| Antonies a întrebat:

Ce trebuie sa faci si sa știi să te faci preot? Vreau oricum sa ma duc la liceu de teologie. dar apoi? Vreau dacă se poate să primesc răspunsuri cat mai lungi si mai serioase să înțeleg cat mai bine happy

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Eu sunt in acest drum si pot da destule detalii la intrebarile pe care poate le vei mai avea.Prima data, este seminarul teologic, un liceu vocational destinat pentru a te invata materii teologice importante ca dogmatica sau liturgica.Seminarul tine 4 ani si este vital pentru urmatoarea treapta. Facultatea de teologie este importanta acolo, practic, se sculpteaza preotul format in semianar.Aceasta tine si ea inca 4 ani apoi,dupa dorinta, se pot face masterul si doctoratul. Urmatorul pas este sustinerea examenului de preotie, examen in eparhia(zona guvernata de un episcop) acolo te vei hirotoni.(de ex.cei care sustin in Bucuresti vor fi hironiti ori de Daniel ori de Timotei iar cei care suntin in Iasi sunt hirotoniti de Teofan). Daca iei examenul, vei fi repartizat la o parohie, un vei fi 2 ani cantaret bisericesc si inca 3 ani diacon. Apoi te hironesc preot.Dar din pacate, acum, cu anumite conditii si,, targuieli'' se sare peste pasul de psalt(cantaret) si diacon.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de teologie pe urma si sa te casatoresti

pe urma cotizezi cu spaga mare de tot pe la popii cu vechime sa iti gasesti de lucru si pe urma trebuie sa mai inveti sa iti recuperezi paguba de la creduli si naivi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi ce trebuie să faci? Să te ferești cât poți de ei!
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/