| bestialu96 a întrebat:

Ai mai crede in Dumnezeu daca ai trai vesnic?
parerea mea cel putin e ca... unii cred in dumnezeu doar ca lor le este friica de moarte si cred ca dupa moarte ajung in rai sau in iad... mie mi se pare o prostie
voi ce parere aveti?

12 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Eu nu cred nici în viața asta care știu că o să se termine deci nu aș crede nici dacă ar fi viața veșnică.
Oricum frica e cel mai bun instrument de manipulare, cum unora nu le-ar fi frică de închisoare singura pedeapsă de care le-ar fi posibil frică este o viață veșnică plină de chinuri, așa Gigel nu-i dă soției în cap cu tigaia de frică că o să-l călărească dracii.

| Rapunzell a răspuns:

Traiesti vesnic si daca crezi si daca nu crezi in Dumnezeu. Diferenta consta in "locul" in care vei trai vesnicwinking

| monstrulet a răspuns:

Omul e singura creatura care stie ca o sa moara, si normal ca ii e frica. Unii oameni de asta cred si de asta sunt si usor manipulabili. Frica e cel mai bun medicament cand vrei sa faci ce vrei dintr-un om, il faci sa-ti dea banii de bunavoie prin "donatii", etc.
Si mie mi se pare o prostie.
Ar trebui sa fie mai mult un stil de a traii viata, ca una singura ai. Dar nu, tu trebuie sa-ti faci planuri pentru dupa moarte. Cat de cretin suna asta? Daca pur si simplu mori si gata, si toata viata ai frecat menta cu posturi negre, rugaciuni, matanii, donatii, in loc sa faci ce iti place? Unor oameni nu le-ar parea rau, atat de cre(s)tini sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| RedGuy a răspuns:

Majoritatea oamenilor ce cred in Dumnezeu Il vad ca pe o persoana care sta acolo sus in Rai.raiul find locul perfect fara durere fara suferinta, viata vesnica.Acest lucru e gresit.Biblia spune despre rai si despre iad si reda lucrurile intr-o forma simpla de imaginat.Dar din prima pagina a bibliei pana la ultima nu e altceva decat o metafora,noi oamenii am format acea idee,cum ar fi Dumnezeu,Raiul,ingerii si tot.Ce este Dumnezeu? Dumnezeu este tot ce vedem, tot ce auzim, tot ce atingem...Pamantul,stelele,copacii sistemul acesta in care traim nasterea si moartea,balanta asta a vietii tot este Dumnezeu,un nume care l-am dat noi necunoscutului.Ce este moartea,raiul, iadul? Odata ce am muril corpul nostru isi opreste mecanismul, sistemul dar ceva ramane...ramane acea esenta, esenta care a facut ca acest mecanism(corpul) sa fie functional.Noi ii spunem Suflet. Iadul si Raiul nu sunt niste locuri,niste campii intinse cu flori si nici nu sunt demoni cu furca,Raiul si Iadul sunt niste stari ale sufletului dupa moarte,impunerea acestori stari depinde de viata care acel suflet a avut-o.E ca o stare normala, de ce apare depresia? dintr-un motiv, actiune ce a fost facuta.Raiul este starea buna in care un suflet este dupa moarte si se impune doar datorita faptelor si bunatatii acelui suflet, iadul este opusul.Este ca un vis frumos sau ca un cosmar, intr-un vis simtim durerea fara ca corpul sa fie atins. Sper ca ai inteles ce am scris si poate asa o sa ai alta idee despre Dumnezeu si tot ce tine de Rai, Iad.

| bestialu96 explică:

Anticipatu... ce naiba vrei sa spui?
cred ca ai deviat de la subiect...

Răspuns utilizator avertizat
| PυяεBlσσdVaмρıяe a răspuns:

Daca n-am crede in dumnezeu si am fi toti k voi... am ajunge sa ne omoram k prosti intre noi... sa ne dam in cap sar duce draq toata omenirea

| PυяεBlσσdVaмρıяe a răspuns:

Credinta il face pe om fericit pentru ca ii inlatura frica de moarte. Nici o descoperire stiintifica nu ii va inlatura omului frica de moarte asa ca religia va exista in societatea omeneasca si peste 1000 ani. asa ca credinciosi nu cred in Dumnezeu pentru ca le e frica de moarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bmc nu ai cu cine omule carate din tara asta de rahat tu nu vezi ca 80 la suta din romanii ling oase putrezite ne intrebam de ce europeni ne cred ca traim in copac

eu nu cred nici acum in dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ca crestin cred ca tu esti prost.si dumnezeu e destept, milos, bun si iertator.acum mie poti sa-mi spui ce vrei.da lu Dumnezeu ce-i spui? ca nu ai nimic cu el presupun? el e in cer, tu aici.el crede in tine.tu nu crezi in el.da pe el nu-l deranjeaza.te-a facut liber deci te lasa in pace.deci ce-i spui? da, decat sa spui o prostie cu efecte nedorite de nimeni, mai bine nu raspunde fiindca deja cam stiu la ce sa ma astept.deci lasa, nu te mai obosi.

| gabyyy99 a răspuns:

Eu unul as crede pentru ca simt cand ma ajuta in viata atunci cand ma rog mai mult si simt cand nu imi merge la fel de bine cand nu ma rog.