| Andrei5000 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa ajung calugar?

Răspuns Câştigător
| Raquella a răspuns:

Ce nu crezi? Trebuie sa parasesti placerile lumii acesteia, sa mergi la o manastire si sa te calugaresti.Simplu,nu?

35 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dumnezeu ne-a trimis ca pe niste oi in mijlocul lupilor.
Dumnezeu vrea sa luptam lupta buna a credintei, nu sa ne ascundem in pesteri, manastiri si sa traim pustnici.
Raiul nu este o evadare, ci este un premiu pe care il castiga doar cei care au luptat.
Ce s-ar intampla cu lumea daca ne-am ascunde toti intr-un loc si nimeni nu ar mai propovadui minunile lui Dumnezeu?
Oare asta sa fie voia lui Dumnezeu pentru fiecare om, sa se calugareasca?

| Raquella a răspuns:

Sa te calugaresti.Simplu,nu?

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Nu cred

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

da. eu am cercetat ca lumea asta nu tine cu mine, n-am prietena sau o fata cu care sa vorbesc. 65% din colegi mei de seminar ma vorbesc de rau si m-am decis ca-r fi mai bine sa ma calugaresc ca n-are sens sa fiu peot mirean sau dascal.

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

In ce oras esti student?

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Is elev la seminar anul intai am 16 ani si sunt din roman judetul neamt!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Credeam ca esti in alt oras, aveai ocazia sa cunosti tineri minunati, studenti, grup in care ai fi fost acceptat si in care te integrai foarte usor.Sunt tineri usor abordabili, credinciosi. Pacat, esti departe de noi!

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Ok tu de unde esti?

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Sunt studenta in Alba-Iulia.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Frumos, dar cam mare!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Nu este foarte mare, dar este un oras linistit, frumos, si as vrea sa raman aici.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Da am auzit ca-i unul dinte cele mai frumoase oarase din tara!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Eu sunt foarte incantata de el si de cetatenii de aici, sunt oameni de treaba.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Ok si la ce fel de facultate esti u?

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Finante-Banci.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

foarte frumos da ce varsta ai u ca nu mi-ai spus!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Luna aceasta 20 implinesc 21 de ani.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Multi inainte si sa te ajute bunu Dumnezeu sa te simiti la batranete ca la tinerete!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Multumesc, de asemenea, sa nu iti pierzi increderea.Esti un tanar special, Dumnezeu te iubeste, o sa iti faci prieteni pentru ca esti special.Numai bine.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Si tu esti o fata speciala si sa faci numa-i bine cat poti iar daca ve-i avea dusmani sa nu te uit la ca ti-au facut ei ci sa-i iubesti ca pe cei ce ti-au facut bine!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Mersi si tie la fel si eu ies noapte buna vise placute si mersi de sfaturi si de rog daca vrei sa-mi dai adresa ta de facebook sau sa ma adaugi.

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Nu am facebook.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Nu-i nimic ori cum rama-i in inima mea ca amintire pentru sfaturile care mile-ai dat!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Chiar nu am facebook! Dar mai vorbim. O noapte buna!

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Ai adresa de mess?!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Dar, dar sincer, nu prea am timp sa stau.Acum am facut o pauza, pentru ca am invatat foarte mult, ma asteapta un greu examen.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Ok asa te vreau daca-ti doresti sa ai o bucata de paine cinstita! nopte buna, ne ma-i auzim noi pe TPU cand ai timp.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Ok nopte buna asa te vreau daca vrei sa ai o bucata de piaine cinstita! si ne mai auzum noi pe TPU.

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Nb si asa te vreau daca vrei sa ai o bucata de pine cinstita si ne mai auzim pe acest site!

| Andrei5000 explică (pentru Raquella):

Noapte buna si ne ma-i auzim si asa te vreau daca vrei o bucata de paine cinstita!

| Raquella a răspuns (pentru Andrei5000):

Ce nu crezi? Trebuie sa parasesti placerile lumii acesteia, sa mergi la o manastire si sa te calugaresti.Simplu,nu?

| Vizitiul a răspuns:

Sa lasi ratiunea acasa si sa adulmeci urma turmei. Cand spun "turma", nu ma gandesc la ceva demn de respect.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sa te deloghezi prima oara apoi te duci si te inscri la o manastire

ps cine doreste sa afle cei teoria evolutiei http://teoria-evolutionista.blogspot.com/

| iKronstadt a răspuns:

Trebuie să vină totul de la sine. Nu este ca și cum ai dori să ajungi sudor, sau frizer.

| Mn0 a răspuns:

N ai ce face de vrei sa te calugaresti?straight face