| PopescuG a întrebat:

Ce stiti despre erezia numita filioqve?

Răspuns Câştigător
| Rachetul a răspuns:

Da.filioque a fost creata pentru cei din Hispania dar a fost raspandita in ft multe parti.ort sustin ca Duhul Sf purcede de la Tatal.cat sustin ca Duhul Sf purcede si de la Tatal si de la Fiul.este ft mult de discutat daca vrei mai multe lamuriri da-mi un id sa te lamuresc

4 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Stiu ca nu stiu ce inseamna si nici in ce afurisita de limba. Cand mai pui cuvinte in limbi moarte/italiana/spaniola sau rusa, pune langa si un link cu google translate.

| PopescuG explică (pentru ErrorFound):

Imi pare rau ca te deranjez. Dar daca nu ai cateva notiuni de teologie de ce publici in acest tip de articol.

| Polonic1 a răspuns:

Stiu ca e un motiv de cearta intre biserica catolica si cea ortodoxa.

| Rachetul a răspuns (pentru Polonic1):

Motivul principal de cearta sunt impartirea puterii si chiar resursele(money). restul sunt doar motive.