/watch?v=VCv7J284FU4

Pastor Chris Healing Miracles

http://www.youtube.com/watch?v=uG1Nu6CA6rs

Pastor Chris Healing Miracles

http://www.youtube.com/watch?v=asy1zSHZ4tA

Amazing Miracle Healing of An Arm in India

http://www.youtube.com/watch?v=4secEtxDbkw

GOD GROWS LEG OUT! EXPLOSIVE REACTION!

http://www.youtube.com/watch?v=vyC_TDIC8P0&feature=related

Jesus Makes an Arm Grow!

http://www.youtube.com/watch?v=2RLZBVQz_zc&feature=related

:) IN NUMELE LUI JESUS CHRIST.

VINDECARI:

http://www.youtube.com/......?/playlist

totul e dupa Cuvantul Lui Dumnezeu, Biblia. may God bless you and your familly.

MARTURII ale unor oameni carorra Iisus le a aratat Iadul

http://www.youtube.com/......?/playlist

Ieremia 33:3

„Cheamă-Mă, şi-ţi voi răspunde; şi îţi voi vesti lucruri mari, lucruri ascunse pe care nu le cunoşti."

totul e dupa Cuvantul Lui Dumnezeu Biblia. may God bless you.

For you :

http://www.youtube.com/watch?v=zZI2gOBvBHk

| Broadband a răspuns:

Asta e si parerea mea bmc. cand mori nici nu stii ca esti mort practic s-a terminat si trupul tau e ca un aparat fara electricitate sa zic asa. eu unul nu cred nici in iad nici rai, pentru ca nu am primit nicio dovada pana acum, si fara dovezi nu-mi vine a crede. ganditi-va cati oameni au murit, a inviat vreunul? nu. daca invia cineva din mormant atunci credeam totul, ba exista Dumnezeu exista minuni, exista totul, am avut razboaie, dezastre, accidente unde au murit o gramada de oameni si nimeni nu a putut sa faca nimic. cum scrie in biblie ca daca iubesti pe dumnezeu el te ajuta si te apara si etc. aici pe pamant de noi depinde totul daca vrem facem o bomba si aruncam toata planeta in aer si gata am disparut cu totii, daca vrem o protejam sa tina cat mai mult. nu te astepta ca iti pica din cer ceva, daca tu nu faci nimic nu primesti nimic. au fost momente si la mine cand ma intrebam singur, de ce doamne nu ne ajuti, fa o minune sa stim ca existi si ne iubesti, de ce omul linistit are parte de cele mai multe necazuri, nu poti sa-i pedepsesti pe cei rai? si multe alte chestii..nu s-a intamplat nimic si tot omul la casa lui a avut de suferit si astfel de momente te fac sa-ti iesi din minti si sa nu mai crezi in nimic, si sa-ti dai seama ca doar tu poti face ceva in bine sau rau ca nimeni nu te ajuta. daca exista rai sau iad acei oameni morti, sufletele lor (chipul) am fi tinut o legatura, nu stiu ne apareau in vis si ne spuneau nu va faceti griji suntem bine, va iubim etc dar pauza nimic, nu exista rai/iad, viata dupa moarte, suflet si alte prostii bagate de biserici- sustin teoria asta pana cand oi muri si pana cand va veni cineva cu o dovada concretasa-mi spuna "ba exista uite dovada"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stim parerea ta ai mai expus-o si cu ocazia altor aparitii,sa fii sanatos, drum bun, carare batuta.eu am alte pareri si stiu altfel decat tine.dar nu e interesant deci...pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti cei care spun ca exista sunt bonavi cu capu sau sunt ipocriti cand afirmi un lucru trebuie sa ai dovezi in momentul de fata nu exista dovezi ca ar exista asa ceva omul mereu sia imaginat viata de apoi deci nu-i ceva nou

| Bybanu a răspuns:

La fel ca tine.
adica eu unul.nu am nimic impotriva celor care crede in D-zeu...dar eu unul nu pot crede in ceva ce nu exista.
Asa si cu moartea! nu cred ca te duci in rai sau iad cand asa ceva nu exista. Mori si gata.

| Cruciuliță a răspuns (pentru Bybanu):

Dar pe tine cine te-a creat, dar pe parintii parintilor tai? Crezi ca ai aparut din neant ca o pocnire din degete ( si atunci cine a pocnit?)? Cum crezi ca a aparut omul? dar pamantul? Dar animalele? Cine a dat suflare? E treaba ta ce crezi!

| Bybanu a răspuns (pentru Cruciuliță):

