| costis a întrebat:

Dintre personalitatile Vechiului Testament va simtiti mai apropiati sau apreciati in mod deosebit una?

Răspuns Câştigător
| Ager a răspuns:

îl apreciez pe regele David, deoarece, deși a păcătuit, și-a recunoscut greșeala (și, deși nu o putea repara, a acceptat consecințele) iar apoi s-a căit. Și, deși ar fi vrut să-i construiască o casă (templul) lui Dumnezeu, a acceptat cu umilință faptul că nu el trebuia să facă acest lucru.
Apoi îl apreciez pe Avraam, deoarece a fost gata să-și omoare fiul (prefigurând pe Dumnezeu dându-și Fiul ca jertfă). A avut o credință excepțională, demnă de a fi imitată.
Mai apreciez multe din ele, dar TPU este prea mic ca să scriu despre toate.tongue

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Imi place mult Imparateasa Estera care s-a increzut in Dumnezeu si a fost omul potrivit la locul potrivit.Această carte ne arată cum a iesit Dumnezeu în întâmpinarea unei încercări satanice de
distrugere a poporului Israel si cum a fost adusă pedeapsa asupra celor care au pus la cale o faptă
atât de mârsavă.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

De moise nu isi place?

| costis explică (pentru EmaS):

Si Iosif sau Ilie au fost oamenii potriviti la timpul si locul potrivit. Insa daca ai adus vorba de "omul potrivit" s-ar pune intrebarea ce a insemnat asta in cazul Sf Ioan Botezatorul.

| EmaS a răspuns (pentru costis):

Cred ca oamenii lui Dumnezeu care si-au inteles rolul lor pe acest pamant si care stau in ascultare de Dumnezeu, sunt oameni potriviti la locul potrivit, bineanteles!

| negru30 a răspuns:

Noul Testament este mai bun - dar cand ai probleme ceri ajutor divin si Dumnezeu Tatal va aplica Vechiul Testament - nici o fapta rea nu ramane nerasplatita - doar sa ai rabdare si sa privesti Puterea lui Dumnezeu

| Roses a răspuns:

Iosif

| costis explică (pentru Roses):

Care, Patriarhul sau Logodnicul?

| ateu123 a răspuns:

Moise e fantasctic sia scris propia moarte cum sa nul admir e cel mai tare din vechiul testament

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Imi plac mai multe persoane din Vechiul Testament,dar a fost prima la care m-am gandit. Apreciez blandetea lui Moise,increderea nezdruncinata in Dumnezeu si acceptarea voii lui Dumnezeu in viata lui a lui Iosif,rugaciunea si promisiunea Anei pe care o duce la indeplinire, dragostea lui David pentru Dumnezeu si Casa Domnului, etc.

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Deci moise sia scris propia moarte?

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Chiar pe cine vrei să apreciez dintre personajele ( în marea lor majoritate demente,), din Vechiul Testament?

Dar oare există măcar o singură personalitate -- o ființă care să fie un model demn, de urmat-- în V.T. că personaje sunt multe?

( Am trecut prin mai multe cutremure, dar am avut baftă și nu mi-au căzut cărămizi în cap.)

Sunt cu mult mai interesante „ Basmele Românilor", că alea cel puțin,
nu promovează :
- incultura
-incestul,
-crima,
-genocidul
- hoția,
- înșelăciunea
-banditismul
-proxenetismul
șamd

| costis explică (pentru alabalaportocala2011):

Exista foarte multe modele demne de urmat. Sarra, modelul sotiei devotate si nobile (se adresa catre Avraam cu "domnul meu", desi acesta era pastor); astazi acest tip de om e o raritate, iar disparitia sa e una din cauzele decaderii societatii. Suzana si Daniel, modelele tinerilor curati. Ilie, modelul omului drept. Macabeii, modele ale liderilor care se jertfesc pentru popor. Moise si Ieremia, modele de slujire si de devotiune ( se simteau cu totul neputiinciosi pentru misiunile pe care le-au primit, dar nu le-au refuzat). Sf. David, modelul pocaintei ( a gresit, dar s-a cait intreaga viata).

