| Allrc24 a întrebat:

Pentru crestini: ce parere aveti de ce este diferit Dumnezeu in timpul vechiului testament fata de noul testament?

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Sunt de fapt cam 2 bucăți de religie „ cam lipite cu scuipat".
S-au gândit că fără Vechiul Testament era cam puțin, și au pus și Vechil Testament pe post de plumb, ca la jucăria „ hopa Mitică".
Treaba a ținut 2 milenii până în sec 20.
După asta, când oamenii au început să și citească Biblia, au zâmbit ironic, pricepând că intersecția dintre creștinismul Biblie și gândirea normală și logică, a unui om cu carte, este numai mulțimea vidă.
Asta pentru că Vechiul Testament a venit cu bazaconiile lui: "cu păcatul Adamic / păcatul dorinței de a cunoaște ", cu aberantul basm cu potopul Mondial ( unde Noe hrănea toate carnivorele de pe Pământ cu carnea păstrată în congelatoarele & în frigiderele care nu existau atunci ), cu aberațiile din Cartea Exodul, ( unde spre a merge în NNE o iei ca nebunul spre Est.
Asta după ce au avut o natalitate de șoareci în țara lui faraon, că în 430 de ani s-au puit de la 30 la circa 600.000 fără copii ), și cu tot Vechiul Testament care nu este decât o înșiruire de basme aiurea, pentru inculți, unde apare divinitatea tribală tipică Vechiului Testament, cu comportament de ființă cu " foarte grave probleme cu capul ".
După ce au priceput că Vechiul Testament este numai o culegere de basme stupide, recitind Noul Testament au priceput că are cam aceiași valoare cu Vechiul Testament!
Cu timpul va prevala / va predomina gândirea logică, ( cu toate că au micșorat la școli numărul de ore de matematică, fizică și chimie,) totuși oamenii vor gândi și asta va aduce această improvizație de religie, acolo unde îi este locul, respectiv la religiile fără adepți, alături de poveștile cu Zeuz -Jupiter, cu Marele Odin, cu Șarpele cu pene șamd!

| Arthur a răspuns:

Dumnezeu a fost şi este acelaşi. Odată cu Noul Testament am fost mântuiţi de sub stăpânirea morţii prin sacrificiul Lui Iisus Hristos şi odată cu acest lucru am primit legile noi, în completarea celor vechi. Din această cauză se creează această impresie.

| n0matterman a răspuns:

Divinitatea a avut o revelatie DIVINA!

| Gizăz a răspuns:

Înainte de Iisus era la ciclu. După nu mai a fost. La ființele supreme ciclul durează mii de ani.

| costis a răspuns:

E printre putinele intrebari de religie de aici. Cred ca ne arata doua trasaturi ale Sale : dreptatea si mila. Daca am fi judecati doar dupa dreptate, am pieri cei mai multi.

Ganduri bune si pentru cei ce nu serbeaza Nasterea Domnului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a fost şi este acelaşi. Odată cu Noul Testament am fost mântuiţi de sub stăpânirea morţii prin sacrificiul Mântuitorului şi odată cu acest lucru am primit legile noi, în completarea celor vechi. Din această cauză se creează această impresie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex Velea - Digital (Original Radio Edit by HaHaHa Production ascult-o, ce parere sa am in vechiul testament e un mos nervos, nebun, in noul test apare un om bland cel mai sigur avea orgasm dupa sexul cu maria, la zei orgasmul tine mai mult ani intregi ce nas da fiu zeu

| roxxy96 a răspuns:

Eu cred ca este prezentat diferit in Vechiul testament deoarece oamenii nu stiau atatea despre el pe cand noul testament a fost scris dupa ce El a venit pe Pamant si oamenii au vazut minunile realizate si cum este de fapt Dumnezeu