| TrăieşteClipa a întrebat:

Mai sunt valabile legile Vechiului Testament?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, prin 2000 s-a emis o lege care prevede prelungirea valabilitatii legilor Vechiului Testament.
Asadar, da, mai sunt valabile inca vreo 3 mii de ani.

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Chiar ma gandeam ca nu se renunta asa de usor la ele.
Multumesc.

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Depinde la ce te referi. Cele 10 porunci nu le-a desfiintat nimeni. Daca te referi la obiceiurile iudaice, nu sunt tinute de crestini.

| danay72 a răspuns:

Romani10:4se spune:,, 4 Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea.,,

| mentholinks a răspuns:

"Pe Mine insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea si Cuvantul Meu nu va fi luat inapoi, orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va jura pe Mine." Normal ca sunt valabile dar crestinii isi bat joc...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Care sunt acele legi? Si de ce sunt vechi?

| TrăieşteClipa explică (pentru PorumbRodica1965):

"Legile Vechiului Testament" am scris.
Le gasiti pe Google.
Cine a spus ca sunt vechi, pe acela sa-l intrebati ce si cum.
De ce barbatii din cultul vostru nu respecta circumcizia?
Uite o lege aici:
Un copil de parte bărbătească netăiat împrejur în carnea prepuţului lui să fie nimicit din mijlocul neamului său: a călcat legământul Meu." (Genesa 17:11-14)

Ce fel de martori sunteti daca nu respectati legea lui Dumnezeu.
Ar trebui sa va numiti martorii lui Pavel ca respectati ce spune unul care nici macar nu l-a cunoscut pe mantuitor.

Tăierea împrejur nu este nimic, şi netăierea împrejur nu este nimic, ci păzirea poruncilor lui Dumnezeu. (1 Corinteni 7:19)

Se cam contrazice singur.Ori respecta poruncile lui Dumnezeu ori nu.

| iurii75 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Dacă binevoiai să citești cîteva versete mai înainte observai cu cine a fost încheiat acest legămînt - cu Avraam și descendenții lui, poporul israelit
geneza 17:9 Şi Dumnezeu i-a mai zis lui Avraam: „Iar tu să respecţi legământul meu, tu şi sămânţa ta după tine, din generaţie în generaţie. 10 Iată legământul meu pe care să-l respectaţi, legământ pe care l-am încheiat cu voi, da, şi cu sămânţa ta după tine: toţi cei de sex bărbătesc din mijlocul vostru să se circumcidă. 11 Să vă circumcideţi în carnea prepuţului, iar lucrul acesta să servească drept semn al legământului dintre mine şi voi.
Creștinii nu sunt sub acest legămînt, respectăm ceea ce cere de la noi Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca e vechi... la astia mai batrani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumesc!

| AlexeHellsing a răspuns:

Mântuitorul n-a venit să strice Legea ci s-o plinească (s-o desăvârșească).