| AvalohAlyn a întrebat:

Ce Sfinti mai cunoasteti care au dus o viata in pacat si s-au convertit, s-au cait?
Un prim si important exemplu e Sfantul Apostol Pavel!
Pavel este orbit de Iisus Hristos Însuşi pe drumul Damascului (Fapte 9:1-22). Aflat de Apostolul Anania, în urma unei vedenii dumnezeieşti, Saul îşi regretă faptele şi este botezat de Anania. Curând după convertire, Saul şi-a schimbat numele în Pavel, iar mai târziu a fost inclus în ceata Apostolilor. Pavel a propovăduit Evanghelia pe o zonă foarte întinsă, din Arabia până în Spania, atât la evrei cât şi la păgâni. Pavel şi-a petrecut viaţa de creştin în suferinţă şi lucrând pentru Hristos, înfiinţând şi organizând Biserici pretutindeni. A atins o aşa stare de îmbunătăţire încât spune Bisericii din Galatia: „nu eu, ci Hristos trăieşte în mine" (Galateni 2:20).

Descrierea călătoriilor misionare ale lui Pavel şi epistolele lui către Biserici formează o parte importantă a Noului Testament. Sfântul Pavel a fost martirizat împreună cu Apostolul Petru, în timpul împăratului Nero, prin decapitare.

A fost pacatos si s-a aflat,a crezut si a devenit apostol,mare e taina pocaintei, dar sa fie adevarata si smerita.
Ce parere aveti?
As vrea raspunsuri fara batjocuri, va rog.Merci

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Niciodata nu este prea tarziu sa te intorci spre calea credintei...

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Zenit,tu ce fel de ateu esti? Ca nu prea pari a ateu sau esti agnostic? Oricum daca esti ateu esti ateu bine documentat care da raspunsuri bune si care a analizat si a cunoscut mult lumea si religia.Bravo.

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sunt ateu,asta nu inseamna ca nu cunosc religiile pentru cultura mea generala. Daca cunosc,asta nu inseamna ca sunt de acord!
Si tu cunosti argumente ateiste,asta nu inseamna ca esti de acord cu ele.

Eu am cunoscut din plin lumea religioasa,a credintei,stiu cu adevarat ce inseamna un om credincios.
Niciodata nu mi-am pierdut si nu o sa imi pierd credinta!
Dar credinta mea nu implica existenta unei Divinitati,am alt sistem de credinte, pe care il rescept cu strictete.
Recunosc, sistemul meu de credinte nu este la fel de aspru si de dur ca cel al pustnicilor, samanilor, tibtanilor.Imi este rusine sa ma compar cu ei...imi sunt cu mult superiori din acest punct de vedere.

Ca sa fii ateu,trebuie sa cunosti si sa experimentezi prima data viata religioasa,credincioasa si sa studiezi mai multe religii. Nu poti sa iti dai cu parerea despre ceva care nu cunosti sau nu ai experimentat!
Trebuie sa cunosti ambele parti,doar asa esti capabil sa ajungi la o concluzie! happy

Nu am ajuns la un echilibru,armonie intre ratiune si credinta,este foarte greu dar in acelasi timp interesant,fascinant,lumea are cu totul si cu totul alte "culori".
Eu in prezent sunt in stadiul in care imi inchid singur gura!
Niciodata nu sunt sigur cand spun ceva! Nici eu dar nici ceilati nu au dreptate, este foarte greu sa imi formez o concluzie! Este doar o chestiune de timp pana acea concluzie are argumente pro si contra!
Absolut tot spun, am argumente pro si contra!
Este foarte greu, dar trebuie sa fii impartial cand "cantaresti" lucrurile.

Daca citesti asta, iti multumesc pentru rabdarea de care ai dat dovada! happy

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Respect.

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Am citit tot, pot spune RESPECT!

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Multumesc mult! Esti cel mai bun si "deschis" credincios de pe TPU!
Orice, oricat, daca ai chef de discutii, poti sa apelezi cu incredere la mine! happy

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Multumesc de asemenea.Eu sunt genul de crestin mai tolerant si mai liberal in legatura cu alte credinte, confesiuni, ateism.

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă tot ești un ahtiat al religiei, de ce nu faci un studiu aprofundat și să mergi pe drumul căinței?
Mergi la Facultatea de Teologie, fă-te preot!
Pa, pa.

| AvalohAlyn explică (pentru Legiuitoarea):

Ma bate gandul sa dau la facultatea de teologie dar nu sa devin preot, la teologie sociala sau didactica, sa devin ori profesor de religie, ori asistent social.Imi place sa dezbat teme religioase.Intrebarea aceasta nu am pus-o pentru a o irita ci pentru a discuta.Sincer.Numai bine

| costis a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Te irita religia pe "Religie"?

| Hombre a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Pentru ca el are chemare doar pentru gargara, nu si pentru o viata fara placerile lumesti. :))
Chiar daca e tardiv un martisior e bine venit oricand.
http://www.youtube.com/watch?v=D6RQbxcVMNE

| AvalohAlyn explică (pentru Hombre):

Mie imi place si fotbalul si muzica dar si religia.Merg la Biserica si chiar ma intereseaza, am in gand sa dau la teologie dar nu pentru preot ci pentru profesor sau asistent social.De ce esti rautacios/rautacioasa? Nu ma cunosti.Te rog sa te abtii.Multumesc,stiam ca ai inteles.

| Hombre a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai imi comfirmi ce am spus, si nu inteleg de ce te-ai suparat, probabil ca in loc de "a preda" am zis "gargara", vezi ca nu sunt "rautacioasa" ci "rautacios", altfel aveam numele "Hombrelina".winking

| Legiuitoarea a răspuns (pentru costis):

Bună.
Te așteptam pe tine, dragă, să-mi spui povestea "iritației"!
Ce să spun...
Pa, pa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Hombre):

Bună.
Chiar și tardiv, eu îți mulțumesc frumos!
O săptămână excelentă.
Pa, pa.

| costis a răspuns:

Moise Etiopianul, Sf Evdochia, Sf Taisia.

| RAY a răspuns:

Eu consider nu consider sfant pe nimeni, pe pavel il consider un criminal de oamenii nevinovati, daca ala e sfant toti criminali sunt sfinti

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pavel nu era pacatos era evreu - fariseu- practicant, era mai zelos; sf maria egipteanca, sf taisia

| ioana100 a răspuns:

Nu lua in seama vorbele de pe aici!
Sfantul Ciprian este un bun exemplu, el a fost un vrajitor, care a ales calea cea buna.
Regele David, poate fi pus in aceeasi categorie.Se indragostise de o femeie casatorita.Ca sa scape de sotul acesteia, l-a trimis pe front. Dupa moartea sotului, Regele David s-a casatorit cu tanara vaduva.Si-a dat seama la timp de pacatul greu pe care l-a comis, poate prea tarziu.Atunci a scris psalmul 50.
Citeste despre Parintele Arsenie Boca, nu are legatura cu cerintele tale, cititul despre parinte este o placere nedescrisa in cuvinte!

| GabiTanase a răspuns:

Buna ziua si Doamne ajuta! Citeste viata Mariei Egipteanca!

| obelix2266 a răspuns:

Toti.