| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceti conform urmatoarelor versete Biblice se poate trage concluzia cum ca Dumnezeu nu este decat un mincinos?
Exod 3:
16 Du-te, strînge pe bătrînii lui Israel, şi spune-le:, Mi s-a arătat Domnul, Dumnezeul părinţilor voştri, Dumnezeul lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov. El a zis:, V'am văzut, şi am văzut ce vi se face în Egipt,
17 şi am zis:, Vă voi scoate din suferinţa Egiptului, şi vă voi duce în ţara Cananiţilor, Hetiţilor, Amoriţilor, Fereziţilor, Heviţilor şi Iebusiţilor, într-o ţară unde curge lapte şi miere.`

Tara unde curge lapte si miere, give me a break. laughing rolling on the floor

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adica metaforic vorbind.O tara binecuvantata de Domnul.

| doctorandus a răspuns:

Biblia se si te contrazice. Biblia afirma atat ca Dumnezeu nu poate minti cat si faptul ca Dumnezeu i-a mintit pe oameni.

| doctorandus a răspuns:

Versetele sunt mult prea clare. Vazutul asta dincolo de aparente se pare ca te impiedica sa citesti niste texte traduse si in limba romana. Biblia e foarte clara: Dumnezeu trimite oamenilor o lucrare de amagire, in scopul ca ei sa creada minciuni.

| doctorandus a răspuns:

Eu nu ma contrazic: Biblia e foarte clara ca Dumnezeu nu minte si ca Dumnezeu minte. Prin urmare e foarte clar ca Biblia se contrazice. Pasajele respective sunt foarte clare, dar se bat cap in cap.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Ca sa citesti o astfel de carte cum e Biblia iti trebuie cel putin un IQ mediu. Ti-am raspuns la tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si de ce ne spui noua? noi credem minciuna lui.incingete ca un viteaz si spune-i Domnului ca e mincinos.mergi in casa lui si acuzal de tot ce vrei.crezi ca pe TPU, esti mare viteaz? doar prost crescut si barfitor.

| 1Mihai1 a răspuns:

Te credeam mai inteligent...

| 1Mihai1 a răspuns (pentru 1Mihai1):

De-asta nu înţelegi tu Biblia...

| Silviuloan a răspuns:

Tu esti cam dus?
Dumnezeu s-a referit la altceva cand a zis lapte si miere, nu la produs s-a referit ci la altceva...

| acinorev a răspuns:

,,Unde curge lapte si miere"= metaforic vorbind, Tara Canaanului, tara binecuvantata de Domnul.

| Dizzyz a răspuns:

Fi serios, orice om isi da seama ca tara unde curge lapte si miere este o tara plina de bunatate, binecuvantata de domnul, o tara in care este pace.

| wpoieoit a răspuns:

Trebuie sa ai putin creier sa intelegi Scriptura...Bineinteles ca nu se face referire la lapte si miere la propriu.Este o metafora! Se refera la faptul ca acea tara este frumoasa, in acea tara este pace si liniste, cu alte cuvinte o viata roz...