| AvalohAlyn a întrebat:

Este ceva mai de pret ca Evangheliile lui Iisus Hristos? Ce impresie v-au lasat? Strict, cele 4 Evanghelii.

13 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cele 4 Evanghelii sunt de pret, stiind de la cine sunt. Insa nu sunt totul, cum spun fratiorii nostri neo. Si apostolii si sfintii care au urmat, au primit cuvinte de la Duhul Sfant, pe care ni le-au lasat, si care ne sunt de trebuinta pentru mantuire.

| sublime89 a răspuns:

Daca evangheliile sunt atat de nepretuite, atunci de ce nu te vindeca ele cand esti bolnav? Poti sa le citesti cat vrei si sa te rogi cat vrei cu ele in brate, ca tot nu-ti trece boala. Pentru asta e nevoie de stiinta.

| Dorugar a răspuns:

Nu este si nici nu poate fi!
Nu pot fi pentru ca evangheliile NU sunt ale lui Isus Christos, si nici macar ale Apostolilor sai, ci ale unor neica nimeni ca Luca sau Marcu, niste amarati care nu l-au vazut, nu l-au cunoscut si nici nu au auzit ce propovaduia Isus.
Asa ca cele 4 evanghelii nu au absolut nicio valoare.
Acum te intreb eu cum iti explici tu ca Evanghelia lui Petru, desi este mentionata de falsul Apostol Pavel aceasta NU apare in Biblie, asta desi Isus i-a lasat lui Petru sa lege si sa dezlege si sa hotareasca in locul lui?
Pai ce valoare au acele evanghelii de care intrebi, daca ele nu sunt scrise nici de Isus si nici de apostolii sai, ci doar de niste cioflingari?

| Dorugar a răspuns:

Da probabil ca au avut revelatia ca prin aceasta sarlatanie se poate trai bine in carca prostilor.
Sau ce revelatii poti sa ai de la niste evanghelisti ca Marcu sau Luca care recunosc ca au primit de la Christos (adica de la seful Iadului, vezi Apoc 1:18) putere si stapanire peste draci (vezi si Luca 9:1)

| Dorugar a răspuns:

Nu cred! In vremurile in care a fost scrisa Apocalipsa, Romania nu era nici pe harta, deci nici in gandurile oamenilor!

| Dorugar a răspuns:

Asta nici pe departe nu inseamna ca se refera la Romania!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea sunt carti scrise de apostoli, dar, Evanghelia lui Isus, este Vestea buna si Harul Sau. Asta o gasesti in multe carti din Noul Testament.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Acelea NU sunt carti scrise de Apostoli, ci de niste Neica Nimeni, asa ca evanghelia lor este la fel de valoroasa cu Evanghelia lui Parpanghel.
2 Ce veste buna si har are cineva care se lauda in Apoc 22:16 ca este Lucifer, iar in Apoc. 1:18 se lauda ca este Seful Iadului?
Oare sa fie vestea buna ca va place sa fiti mintiti pentru ca minciunile placute le primesti cu bucurie?
3 Pai daca NT este scris NU de Apostolii lui Isus si nici de Isus, ci de niste cioflingari care nu l-au vazut sau cunoscut pe Isus, te intreb: ce valoare au scribaliturile unor cioflingari despre Isus?
Nu ti se pare suspect ca nicio evanghelie a ucenicilor lui Isus nu se gaseste in Biblie? Pai cum sa stii ce a propovaduit Isus sau i-a invatat pe ucenici, daca acele texte NU se gasesc in NT`?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Frate, din ce se vede, habar n-ai ce scrie in biblie si te iei dupa tot felul de pareri de pe net de la tot felul' de cioflingari.
1. Eu nu merg la biserica, nu am religie, nu ma intereseaza religia si biserica.
2. Ucenicii lui Isus au trait cu Isus si erau alesi chiar de El, deci L-au cunoscut.
3. Evanghelia inseamna ceea ce o venit Isus sa faca.
4. Evanghelia o gasesti in NT.
5. Nu peste tot in NT e Evanghelia
6. Daca unii oameni vor sa creada asa, cine esti tu sa vi sa le spui sa nu creada? Oare tu le dai viata? Viata lor depinde de tine? Cine esti tu sa spui cine ce sa creada si ce i bine pentru fiecare? Fiecare crede ce vrea, indiferent de religie, de concept si multe altele. Tu bucurate ca nu crezi asa si ca esti mai luminat, restul, faca ce o vrea.
Bafta!

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai frate, vad ca tu intelegi cam ce iti place tie, adica putin! Eu nu am afirmat niciunde ca Isus nu si-a ales ucenicii, ci am spus CLAR ca in Biblie NU apare nicio evanghelie a acestora, si am dat ca exemplu "Evanghelia lui Petru" despre existenta careia chiar Pavel face referire in Galateni 2.7 /(asa ca sic ca sa-ti arat ca cunosc foarte bine Biblia.)
3 Nestiinta ta e crasa, Evanghelia inseamna o Buna Vestire, si ca sa arate ce a vrut Isus sa faca, trebuia sa fie scrisa de cei care il cunosteau pe Isus si stia ce dorea el sa faca, dar cum ti-am spus nicio evanghelie nu este a vreunuia din Apostolii sai, iar doua evanghelii sunt doar "dupa" si nicidecum nu, "a lui" Ioan sau Vasalie.
4 Mersi de informatie, daca nu-mi spuneai ca e in NT credeam ca o gasesc la o toaleta publica!
5 Sigur ca nu ...mai e si Apocalipsa!
6 Eu nu am nimic sa creada ce vor ei, dar sa-si manifeste credinta lor a proasta pe un forum public pentru ca daca ei au voie sa minta si sa vorbeasca prostii tot asa am si eu voie sa le arat ca mint si ca vorbesc prostii.
Eu sunt de parere ca fiecare este liber sa creada ce vrea el si ce-i place, doar sa o faca la el acasa sau intre prieteni, dar nu pe un spatiu public, pentru ca sunt oameni care STIU in loc sa CREADA, si astazi traim in era cand stiinta si informatia sunt la putere, pentru ca stiinta STIE sa raspunda la tot ceea ce altii doar CRED!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Si tu crezi ca internetul nu e plin de forumuri penibile cu pareri aiurea? Cum ar fi fiecare sa isi etaleze parerea ar fi un haos. Pt ca asa cum spui tu, si altii pot vei sa isi spuna parerea lor, diferita de a ta, afirmand ca ei stiu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Si nu o gasesti la toaleta publica, ci la Kaufland

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Discutam cumva despre tema Internet?
Sau ai schimbat subiectul ca nu mai esti capabil sa-l continui!
Afirmatia nu se bazeze pe pareri luate de pe forumuri ci pe versete din Biblice si informatii din istoria sau realitate!