Normal ca e treaba mea ce cred. daca tu crezi in D-zeu bine, e foarte bine, nu te judec.
Daca ar exista D-zeu atunci sigur a facut ceva in legatura si cu moartea. O exista si acele locuri: iad si rai. Numai ca nu ne poate arata nimeni, nu ne poate confirma acest lucru.

| spookydrums a răspuns (pentru Cruciuliță):

Totul s-a intamplat intr-o frumoasa zi de vara, Batranelu' "a pocnit" din degete, si gata: uite oamenii! Pariez ca acum regreta enorm greseala asta...happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bybanu):

Cred in Dumnezeu. Dar problema mea e alta: nu-l inteleg de multe ori! De prea multe ori. Exista si rai (pentru cei drepti), exista si iad (pentru cei rai). Dar cred ca cei care mor nu mai stiu de noi nimic-nimic, nu mai pot comunica cu noi. Acolo e o lume total rupta de a noastra. Nu se mai poate lua legatura. Mie mi-a luat mama si l-am urat atunci, priveam cu ura la cer. Nu-l intelegeam de ce-a ales-o tocmai pe mama de care aveam atat nevoie. Mi-a luat apoi si catelusul, mi-a luat tot ce iubeam mai mult. Uneori nu mai cred in nimic si te inteleg si pe tine. Cine stie ce suparare ai si nu primesti ajutor. Nu suntem atat de puternici incat sa zicem big grinomnul a dat, Domnul a luat!" Doar deznadejdea, tristetea fac sa ne piarda credinta.

| Cruciuliță a răspuns (pentru spookydrums):

Mai stii?

| Bybanu a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand m-am nascut m-a crescut bunica mea, care tin la ea si acum, de fiecare data cand imi aduc aminte de ea imi vine sa plang. Tata a murit cand m-am nascut eu...
Eu in viata asta nu am avut nimic bun. am terminat scoala.de munca nu am gasit.
Eu nu pot crede in D-zeu.nu pot...am zile cand ma gandesc, daca exista de ce nu ne asculta pe noi oameni, de ce ne face sa suferim, de ce nu ne ajuta?

Ziceai de catel. Am avut peste 20 de caini de cand ma stiu, toti au murit imediat dupa ce i-am luat. am avut si cate 2 odata si au murit amand2 odata...cum asa?

Sincer nu pot crede in nimic.

Si multumesc pentru raspunsuri

| CoraPersefone a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, mi-au dat lacrimile cand ti-am citit mesajul Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi sau incurajari, dar vreau sa iti zic o singura chestie pe care o tin minte din niste desene animate: Desenele se numesc Printul Egiptului, si are la baza legenda lui Moise din Biblie. Poporul lui D-zeu era sub asuprirea faraonului, care facea ce vroia cu vietile lor. Moise le-a spus oamenilor: Faraonul va poate lua libertatea, va poate lua casa, va poate lua copiii de langa voi. Va poate lua chiar si viata! Un singur lucru nu poate face faraonul: NU va poate lua credinta, daca credinta voastra e adevarata!"
Nu stiu daca te ajuta treaba asta, credinta in tine, in dzeu te ajuta poate sa iti impaci incetul cu incetul sufletul, sa nu mai fi asa deznadajduita si trista. Uneori, credinta ne poate ajuta sa trecem peste momente cruciale in viata, caci daca stam si blestemam, si cautam vinovati pentru cele intampla, e sufletul nostru nu isi va gasi linistea interioara, ci va fi zbuciumat de griji si neintelegeri.
Sper ca ti-am fost de folos, cumva.

| CoraPersefone a răspuns (pentru Bybanu):

Dupa cum ii spuneam si utilizatorului Illeana, credinta care o avem ne poate ajuta sa depasim problemele. Zic eu, nu trebuie sa fiti neaparat de acord cu mine. Dar tu acum, in situatia ta, daca stai si blamezi toata ziua nefericirile tale, cum te simti? Daca cautam vinovati la problemele noastre, sufletul se inegreste si efectiv nu ne gasim linistea, cand sufletul nu e impacat si urla! Daca treptat, ai incerca sa nu mai vezi doar negrul, sufletul s-ar linisti incetul cu incetul, te-ai putea bucura de ex de faptul ca esti sanatos, si cu sanatatea omul face multe! Nici eu nu am serviciu, am facut 2 facultati si nu imi gasesc, si mie mi-au murit 2 pisicute sad la care chiar tineam foarte multe, iar aoi, a murit bunicul meu, de care eram foarte atasata! Nu putem schimba cursul vietii, putem doar sa mergem cu capul sus inainte. daca stai sa iti plagi de mila, sa suferi si sa condamni pe dzeu pentru neputintele noastre, atunci nu prea ai cum vedea ceva bun in viitor. Dzeu nu ne da mai mult decat puitem duce. Esti absolut convins ca viata ta va fi mereu asa, cum e acum? Sper ca ti-am fost de folos cumva, daca vrei ma poti contacta in privat si mai povestim! Nimic nu e usor! exista vointa, credinta si ambitie ca sa treci peste!