Toate elementele pe care le-ai redat cu liniuta caracterizeaza lumea decazuta de azi; biserica le condamna; intorci deliberat lucrurile pe dos.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru costis):

Oamenii sunt ființe divinice, ce sunt hărăzite de Dumnezeul Creator cu harul creației.
Și nu de prost ce este, Creatorul Dumnezeu, i-a hărăzit pe oameni cu harul creației și cu capacitatea de a crea ci ca oamenii să creeze, îmbunătățindu-și astfel viața și viața altor ființe de pe planeta Terra.
Caracterul divinic al ființelor oameni se manifestă plenar tocmai prin creația lor.
Asemănarea om- Dumnezeu, nu este una formală, în chipul pe care îl fotografiezi cu un aparat foto, ci este o asemănare de esență, fiecare om fiind un potențial foarte minuscul Dumnezeu.
Omul trebuie, în această calitate, de foarte minuscul Dumnezeu, să se străduie//să se străduiască,/ să își dea silința, / să vrea să fie cât mai perfect avându-l ca model pe Dumnezeu, despre care postulăm că este perfect și ireproșabil.

Ca să nu reinventezi mereu aceleași lucruri ci ca să progreseze specia oameni, tu ca om individual trebuie să cunoști și ca să cunoști trebuie să înveți.
Nu există, în realitate, nici un fel păcat al dorinței de a cunoște, tocmai pentru că Dumnezeul Creator, ne vrea cunoscând și creatori în sens pozitiv, făcând lucruri bune și necesare și evident nu armament atomic și nuclear sau alte arme mizerabile de distrugere în masă, care de fapt, reprezintă o anti-creație, și care reprezintă o ne înțelegere a rolului oamenilor pe planeta Terra, și evident nu ne vrea pe noi oamenii proști și necunoscători.

„Toate elementele pe care le-ai redat cu liniuta caracterizeaza lumea decazuta de azi; biserica le condamna; intorci deliberat lucrurile pe dos."
Aici greșești fundamental.

Nu am nici o vină să recitesc Vechiului Testament, dar tot ce am scris cu liniuță este promovat de această cruntă mizerie numită Vechiului Testament.

-incultura : „falsul păcat Adamic."
Este un păcat să vrei să cunoști?
Vechiul Testament, te minte că „Este un păcat să vrei să cunoști."
După Vechiul Testament :
Trebuie să fii incult și să nu ai carte și să nu gândești cu capul tău și să dai bani la prelați (rabini în Mozaism sau popi la creștini ).
Această mizerie de „fals păcat adamic " a fost introdusă în religie, de casta parazitară a prelaților, tocmai spre a parazita cât mai eficient marile comunități umane.

Orișice religie care menține în corpul său „falsul păcat adamic," trebuie combătută și demascată, ca fiind o religie a minciunii și este total contrară voinței Dumnezeului Creator, care în măreția sa fără seamăn, i-a hărăzit pe toți oamenii indiferent dacă cred sau nu într-o religie sau alta, sau dacă sunt atei,( și nici nu conștientizează, că există Dumnezeu,) cu capacitatea de a creea, și este darul lui Dumnezeu, făcut întregii speciei oameni, de pe planeta Terra, indiferent de vreo apartenență la o religie sau alta.

(- incestul: fetele lui Lot
http://adevarulpur.blogspot.com/......t-din.html
Pacatul fetelor lui Lot

Lot a iesit din Toar si a ramas pe munte cu cele doua fete ale lui, caci s-a temut sa ramana in Toar.
A locuit intr-o pestera, cu cele doua fete ale lui. Cea mai mare a zis celei mai tinere: "Tatal nostru este batran; si nu mai este niciun barbat in tinutul acesta, ca sa intre la noi, dupa obiceiul tuturor tarilor. Vino, sa-l punem pe tatal nostru sa bea vin, si sa ne culcam cu el, ca sa ne pastram samanta prin tatal nostru". Au facut dar pe tatal lor de a baut vin in noaptea aceea; si cea mai mare s-a dus si s-a culcat cu tatal ei. El nu a bagat de seama nici cand s-a culcat ea, nici cand s-a sculat. A doua zi cea mai mare a zis celei mai tinere: iata eu m-am culcat in noaptea trecuta cu tatal meu; haidem sa-I dam sa bea vin si in noaptea aceasta si du-te si te culca si tu cu el, ca sa ne pastram samanta prin tatal nostru".
Au dat tatalui lor de a baut vin si in noaptea aceea; apoi cea mai tanara s-a dus si s-a culcat cu el. El n-a bagat de seama nici cand s-a culcat ea, nici cand s-a sculat. Cele doua fete ale lui Lot au ramas astfel insarcinate de tatal lor. Cea mai mare a nascut un fiu, caruia i-a pus numele Moab; el este tatal Moabitilor din ziua de azi. Cea mai tanara a nascut si ea un fiu, caruia i-a pus numele Ben- Ammi: el este tatal Amonitilor din ziua de azi.)

