| ADN30 a întrebat:

Ce spune Biblia despre liberul-arbitru? Ne hotărăşte Dumnezeu soarta?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform invataturii curate a lui Calvin, nimic din ce face omul in viata nu-i poate schimba destinatia finala. Unii sunt predestinati pentru rai, altii sa arda-n flacarile iadului.

| ADN30 explică (pentru doctorandus):

Si atunci un om nu poate alege daca sa faca binele sau raul in viata, este totul prestabilit dinainte...omul fiind un robot care isi traieste viata dupa cum i-a prescris-o cineva dinainte?

| NGheorghe a răspuns:

Despre liberul albitru biblia spune ca tu nu trebuie sa depasesti limita si sa incepi sa stapanesti peste vointa semenilor tai. Adica tot ce poti sa faci este sa "cresti, sa te inmultesti (cu cine iti place si te place) si sa stapanesti peste pamant si animale... Geneza 1:28
Priceput? N-ai voie sa abuzezi de mancarea altora, n-ai voie sa abuzezi sexual de altii, n-ai voie sa abuzezi de copii altora in schimb cu animalele poti sa le comanzi si sa le limitezi cum vrei tu. Iar daca te crezi smechera si vrei sa-ti fim sclavi si slugi atunci nu D-zeu ci noi iti hotaram soarta.
Pe noi astea religiosi nici nu ne intereseaza daca crezi sau nu, ci asteptam sa-ti incerci norocul.

| CranK71 a răspuns (pentru NGheorghe):

Si nu te poate oprii nimeni sa nu faci asta, decat politia! happy (acum o sa spui ca dn-zeu lucreaza prin politie?)

| NGheorghe a răspuns (pentru CranK71):

Tu esti Stevie Wonder? de n-ai vazut politisti care abuzeaza? happy
Ce ai face daca te-ar opri politia si ti-ar spune:
-Buna ziua! Eu sunt Sfantul Agent Nicolae Icsulescu, va rog sa-mi prezentati actele dvs.
big grin big grin big grin
si invers suna tare: Eu sunt Agentul Sfantul Nicolaie...

| ZambetDeGheata a răspuns:

Dumnezeu nu ne hotaraste soarta, El doar incearca sa ne arate ce e bine si ce e rau.