| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce va face sa credeti ca zeul iudeu i-a inspirat pe autorii Bibliei sa scrie cartile din Biblie? Si daca i-a inspirat Satana?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Dupa roadele lor ii veti cunoaste" spunea Isus cand era vorba de cei ce vorbesc in numele lui Dumnezeu. Msi exact, dupa fapte. Nu te astepta sa vorbeasca Dumnezeu printr-un om minios mai tot timpul. Sau care se poarta urit cu ceilalti. Sau care isi bate nevasta. Te poti astepta ca diavolul sa vorbeasca daca un astfel de om zice ca i-a vorbit Dumnezeu. Dar daca vezi un om cu "O" mare, te poti astepta ca Dumnezeu sa vorbeasca. Si toti cei ce au scris Biblia au fost Oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca citesti atent, de la uciderea egipteanului, si pana la rugul aprins, sunt niste anisori. Vreo 40. E ceva timp, nu? Timp in care un om poate fi transformat din temelii. Uneori Dumnezeu are nevoie doar de o secunda pentru a schimba un om. Despre Moise se spune dupa faza cu rugul aprins ca nu era alt om mai blind ca el pe pamint. Si la Dumnezeu nu conteaza cine ai fost si ce ai facut, ci cine esti. La momentul scrierii Torei, care ii e atribuita lui Moise, Moise era cu totul alt om fata de cel ce a ucis egipteanul.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e sincera. Prezinta lucrurile asa cum au fost. Nu cosmetizeaza istoria, ca comunistii.

| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Conteaza. Orice sfint a fost cindva un pacatos. Orice pacatos poate fi un sfint in devenire.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde ai mai scos-o si pe asta?!?
Vreau o demonstratie logica.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am mai zis, Biblia e sincera, prezinta adevarul asa cum este. Cind cunosti o persoana, daca afli totul despre ea, inclusiv greselile ei, judeci la fel, persoana "pica" in fata ta datorita greselilor, de regula intram in relatii pentru ca vedem doar partile bune ale persoanei, dar realitatea e alta, despartirile o confirma, pentru ca ele survin de pe urma descoperirii greselilor. Biblia nu se sfieste sa arate intreaga realitate a vietii umane.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca Satan ar fi inspirat pe cei care au scris Biblia, nu ar fi declarat despre sine ca este un mincinos si tatal minciunii. Si acesta este doar un exemplu. Citeste Biblia!

Răspuns utilizator avertizat