| AvalohAlyn a întrebat:

Ce stim despre copilaria si viata lui Iisus de dinainte de Evanghelii? Doar cine stie sa raspunda.

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Oficial nimic.Dar exista o evanghelie scrisa de Pseudo-Matei care descrie copilaria Mantuitorului.Aceasta nu este recunoscuta de Biserica ca o carte canonica, dar Biserica nici nu o neaga.Adica nu are invataturile necesare pentru mantuire si in acest fel nu are nici un rost sa fie introdusa in Sf.Scriptura dar biserica nu o neaga repet. Daca ai chef de lectura si nu ai ce face, poti sa o citesti si este chiar interesanta.Se mai spune acolo ca Hristos a facut 12 vrabiute de lut si le-a dat viata sau ca a omorat un copil care se purta urat si apoi prin rugamintea Preasfintei Nascatoare l-a readus la viata trangandu-l de ureche.E interesanta de citit, dar nu iti foloseste la mantuire. Lectura placutawinking

| mentholinks a răspuns (pentru SuNaM):

Si tie ce iti foloseste la mantuire?

| SuNaM a răspuns (pentru mentholinks):

Cu cine vorbesti?

| SuNaM a răspuns (pentru mentholinks):

Stai linistit ca inteleg scopul intrebarii si sunt ortodox.Ce imi foloseste mie la mantuire? Sf.Scriptura,Sf.Traditie si spoveditul+impartasitul.Tie?

| mentholinks a răspuns (pentru SuNaM):

Habar n-am.

| SuNaM a răspuns (pentru mentholinks):

Esti macar crestin?

| mentholinks a răspuns (pentru SuNaM):

Ma straduiesc sa fiu bun.

| SuNaM a răspuns (pentru mentholinks):

Bravo,esti ortodox?

| mentholinks a răspuns (pentru SuNaM):

Sunt liber sau ma rog, aproape.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat