| anonim_4396 a întrebat:

Ce spune biblia despre albinism?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| mentholinks a răspuns:

Citeste si vei afla dar nu spune nimic.

| fllu07 a răspuns:

Asemenea tuturor celorlalte boli, albinismul este o consecinţă a păcatului pe care cu toţii îl moştenim de la primul om, Adam (Geneza 3:17–19; Romani 5:12). Prin intermediul jertfei de răscumpărare a lui Isus Cristos, în curând Dumnezeu îi va binecuvânta pe toţi cei fideli cu o sănătate perfectă. Într-adevăr, el este Cel ce „vindecă toate bolile" (Psalmul 103:3). Atunci, albinismul va aparţine trecutului, căci toţi cei afectaţi de această boală vor vedea împlinirea cuvintelor din Iov 33:25: „Carnea lui să fie mai fragedă decât în tinereţe, să se întoarcă la zilele pline de vigoare ale tinereţii lui".

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Romani 5:12.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, poti sa mori si fără să fii bolnav. Un accident de exemplul. Eclesiastul 11:9 spune că timpul si evenimentele neprevăzute ii ajung pe toți. Cat despre moartea prin boală, da, boala este cauzată de bacterii si virusuri, sau defecțiuni ale corpului uman. Dar toate au apărut, si ne-au fost lăsate mostenire de primii oameni: Adam și Eva. Deoarece Dumnezeu își observase creația si totul era foarte bun. Apoi au apărut problemele. din cauza neascultarii.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar sunt mai multe cazuri când se omoare din cauza bolii. Boală care a apărut va degradare a organismului uman, imediat după neascultarea din Eden.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si eu iti repet: boala este o consecință a neascultarii, neascultarea care duce la moarte. Si nu, Dumnezeu nu este mincinos. 2 Petru 3:8 spune că pentru Dumnezeu 1.000 de ani sunt ca 1 zi, si 1 zi ca 1.000 de ani. Deci conform acestui calcul, adam a murit în ziua în care a mâncat.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

De la neascultarea din Eden, întregul pământ este sub guvernarea lui Satan. În toată creația sunt evidente consecințele neascultarii.