Pot merge mai departe, dar nu văd rostul, deoarece creștinismul și mozaismul oricum, trebuie aruncate la lada de gunoi a religiilor mincinoase, câtă vreme mai au în corpul lor „falsul păcat adamic", introdus de prelații parazitari tocmai spre a parazita cât mai bine și mai eficient, marile comunități de oameni.
Rolul unei religii a adevărului este să direcționeze ființa umană spre perfecțiune și ireproșabilitate, aducând oamenilor evanghelia adevărului, opusă evangheliilor mincinoase, dar în același timp trebuie „ să deschidă ochii ", marilor comunități umane, asupra a cea ce trebuie să facă și să nu facă.

Este mult de explicat despre Religia Adevărată care printre altele trebuie să promoveze: iubirea, ne-păcătuirea și nu în ultimul rând creația umană.

De aia i-a hărăzit Dumnezeul Creator pe oameni cu harul creației, ca să își facă lor și altor ființe de pe planetă o viață mai bună.
Dumnezeu, care este Dumnezeul Întregului Univers, are foarte multă treabă, și de aia ne-a înzestrat cu inteligență și ne-a hărăzit cu harul creație, ca să ne lase și responsabilitatea de a ne ocupa noi oamenii, de planeta Terra, ( oamenii în totalitatea lor, fiind ca un fel de locotenenții / locțiitori a lui Dumnezeu pentru această planetă.)

Nu am stat să fac un material foarte elaborat, că am foarte multă treabă, dar am încercat, ca prin vorbe cât mai simple și mai accesibile să pricepi despre ce este vorba, în esență.

| costis explică (pentru alabalaportocala2011):

Religia Adevarata de care spui vrei s-o fondezi tu? Cultele pe care le cunosc nu discrediteaza Vechiul Testament. Poate faci putina lumina. Eu sunt ortodox. Stiu cativa penticostali, cativa atei, cativa mistocari si cativa rataciti. Se pare ca nu te incadrezi nicaieri. Imi place sa stiu cu cine stau de vorba.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru costis):

Să faci o religie adevărată, este o lucrare mult prea complicată, pentru un singur om.
Prima cerință a religiei Adevărate ar trebui să fie dinamicitatea, adică adepții să aibă obligația să o tot actualizeze și să îndrepte permanent eventualele greșeli, deci mereu în funcție de nivelul de cunoaștere al Umanității să o facă mereu, mai bună./ să o îmbunătățească permanent.

| costis explică (pentru alabalaportocala2011):

Nu m-ai luminat! Te pastrezi la "loc intunecos si rece" (cum scrie pe pachetelele de unt) Nu discut cu oameni care nu au curajul sa isi spuna apartenenta nici macar la adapostul unui ID, pentru ca pot fi nebuni care isi elaboreaza teoriile lor. Iti recomand ca pe viitor sa imi ocolesti postarile.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Nu sunt nebun și nu aparțin unei religii anume, dintre astea cunoscute.

Nefiind mulțumit de creștinism m-am întrebat cum ar trebui să fie o religie cât de cât mai adevărată și am ajuns la concluzia că religia adevărată trebuie să fie dinamică și să încurajeze creația, contrar falsului păcat Adamic.

Dacă vrei să nu mai răspund la întrebările tale, că mă consideri nebun, așa voi face în viitor.

Adică nu am priceput cum este cu :

Nu discut cu oameni care nu au curajul sa isi spuna apartenenta nici macar la adapostul unui ID, pentru ca pot fi nebuni care isi elaboreaza teoriile lor.
Iti recomand ca pe viitor sa imi ocolesti postarile.

Nu voi mai răspunde la întrebările puse de tine, că asta este foarte simplu, să le ignor, ca și cum nu ar exista acele „postări", pierderea va fi a ta, iar eu nu voi mai irosi timp.

| costis explică (pentru alabalaportocala2011):

'deal!

Nu du tu grija, las sa fie pierderea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iuda. Pentru ca a fost cel mai loial, si a urmat exact indicatiile lui Isus, chiar daca crestinatatea l-a scos tap ispasitor pentru moartea acestuia, in interesul bisericii. Este cel mai cerebral dintre toti.

| costis explică (pentru anonim_4396):

"Si el, aruncand argintii in templu, a plecat si, ducandu-se, s-a spanzurat". Mergi de fa si tu asemenea! (( Man, era vorba de Vechiul Testament))

| anonim_4396 a răspuns (pentru costis):

Sorry, my bad! big grin