| AvalohAlyn a întrebat:

De ce dormim asa de mult intr-o viata tinand cont ca dupa ce murim o sa dormim definitiv?(daca ar fi sa o luam dupa oamenii de stiinta atei)Exista o vorba, nu dormi mult ca o sa te saturi de somn dupa moarte..Este adevarata? Ce parere aveti?

10 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Pentru ca avem nevoie.
Un studiu a dovedit ca omul rezista mai mult fara mancare sau/si apa decat fara somn.

| Holiday a răspuns:

Faci confuzie. Dupa ce mori nu "dormi", cum dealtfel nu mai faci nici alte lucruri. Somnul este doar una dintre conditiile necesare pentru ca organismul uman sa poata supravietui.

| AvalohAlyn explică (pentru Holiday):

Dupa ce mori e ca si cum ai dormi vesnic.Deci tot aia e.Somnul(fara vise) e la fel ca moartea.Asta daca nu exista viata dupa moarte.

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu. Dupa moarte, pur si simplu nu mai existi ca fiinta vie, deci nu mai ai nici abilitatea de a dormi. Somnul este o caracteristica pe care o detin doar fiintele vii. In rest, cand spui ca ceva doarme, gen "vulcanu X doarme de nspe ani", e doar figura de stil.

| AvalohAlyn explică (pentru Holiday):

Cand dormi fara sa ai vise te simti LA FEL cum te simti cand esti mort sau inconstient.Asta voiam sa zic.

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cand esti mort nu "te simti", deci afirmatia ta e din start eronata. Cand dormi simturile tale functioneaza inca, chiar daca nu la capacitate normala. Daca nu ar functiona nu te-ai trezi din cauza zgomotului, daca te doare ceva, etc... daca esti mort ma gandesc ca pana si tu intelegi ca nu se mai intampla asta.

| sublime89 a răspuns:

Tu ai vazut vreodata un om dormind si un mort? N-ai observat nicio diferenta intre cei doi?

| AvalohAlyn explică (pentru sublime89):

Mai desteptilor eu nu ma refeream in mod stiintific ci la ce simte un om la fel cand moare si la fel camd doarme.

| relian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da omule trebuie sa dormi pentru ca sa te refaci, organismele vii nu se refac in timp ce functioneaza la nivel maxim.Cind mori cum te mai saturi de somn? Nu mai cum sa te saturi pentru ca nu o sa te mai trezsti sa poti spune "frate ce am mai dormit, sint satul de atita somn"acum spui asta fiind constient de aceste lucruri.cind n-o sa mai fii nu mai poti sa spui nimic.si daca ne-a facut dzeu pentru cei credinciosi de ce dormim? putem foarte bine sa dormim cit dorim pe lumea ailanta cind vom trai vesnic nu? iti dai seama cita risipa de somn pe lumea ailanta.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Dormim ca sa nise linisteasca creierul daca nu ai dormi ai muri au facut rusi un asemenea experiment pe cativa oameni cred ca il mai gasesc pe net sa-i pun linkul aici http://inspatelecortinei.com/2014/01/12/experimentul-rusesc-anti-somn-3/