| AdiTorrent7 a întrebat:

Ce surse confirma canonicitatea Vechiului Testament?

1 răspuns:
| RaduMD a răspuns:

1. Isus Cristos, care a citat frecvent din Vechiul Testament (cel mai des din Isaia).
2. Apostolii, care citeaza si comenteaza diferite carti din vechiul Testament.
3. Traditia Bisericii, atat liturgica (folosirea unor carti, mai ales a Psalmilor la slujbe) cat si patristica (comentarii pe larg ale unor Sfinti Parinti asupra cartilor Vechiului testament.
4. Magisteriul, prin Sinoadele Ecumenice, care au realizat canonul Sfintei Scripturi.