| AlexeHellsing a întrebat:

În ce consta erezia lui Arie?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

O variantă modernă sunt martorii lui Iehova.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca nu s-a pastrat pana azi inseamna ca era bolnav la mansarda, era preot si vroia sa conduca alaturi de imparatul Constantin, erezia sa fiind mult mai permisiva si nu infir=era pacatul si invata ca Hristos nu era de o fiinta cu Dumnezeu Tatal si ca e o creatura cu puteri pe care un om obisnuit nu le are > Citeste viata sfantului nicolae si a sfantului spiridon.

| AlexeHellsing explică:

Nu-mi trimiteți site-uri

| 3xfemeie a răspuns:

De acord cu Hope77. Este mai mult de atat? Sau consta in altceva?

| ManStrong a răspuns:

Separe pe undeva ca erezia lui Arue nu era tocmai erezie.Nu era insa pe placul bisericii.Biserica avea nevoie de ierarhiazarea dumnezeilor.etc.

| Hope77 a răspuns:

Negarea divinitatii lui Hristos si a Duhului Sfant

| byzantion a răspuns:

Arianismul este o conceptie rational-omeneasca de intelegere a crestinismului. Se remarca in gandirea lui Arie conceptii rationale gnostico-filozofice. Principiile ereziei ariene sunt urmatoarele:

1. Dumnezeu-Tatal singur este principiul necreat si nenascut. Denumirea de Tata cuprinde inevitabil in sine intaie­tatea sau superioritatea fata de Fiul.

2. Fiul e creat din vointa Tatalui, dar nu din fiinta Lui, ci din nimic, fiind prima Sa creatura. Fiul are existenta inainte de timp, dar nu din eternitate, caci a existat un timp, cand El nu era.

3. Desi Fiul este dupa fiinta Sa o creatura, schimbabil, marginit, imperfect si chiar capabil de a pacatui, El se bucura totusi de cinstea cea mai mare, deoarece prin Fiul, Dumnezeu a creat toate, chiar si timpul.

4. Scopul pentru care Dumnezeu a creat pe Fiul este creatia lumii, fiindca Dumnezeu cel prea Inalt nu putea crea universul material decat cu ajutorul unei fiinte intermediare. Aceasta este o idee gnostica si eretica, dupa care materia este rea in sine, iar Dumnezeul suprem nu se poate atinge direct de materie, caci s-ar intina de aceasta.

5. La creatie, Fiul a primit maretia si puterea creatoare a Tatalui. Fiul poate fi numit si El Dumnezeu, deoarece, datorita harului divin pe care L-a primit de la Tatal, a devenit un Fiu adoptiv al Tatalui. Ca atare Fiul are o divinitate imprumutata din divinitatea Tatalui.

| clau44 a răspuns (pentru byzantion):

Iar Biblia contrazice toate acestea lucruri.
Fiul exista inainte de facerea pamantului "Care ERA ÎN sânul Tatălui" ca si la Ioan "Cuvântul era LA Dumnezeu", nu "cu"; de aici rezulta ca Dumnezeu și Fiul sunt aceeași ființă la care se adauga Duhul Sfânt. Chiar Iisus este cel numi Yahwe în Vechiul Testament, nu Dumnezeu Tatăl! Lucru confirmat si de Noul Testament.