| Andrei5000 a întrebat:

Ce trebuie sa fac eu ca sa ajung calugar?

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Simplu! Te duci la o manastire(daca simti chemare de la Dumnezeu) si intri sub ascultare cativa ani, iar apoi staretul vede daca esti bun pentru a fi tuns in monahism. Tunderea este o ceremonie speciala in care tu te lepezi de lume si te unesti cu Hristos.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns:

Mergi la o Manastire si le spui ce vrei sa faci.
Dupa cativa ani, daca vede staretul ca esti bun, te va tunde in monahism.
Dar, iti spun, viata in Manastire este foarte (foarte foarte) grea.La noi intr-o Manastire am auzit ca programul lor este de la ora 05 dimineata pana la 21 seara.Gandeste-te bine, este foarte multa munca, in fiecare zi Slujba, dimineata, seara, foarte multa rugaciune.
Sper sa iti alegi calea.Probabil nu e cum am zis eu si la tine, probabil ca la noi aici e mai greu, du-te si intreaba, nu te descuraja, poate fi mai usoara viata acolo.
Numai bine, Doamne ajuta!

| milan9 a răspuns:

Să te cunoşti foarte bine pe tine însuţi...

| milan9 a răspuns:

Să-ţi cunoşti foarte bine învăţăturile de credinţă...

| milan9 a răspuns:

Să cunoşti în detaliu alternativa, familia, rolul vieţii de familie, atribuţiile, darurile şi frumuseţea vieţii de familie...

Dacă vrei să alegi altceva trebuie să ştii foarte bine de ce o faci, şi să ştii DE LA ÎNCEPUT care era alternativa şi ce bucurii îţi putea aduce...
O viaţă de călugărie plină de regrete (peste 5-10 ani sau mai mult...) nu ar folosi numănui, nici măcar ţie...

| ErrorFound a răspuns:

Sa te calugaresti...
Te duci la manastire si spui ca vrei sa fi calugar. Te primesc chiar din prima zi.

| DiamondEyes a răspuns:

Dar de ce sa faci asta?

| Andrei123Andrei a răspuns:

Peste cativa ani o sa auzim iar despre o maicuta insarcinata.

| andreiush25 a răspuns (pentru Andrei123Andrei):

rolling on the floor)...you made my day bro ^^.