| OctavianDanielMaria a întrebat:

Sunteti credinciosi? Credeti cu adevarat in zeul iudeu sau de forma?

33 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iudeii mai credeau uneori in zeii( demonii) popoarelor inconjuratoare dar Dumnezeul lùi Israel e Creatorul necreat al universului.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oricine incerca sa virbeasca cuvCreatorul lumii voebea cu Dunnezeul lui Israel.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, El i-a creat pe evrei.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Da, cred cu adevarat in Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-mi cere sa ma omor pentru ca El insusi considera sinuciderea drept un pacat!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pana acum am primit tot ceea ce imi trebuia si nu a mai trebuit sa cer nimic!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Considera sinuciderea drept cel mai mare pacat*****

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici asta nu ar face pentru ca una din porunci este "Sa nu ucizi". Asta si plus ca Dumnezeu ne-a spus in nenumarate randuri sa ne iubim aproapele(aproapele insemnand toti oamenii)asa cum si El ne iubeste pe noi si sa nu incercam sa ne facem singuri "dreptate".

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toti murim mai devreme sau mai tarziu! Si daca facem ce trebuie ajungem intr-un loc mai bun!

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai normal ca ma duc si la spital ca sa fiu vindecat de boala. Dupa aia, cand aflu ca nu se mai poate face nimic ajung la concluzia pe care am expus-o!

Răspuns utilizator avertizat
| Julia1188 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai copile, ai creier sau ai prea mult timp liber. Pune mana pe o carte si lasa intrebarile idioate.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca vrea sa ma vindece ma vindeca! Dar daca are un alt plan cu mine, nu o va face! Din nou, toti murim la un moment dat! Daca fac 100 de ani sa zicem, si ma imbolnavesc si ma rog sa ma vindece, dar eu mor, asta inseamna ca mi-am terminat viata! Dar asta se poate intampla oricand, nu stiu eu asta!

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De vrut normal ca as vrea, dar vrem nu vrem, in univers sunt forte carora nu le putem influenta deciziile, si asa cum am spus, niste decizii care noua ni se pot parea nedrepte din punct de vedere rational, la nivel spiritual au un sens/scop complet diferit!

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ok, o sa iti mai dau o explicatie pentru ca asa putem continua ore in sir fara sa ajungem la o concluzie.In romanul "Noaptea de Sanziene" de Mircea Eliade, protagonistul are o aspiratie filosofica, aceea de a se detasa de acest timp istoric, real, si de a ajunge intr-un timp aistoric, mitic! Din acest motiv este fascinat de un personaj pe nume Anisie care a reusit sa realizeze acest lucru, adica s-a detasat aproape complet de aceasta lume, a urcat pe scara spirituala, pana intr-un punct pe care noi oamenii simplii nu-l putem intelege, deoarece tine de metafizic! Ideea e ca pentru personajul respectiv, pana si niste fenomene simple si regulate precum rasaritul, apusul si solstitiile au un sens complet diferit fata de ce inteleg oamenii prin aceste fenomene!
Ce vreau sa spun aici este ca Dumnezeu gandeste si actioneaza intr-un fel total diferit fata de oameni, iar daca pana si apusul si rasaritul pot avea semnificatii diferite la nivel spiritual, gandeste-te cat de diferita este gandirea si actiunea lui Dumnezeu! Am intelea perfect din toate intrebarile si raspunsurile tale, ca tu incerci sa-ti explici totul logic, rational, si cu toate ca logica si ratiunea au si ele rolul lor in univers, nu poti ajunge la adevarul absolut DOAR prin logica si ratiune! Acestea doua au fost lasate pentru ca noi sa intelegem realitatea materiala, nu metafizica!
In final, te rog sa ma ierti daca am greseli de scriere, asa mi se intampla pe telefon!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi ce rost are să spunem? Doar faptele o dovedesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred Doamne, ajuta-mi necredintei mele. )))
In modul cum este prezentat primitiv acolo nu, dar stiu ca dincolo de bogatia aceia de simboluri, metafore si figuri de stil se ascunde El.
Eu cred si in zeul hindusilor dar si al musulmanilor, si ma refer strict la cartilor lor, care au ca substanta tot acelasi Zeu, Dumnezeu cum vrei sa ii zici care s-a revelat prin extraterestrii.

| serenityxx a răspuns:

Cred.