| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intimpla atunci cind o femeie intra in biserica atunci cind are ciclu menstrual?

14 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu se intampla nimic.

| anonim_4396 explică (pentru 愛日本):

Am auzit ca e pacat, ce zici e adevarat?

| 愛日本 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt agnostica.(cel putin de asta ma apropriu cel mai mult) Nu cred in ceea ce spune biserica. Se pare ca in ziua de azi orice e pacat. Femeile sunt vazute foarte rau de biserica, de aceea nici nu mai calc pe acolo!
Nu-ti fgace griji de asta, daca Dumnezeu ti l-a dat, de ce sa fie pacat? Daca tu chiar vrei sa te rogi? Oricum nimeni din biserica nu o sa stie daca esti in acea perioada.
Parerea mea e ca nu e pacat, e o prostie. Pacatele importante sunt : sa nu ucizi/furi/minti.
Aceasta este o functie a organismului, nu noi am vrut-o deci de ce sa fim vinovate pentru asta? Cica suntem ''murdare'' Ei bine lasa, ca preotii sunt foarte curati.

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Este doar o prostie.Bisericile si religiile sunt marile erori ale umanitatii.

| Elvina a răspuns:

Absolut nimic. Asta e ceva inapoiat, atunci cand nu existau tampoane si femeile stateau in spatele bisericii ca sa nu pateze pe acolo.

| Ager a răspuns:

Nu se găsește în Sfânta Scriptură vreo regulă de genul. da, sunt anumite reguli de genul care trebuiau respectate de evreii din timpurile precreștine! Ele nu aveau voie să intre la templu dacă erau în perioada cu pricina! Dar, dat fiind faptul că (,) Cristos a împlinit Legea, ea nu trebuie respectată de creștini...
dar, dacă Biserica pune anumite reguli necreștine, nu ar fi oare posibilitatea ca acea „credință" să fie eronată? De ce nu ai verifica-o cu adevărul, adică cu Scriptura? happy. de câştigat ai doar tu

| baru a răspuns:

O bufneste plansul...

| anonimg a răspuns:

Ca om temator de Dumnezeu, iti spun: nu se intampla nimic.
"Si, iata, o femeie, care de doisprezece ani avea o scurgere de sange, a venit pe dinapoi si s-a atins de poala hainei Lui.
Caci isi zicea ea: "Numai sa ma pot atinge de haina Lui, si ma voi tamadui." Isus S-a intors, a vazut-o si i-a zis: "Indrazneste, fiica! Credinta ta te-a tamaduit." Si s-a tamaduit femeia chiar in ceasul acela." (Matei.9:20)
Deci daca Isus ne lasa sa ne 'atingem' de El, cu cat mai mult putem intra si in templul Lui care este biserica. Asadar, ce este mai mare: templul sau Cel ce sta in templu? Numai ca biserica ortodoxa invata pe oameni niste porunci omenesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se intampla bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum nimic.
Dar imagineaza-ti acum 4000 de ani cu conditiile igienice de atunci.
Preotii nostri ar trebui sa mai faca cate un upgrade din cand in cand.
Vremurile se mai schimba.
Catolicii s-au pus deja la punct cu aceasta problema.

| darriya a răspuns:

Acum cativa ani am intrat in Biserica fiind in perioada aceea, dupa ce am iesit din Biserica era sa ma calce masina cu toate ca stiam ca, circula masini eu parca nu le vedeam nu auzeam claxoanele, daca nu ma striga o fata eram moarta acum.nu stiu ce sa cred? dar de cand mi s-a intamplat chestia asta nu am vrut sa mai intru in Biserica cand sunt in perioada aia...si astept pana imi trecec apoi ma duc la Biserica.asa te-as sfatui sa faci si tu pentru binele tau

| darriya a răspuns:

Acum cativa ani am intrat in Biserica fiind in perioada aceea, dupa ce am iesit din Biserica era sa ma calce masina cu toate ca stiam ca, circula masini eu parca nu le vedeam nu auzeam claxoanele, daca nu ma striga o fata eram moarta acum.nu stiu ce sa cred? dar de cand mi s-a intamplat chestia asta nu am vrut sa mai intru in Biserica cand sunt in perioada aia...si astept pana imi trece apoi ma duc la Biserica.asa te-as sfatui sa faci si tu pentru binele tau

| Lagorúthon a răspuns:

Nimic, dar mai bine ai evita biserica, e spre binele tau.

| Moon3260 a răspuns:

Eu am intrebat preoteasa si a zis ca nu se intampla nimic.