| Bybanu a răspuns (pentru CoraPersefone):

Ma gandesc mai rar la ce am pierdut, ce nu mi-a dat viata si ce nu pot avea parte. Doar ca atunci cand ma gandesc intens la ce a fost.mi-e greu. Ce a fost, a fost. Nu pot schimba nimic chiar daca as vrea. Dupa cum zici si tu, nimic nu e usor. Si nu, nu cred ca viata mea va fi asa mereu. Totul se schimba, mai greu-mai usor.dar se schimba.

Multumesc pentru raspuns...si sa ne scuze Bmc. pentru ca am mai deviat un pic de la subiect...tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoraPersefone):

Multumesc pentru cuvintele sensibile si atat de frumoase. Mi-au mers la suflet...nu blestem stai linistita, dar imi cade atat de greu cand vad altii batrani de (60 ani!) si le traieste mama! Mie, nu! Dorm cu poza ei sub perna, o alta o am lipita de perna ei. Dorm in patul ei doar-doar s-o visez. Si nimic, nimic. Ii duc flori in plina iarna la mormant, vorbesc cu ea si...nimic, nici un semn nu-mi da! La ea langa mormant acum 4 ani am gasit un catel. Al nimanui, orfan si el. Si murdar, ii duceam de mancare si ma astepta. Ma insotea pana acasa si apoi se intorcea la mormant. A venit frigul brusc pe 2 oct 2007. L-am luat acasa si l-am facut al meu. A fost cel mai scump prieten, a fost un caniche de toata frumusetea: spalat si pieptanat.Eu l-am iubit si murdar! L-am iubit pe el, nu conta cum arata. Fix (parca a fost scris) pe 2 oct 2011 mi l-a lovit autobuzul mortal, dar mortal! Am plans ca dupa mama, poate mai rau, caci se adunase prea multe, prea multa durere de nesuportat. L-am ingropat langa mama. Ca pe-un copil, intr-un sicriu de lemn pentru bebelusi. M-a ajutat tata, mi-a inteles durerea si n-a zis nimic, tot ce i-am cerut mi-a dat.Dar nu mai aveam catelul, nu o mai aveam pe mama. Atunci stiam ca Dumnezeu exista, dar nu inseamna ca ma si iubeste. Nu ma iubeste. De-asta il inteleg si pe baiatul care-si zice mai sus 'BybanuJunior" A avut o soarta grea, mi-am dat seama. Nu e el vinovat. Destinul e scris. Pentru unii e trasat cu litere rosii pentru altii cu litere negre.

| dmrtr a răspuns (pentru Cruciuliță):

Da pe dumnezeu cine la creat? si de unde a aparut?

| Bybanu a răspuns (pentru dmrtr):

Bravo...ou sau gaina! Adevarat.aceeasi chestie.

| dmrtr a răspuns (pentru Bybanu):

Nu au nici o dovada ca exista dumnezeu.
si se mai zice ca dumnezeu ne ajuta pe toti atunci de ce este atata bolala si ura?

| Cruciuliță a răspuns (pentru dmrtr):

Uite am gasit raspunsul tau pe net, la un site: got questions? org.

Cine L-a creat pe Dumnezeu? De unde a venit Dumnezeu?

Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

A zis el destul...

Cum ştim noi asta? Ei bine, ştim că din nimic nu iese nimic. Astfel, dacă ar fi existat un moment când să nu fi existat nimic, atunci din acel nimic nu s-ar fi putut crea nimic palpabil. Însă există lucruri palpabile. Prin urmare, dacă nu se poate să nu fi existat absolut nimic la începuturi, ceva/cineva trebuie să fi existat. Acel lucru/persoană care a existat dintotdeauna o numim noi Dumnezeu.

| CoraPersefone a răspuns (pentru anonim_4396):

