| InAnotherLife a întrebat:

Ce semnificatie au visele cu membrii decedati ai familiei? Sunt de bine sau de rau? Mentionez ca de aproape un an de zile trec printr-o perioada complicata, un an in care am inceput sa ma rog mai mult pentru sanatatea mea, un an in care aveam foarte multe indoieli despre mine, despre orice fel de credinta, devenisem ateu la un moment dat, o perioada in care am avut, pentru prima data, de cele mai multe ori, vise ce tin de oamenii mei (decedati si paranormal)
Am 3 persoane decedate in familie : unchi si bunici.

In ultima perioada am inceput sa visez frecvent. Dar, un vis atat de clar si de real n-am mai avut niciodata, nici nu cred ca a fost vis, cred ca a fost o realitate alternativa pe undeva.
M-am trezit la 8 dar am mai atipit inca o ora. Am atipit repede si am visat ca m-am ridicat din pat, deschid usa de la camera in care dormeam si am vazut-o pe bunica-mea traversand prin camera spre un holic. Nu m-a bagat in seama initial (sau nu m-a observat/auzit), am rugat-o sa se intoarca, s-a intors, s-a uitat la mine o lunga perioada de timp, iar ceva din spatele ei o inconjura. Avea o aura puternica, stralucitoare, parca lumina care batea in fereastra din spatele ei era atrasa catre ea. Am simtit-o, am privit-o o lunga perioada de timp, se uita la mine dar nu schita niciun gest. Ceea ce stiu este ca am incercat sa o imbratisez dar parca eram respins (nu de ea), de ceva anume care se afla intre noi, o bariera. Cand m-am trezit, am zis ca era imposibil ca ceva atat de real sa fie vis. Extrem de real, traiam momentul, mai bine admit ca n-ar fi fost un vis, ci ca traiam momentul la propriu, poate am existat intr-o realitate alternativa sau m-am suprapus peste o frecventa pe care nu o percepe nimeni, frecvente la care oamenii astia pare ca traiesc si ca nu-s morti deloc.

Mentionez ca singura moarte la care am asistat acum 10 ani a fost moartea bunicii. Am vazut-o, a murit de cancer, am ramas masca, am vazut o moarte live.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da ceva de pomana (de mancare sau bautura), in numele mortilor pe care i-ai visat!

| halogen001 a răspuns:

Orice vis e rezultatul activității creierului în timpul nopții relativ la preocupările omului. E normal să visăm membrii decedați ai familiei pentru că avem multe amintiri și ne gândim la ei. Un asemenea vis arată că ne gândim la cei decedați. Nu e nimic anormal sau paranormal. Omul mort nu mai există și atât. Nu există nici un fel de suflet, mântuire sau Dumnezeu. Sufletul, mântuirea și Dumnezeu sunt doar niște povești primitive, fanteziste și absurde folosite pentru prostirea și înșelarea credincioșilor naivi și neștiutori care nu gândesc.
Dacă ar exista un suflet imaterial care conduce omul, atunci acel suflet nu ar fi afectat de boli, accidente și substanțe care afectează creierul. Realitatea ne arată că un om care are creierul afectat de boli, de accidente sau de substanțe cum e alcoolul, drogurile sau hormonii se comportă diferit față de omul sănătos și are pierderi de memorie. Acest lucru ne arată că nu există nici un suflet imaterial care să conducă omul și care poate furniza omului informații care să suplinească lipsa de informații în cazul pierderilor de memorie. Ce e atunci sufletul care nu face nimic și nu are nici o legătură cu omul? Sufletul e doar o invenție primitivă și fără logică folosită pentru prostirea omului neștiutor care nu gândește.
Ce e Dumnezeu? La fel ca toți zeii e o invenție primitivă a omului viclean, mincinos, nesimțit și necinstit folosită pentru prostirea omului naiv. Dacă exista un Dumnezeu atotputernic, atotștiutor și iubitor, nu era invizibil, nu se ascundea de om, nu făcea purici și păduchi, omul păcătos, sărac, neștiutor, mincinos, hoț și tâlhar, nu mai existau boli, sărăcie, războaie, neștiință, primitivism, minciună și hoție. Prin urmare Dumnezeu e o minciună primitivă, puerilă și absurdă creată pentru prostirea omului naiv și pentru justificarea dorințelor și acțiunilor omului mincinos, necinstit, nerușinat, neștiutor, viclean și neserios.
De ce avem purici și păduchi? I-a făcut Dumnezeu? Avea nevoie un zeu atotputernic de purici și de păduchi sau de omul neștiutor și neputincios? Evident că nu. Viața e rezultatul proprietăților materiei și evoluției în timp prin selecție naturală și de aceea există tot felul de viețuitoare de la viruși și bacterii până la om inclusiv. Viața e necesară? Nu. Pentru o piatră nu contează dacă există sau nu viață. Viața e importantă doar pentru viețuitoare, pentru că dorința de viață e înscrisă în codul genetic. O viețuitoare face tot ce e posibil să facă pentru a supraviețui, pentru a strânge resurse și pentru a se înmulți. O bacterie sau un virus nu întreabă omul dacă vrea să se îmbolnăvească. Îl mănâncă și de aceea avem boli. Un om sau un lup nu întreabă o găină dacă vrea să fie mâncată. Un mincinos, un hoț sau un tâlhar nu întreabă omul dacă vrea să fie mințit, înșelat sau tâlhărit și de aceea avem înșelăciune, furt, tâlhărie și războaie. Dreptatea e a aceluia care are puterea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu au nicio semnificatie. Ignoră orice vis pe care îl ai.

| AVAAVA a răspuns:

Te sfătuiesc, pe lângă rugăciune îndreptată sănătății, sa te rogi pentru mântuirea sufletului tău, și a celor cunoscuți. Fale pomenirea morților asa cum rânduiește Biserica Ortodoxă.
Spovedește-ți toate păcatele, fa o lista cu toate pe care ți le aduci aminte, și fa tot posibilul sa nu le repeți, roagă-te ca Dumnezeu sa te ajute în fata ispitelor. Cere Preotului sa îți dea un Canon de pocăință, după care împărtășește-te cu Sfințenie Daruri.
Spovedește-te regulat, și împărtășește-te la fel de des, și vei simți schimbare negreșit. Mărturisește preotului și despre aceste vise. Pune-te în slujba lui Dumnezeu, fâțe plăcut lui cu fapta și gândul. Roagă-te cât mai des pentru mântuirea sufletului, iar pentru boli trupești participa la Sfintele Masluri, tine post miercurea și vinerea, și pune-ți ordine în viata. Fără discoteci, beții puternice, țigări ori mâncare multă. Totul sa fie cumpatat și închinat lui Dumnezeu. Înlătură spurcaciunea din viata ta complet, și vei prinde aripi. După spovedanie vei simți ca plutești. După toate acestea ai grija sa nu cazi în mândrie, fii smerit și milostiv, asa cum este Dumnezeul nostru.
"nu cere semne și minuni care nu au chip și nume".
Toatul sa fie pentru Dumnezeu, iar el va avea grija ca sufletul tău sa se înalte.