| anonim_4396 a întrebat:

Ce spune biblia despre sporturi dure (box, rugby, etc)

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

In secolul I, cand a fost scrisa a doua parte a Bibliei, grecii deja practicau sporturi olimpicewinking e adevarat ca nu le mentioneaza, insa mentioneaza principii. Spre exemplu, luptele cu taurii sunt impotriva principiilor de acolo, deoarece sunt chinuite animale in mod violent, pentru distractie...
La fel, alte sporturi violente sunt condamnate de Biblie. Psalmul 11:5 spune ca Dumnezeu uraste persoanele care iubesc violenta. E suficient sa iti gasesti placerea in lucruri violente, nu neaparat sa practici.
Alt principiu se gaseste in 2 Corinteni 7:1.
Pavel mentioneaza activitati atletice in 1 Corinteni 9:24-27. Orasul Corint era in Grecia, cu siguranta erau foarte raspandite acele sporturi, si chiar inainte de era crestina. Rabinii evrei cu cateva secole daca nu ma insel, inainte de era noastra, au inventat legi orale in iudaism, cu scopul de a pastra Israelul cat mai „pur". O lege, cel putin, pentru a evita influenta greaca asupra evreilor, spunea ca exercitiile fizice trebuie evitate.winking

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca Dumnezeu urăște violenta.Psalmul 11:5

| dfeel a răspuns:

Nu le mentioneaza... Nu prea se practicau happy

| dfeel a răspuns (pentru VelaJohnny):

Interesant...

| VelaJohnny a răspuns (pentru dfeel):

In secolul I, cand a fost scrisa a doua parte a Bibliei, grecii deja practicau sporturi olimpicewinking e adevarat ca nu le mentioneaza, insa mentioneaza principii. Spre exemplu, luptele cu taurii sunt impotriva principiilor de acolo, deoarece sunt chinuite animale in mod violent, pentru distractie...
La fel, alte sporturi violente sunt condamnate de Biblie. Psalmul 11:5 spune ca Dumnezeu uraste persoanele care iubesc violenta. E suficient sa iti gasesti placerea in lucruri violente, nu neaparat sa practici.
Alt principiu se gaseste in 2 Corinteni 7:1.
Pavel mentioneaza activitati atletice in 1 Corinteni 9:24-27. Orasul Corint era in Grecia, cu siguranta erau foarte raspandite acele sporturi, si chiar inainte de era crestina. Rabinii evrei cu cateva secole daca nu ma insel, inainte de era noastra, au inventat legi orale in iudaism, cu scopul de a pastra Israelul cat mai „pur". O lege, cel putin, pentru a evita influenta greaca asupra evreilor, spunea ca exercitiile fizice trebuie evitate.winking

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Nu cred ca spune ceva. straight face