| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce va face sa credeti ca nu exista Zeus? Si daca ajungeti in infern?

22 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

Religia asta a fost omorata de crestinism... Toleranti, n-am ce zice...

| Antisistem11 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Cand religia grecilor a căzut în dizgrație popii au inventat crestinismul. exact la momentul potrivit.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Antisistem11):

Da,dar si crestinismul a participat la distrugerea acesteia.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Faza e ca si religia lui Zeus [cand se va gandi unu' sa-i puna un nume?] este bazata pe incest. Hera era sora-sa

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Religia lui Zeus se numeste politeism, deoarece toti care credeau in Zeus credeau si in alti zei!

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sfanta Treime, mai treaca-mearga. Inchinarea la sfinti nu exista la protestanti. Dar ingerii sunt clar divinitati mai mici. D-aia nici iudaismul, nici crestinismul, nici islamul nu sunt monoteism adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dap, d-aia zicea https://en.wikipedia.org/wiki/Francesca_Stavrakopoulou ca nu exista monoteism adevarat, monoteismul este imposibil.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crestinii nu se inchina la icoane ci la sfintii din icoane, nu e vorba de idoli!

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Zeus a fost un idol, la fel ca toti zeii, deci prin credinta in el ajungi in Infern(Iad). Virgiliu, in capodopera lui Dante Alighieri, Divina Comedie spune"Regret ca am trait pe vremea zeilor mincinosi!". Zeii erau falsi, iar toate aceste credinte sunt unul din motivele pentru care Iisus Hristos a venit pe pamant!

| Holiday a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

"Zeii erau falsi..."

Dumnezeu e tot un zeu.

"Iisus Hristos a venit pe pamant!"

De unde a venit?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Holiday):

Zeii erau falsi in sensul ca ce transmiteau ei era fals, si mai era si imoral! Existau zei ai razboiului, ai frumusetii(fizice, normal), ai betiei, si ai altor placeri! Ei ca entitati poate ca au existat, nu zic nu, dar ii inselau pe oameni! Iisus a venit din Rai cu scopul principal de a ne mantui, de a ne arata calea corecta, cale de pe care noi, oamenii, ne-am abatut!

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Eu cred in Zamolxe. Vei calca pe lego in viata de apoi.

Răspuns utilizator avertizat