| Jardelin a întrebat:

Ce ti-e si cu sectele astea! Cind fondatorii sint niste pierduti in bratele diavolilor, oare adeptii cum sint?

http://www.realitatea.net/......67774.html

18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Same *** ca la religiile majore care nu sint considerate secte. Se ia un omulet si credinta lui, care e lucru personal, si se perverteste in interesul unei organizatii de tip mafiot. Asta e biserica, oricare ar fi ea. Credinta adevarata nu are nevoie de reguli si nici macar de cartea-cartilor si alte porcarii.

| Inferno a răspuns:

Dupa atatia ani de gandire profunda, tot la clasicul proverb "Rade ciob de oala sparta." sunt nevoit sa apelez.

| Jardelin explică (pentru Inferno):

Adică? Patriarhul ortodox are 40 de neveste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu. Are 40 de masini, 30 de ceasuri si 10 vile.

Ai dreptate, sectantii astia... huoooo. 40 de neveste? Sa le fie rusine.

| Jardelin explică (pentru anonim_4396):

Degenerezi! Patriarhul nu are nimic! Este calugar! Nu are copii, nu are nevasta, nu are proprietati, nu are bunuri pe numele lui, nu are mostenitori!

Mai invata inainte sa spui prostii!

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Pai de asta proverbul e cu "ciob" si cu "oala sparta", ca exista o diferenta (calitativa sau nu) intre cei doi. Daca as fi spus "rade ciob de ciob." sai "Rade oala sparta de oala sparta." intrebarea ta ar fi avut sens.

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

"Degenerezi! Patriarhul nu are nimic! Este calugar! Nu are copii, nu are nevasta, nu are proprietati, nu are bunuri pe numele lui, nu are mostenitori! "

Panarama asta de popa a fost colaborator al securitatii, are multi pe constiinta, asa i s-a permis de catre comunisti sa plece din tara pentru a-si continua studiile si pentru a profesa.
Restu-s povesti pentru prosti.

| doctorandus a răspuns:

Guvernul SUA a amenintat cu nerecunoasterea statului pentru ca la ei conteaza traditiile pagane mai mult decat Legea lui Dumnezeu. Citeste Biblia pentru detalii. Impunerea monogamiei este lucrarea apostaziei. Din perspectiva biblica ea este lucrare diavoleasca, iar cei care au impus monogamia sunt ambasadorii Diavolului pe Pamant. In Biblie Dumnezeu e definit ca Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, deci Dumnezeu al poligamilor (cu majoritate de doua treimi).

In Biblie s-a pus problema "nu mai vrem sa ne dicteze Moise Legea lui Dumnezeu, vrem democratie!" Iar cei care au ales democratie au fost exterminati la ordinul lui Moise.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai mormonii sunt crestini, iar crestinii sunt "urmasii" evreilor, ia vezi cate sotii aveau regii evrei amintiti in vt, dumnezeu fiind de acord cu poligamia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai zis bine vt. Dupa legea noua nu prea s-ar incadra.

| Wøodenpints a răspuns:

Am și eu o mulțime de vecini sectanți. Toți fac parte dintr-o sectă, se întâlnesc duminica în clădiri țuguiate și cu niște +uri în vârf, dau foc la niște chestii lungi din ceară în timp ce șeful lor de trib face niște ritualuri.
Uneori îi văd cum se pun toți în genunchi și încojoară așa câinește clădirile alea țuguiate. În unele zile n-au voie să mănânce alimente de natură animală și periodic sărută hoiturile unor oameni morti demult.
Le zice crștini sau ceva de genul, și toți se uită urât la tine dacă nu ești din secta lor.

| Jardelin explică (pentru Wøodenpints):

Asa e! Iti dau dreptate!
Dar eu prefer sa fac parte din secta asta a celor care se aduna in cladiri tuguiate si periodic pupa hoituri decit sa fac parte din secta cealalta, care isi spun atei, si care urasc, sint rasisti, dipretuitori, vorbesc vulgar, se cred libertini, sint antisociali, fumeaza, beau, se tatueaza, si si-o trag in cur.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Jardelin):

Ai descris perfect creștinul de la sat.
Eu prefer să nu fac parte din niciuna din cele menționate de tine.

| Jardelin explică (pentru Wøodenpints):

Nu. Crestinii adevarati (cei care cred si frecventeaza biserica, nu cei care injura si frecventeaza crismele), nu sint asa.

Daca tu esti ateu si iubesti, nu esti rasist, nu folosesti cuvinte vulgare (desi daca ma uit pe blogul tau, observ ca nu e asa), nu fumezi, nu bei, etc., etc., etc., te felicit!

| Wøodenpints a răspuns (pentru Jardelin):

Nu-s ateu. Sau cel puțin eu nu mă declar așa.
Și ce legătură au cuvintle vulgare și viciile cu credința?

| Jardelin explică (pentru Wøodenpints):

Au legătura, pentru ca atunci cind crezi in Dumnezeu nu mai poți sa folosești cuvinte vulgare care nu se potrivesc cu comportamentul si limbajul unui om credincios. Mie mi se întîmplă uneori sa scap cite un cuvint urit si parca mi se face rusine in sinea mea de Dumnezeu care ma aude in acel moment. Apoi ma gândesc ca acolo sus in grădina Raiului oamenii nu vorbesc urit, ci frumos, si ca nu poate exista iubirea la un loc cu cuvintele vulgare.

Încearcă ca nu pronunți o zi cuvinte vulgare, apoi 2 zile, 1 săptămana, etc. si ai sa vezi ca pur si simplu parca esti alt om!

Viciile de asemenea nu se potrivesc cu credința pentru ca il înrobesc pe om. Ii fura libertatea! Apoi trebuie sa înțelegem ca trupul este casa sufletului. Trupul este un fel de cadou dat omului de Dumnezeu pentru suflet si e bine sa respectam darul lui Dumnezeu si sa-l ținem curat. Sint si vicii ale sufletului, foarte periculoase, de care trebuie sa ne ferim. Un om liber este cel care nu are vicii sufletești sau trupești, își menține trupul curat si iubește necondiționat asa cum ne-a spus Dumnezeu!

| Wøodenpints a răspuns (pentru Jardelin):

O țigarăîti fută libertatea 5 minute, până o termini.
O religie îti fură libertatea toată viața.

| CarlSagan a răspuns:

De ce sunt pierduti in bratele diavolilor? Ca nu convin normelor si valorilor tale? Daca tu esti pierdut de fapt?