. Daca nu sunt prea indiscreta, as vrea sa te intreb cati ani ai?
mama ta ti-a dat un semn atunci cand ai gasit catelusul. Un catelus murdar pe care tu oricum l-ai iubit indiferent de aparente. Poate ca mama ta a vrut sa iti arate ca au un sufet bun si iubitor! Si zici tu ca astepti semne de la ea, si nu le primesti. Poate si faptul a nu primesti nici un semn, e un semn. In sensul ca mama ta, acum e fericita acolo unde e, si oricum te vegheaza! vei vedea probabil in viitor, cand treci printr-un moment dificil, sau cand ai vreo problema mai grea, vei primi un ajutor de la mama ta, fara sa iti dai seama. Uite, eu am o verisoara, carieia i-a murit mama cand avea 8 ani. Azi verisoara mea are 26 de ani, si sti ce imi spune : "Tot ce sunt eu acum, se datoreaza mamei mele" O poarta pe mama ei in suflet, si lucrurile pe care le face, le face pentru ca mama ei sa fie oricum mandra de ea! Nici ea nu primeste vreun semn, dar stie ca orice realizare, orice lucru bun din viata ei se datoreaza mamei ei. Fara sa fi primit semne! Destinul ne este intr-adevar scris, cum zici tu, cu litere rosii sau negre. Dar celor care le este scris cu litere rosii aceasta viata, care poate au un destin frumos, si nu il stiu aprecia, nu il valoreaza, la finalul vietii, poate ca vor urma doar litere negre. Si invers!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bybanu):

Dumnezeu sa-ti dea de acum incolo numai bine in viata. Ai avut si tu destule necazuri, destula tristete. Sa nu se mai intoarca decat preschimbate in bucurii! Sa stii ca te inteleg, nu stiu daca chiar ma crezi, dar te inteleg. In legatura cu serviciul...imposibil sa n-ai vreun talent cu care sa faci bani. Cine stie ce talente ascunzi in tine (poate nici macar tu nu ti le cunosti) si inca nu ai gasit omul care sa-si dea seama cat esti de talentat si de inteligent. Incearca oriunde pentru inceput, du-te prin strainatate, aici e o porcarie...numai pile si relatii iti trebuie! Crede-ma, esti un talent ascuns! Du-te undeva si valorifica-l! Ori in sport, ori in desen, ori in bucatarie (barbatii bucatari sunt cei mai asi!), ori in moda! Eu, sa fiu baiat m-as duce pe un vas de croaziera, ca fata n-am curaj.si singura! bafta muuuulta in viata! Poate ne mai auzim!

| Killeramaster a răspuns:

Păi eu cred cam așa :
1.Că după moarte sufletul tău se transformă în unul de bebeluș și începi o altă viață și nu îți amintești nimic din viața trecută.
2. După ce mori, sufletul se va duce într-un univers paralel, la fel ca acesta, dar acolo vor fi numai suflete și îți continui viața veșnică acolo.
Așa cred eu.
Sau poate ajungem în rai/iad.Cine știe?
Nimeni nu își poate explica asta.Nici cercetătorii.Nimeni.
Și nimeni nu poate explica, cum a fost născut Dumnezeu, cum am apărut, cum a apărut universul. Dacă mai există alt univers paralel, cu altă viață? Pe mine lucrurile astea mă fascinează. Chiar aș dorii sa studiez chestii din acestea.
În legătură cu întrebarea:Așteptăm până murim, după vedem. big grin

| Catacombe a răspuns:

Deci : planetele sau creat cu ajutorul unei explozii [ big bang ]. atunci era doar materie cenusie si a explodat. dupa pe pamant arau mici particule care s-au transformat cu timpul in vietuitoare minuscule, pesti, dinozauri etc. si dupa sute de ani acele particule au evoluat si am aparut noi happy
cu toate ca sunt credincioasa, eu tin sa cred ca asa au aparut fintele. dupa teoria oamenilor de stiinta
funda? plzz

| fl0ryn22 a răspuns:

Pai incearca si dupa ne zici si noua.laughing

| VBC7 a răspuns:

Aberezi copile raiul si iadul exista si voi veți ajunge acolo sufletul va dăinui veșnic.

| IonIonut a răspuns:

Eu nu stiu de unde au aflat oamenii si de chestia asta au scos-o asa cum sa zis si in 1999 ca in 2000 va fi sfrasitul lumi...oh go on

| RazvRazvan5456 a răspuns:

Important e sa crezi in dumnezeu.
Daca dumnezeu exista si tu nu crezi in el, nu iti va fi tot una.
Daca dumnezeu nu exista si crezi, nu o sa patesti nimic.
Eu unul cred in dumnezeu si cred si in religie. Depinde de voi.