| cosmin986522 a întrebat:

Cei care au scris biblia de unde stiu ei ca Adam si Eva au fost primii oameni si ca nu au ascultat de porunca lui Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca s-a transmis din tata in fiu ceea ce s-a intamplat, si tot ce este scris este scris sub inspiratia Duhului Sfant.Au fost descoperite scrieri vechi (papirus, pergament).

| wales a răspuns:

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu...'' 2 Timotei 3:16.

Pentru o înțelegere mai exactă a faptului că Dumnezeu a urmărit ca totul să decurgă bine, citește următoarele: Biblia conține 66 de cărți apocrife, scrise de-a lungul unei perioade de aproximativ 1600 de ani, au participat la scrierea ei aproximativ 40 de scriitori, autorul fiind Dumnezeu, în 3 limbi diferite.
Care este probabilitatea ca 40 de oamenii diferiți să scrie de-a lungul a 1600 de ani, despre sute și chiar mii de subiecte, în 3 limbi diferite, pe 3 continente și totuși o singură idee centrală: Planul Lui Dumnezeu de răscumpărare a omenirii? Ar fi fost acest lucru cu putință oare fără inspirația Lui Dumnezeu? Deci, întreaga știință a probabilităților, demonstrează că Biblia este Cuvântul Lui Dumnezeu. Biblia este și singura carte care pretinde a fi Cuvântul Lui Dumnezeu. Nicio altă scriere religioasă nu pretinde așa ceva.

| Ecea a răspuns:

Au votat cea mai plauzibila poveste.

| Swifthammer a răspuns:

Cel care a scris Geneza a fost Moise. El, precum si cei ce au contribuit la scrierea tuturor cartilor Bibliei, a fost inspirat de Duhul Sfant. Este posibil ca si istorisirile prin viu grai auzite la cei apropiati sa fi avut o importanta, insa eu mai degraba tind sa cred in caracterul revelatoric al Bibliei si mai putin in cel istoric (desi si cel istoric este destul de important).

| mihaibrasov a răspuns:

Stimatilor,

Daca cititi si cu mai atentie Biblia, veti vedea ca primii oameni nu au fost Adam si Eva.
O sa preiau din Biblia Ortodoxa de pe site cateva citate
(sursa : http://www.bibliaortodoxa.ro )
Facerea:

1:25-29

25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.

Deci, aici sunt creati oamenii. Ulterior, citim in capitolul 2 urmatoarele:
Capitolul 2:

"5. Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul.
6. Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului.
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.
8. Apoi Domnul Dumnezeu a sădit o grădină în Eden, spre răsărit, şi a pus acolo pe omul pe care-l zidise."

Stop. Oamenii erau deja creati sau nu? Asa ca... nu-ti pot raspunde la o intrebare pe care ti-o contest cu Biblia in fata. Drept urmare, primii oameni nu au fost Adam si Eva.

| kabaleon a răspuns:

Adam si Eva nu au existat ca doi oameni care purtau aceste nume. Ei sunt doar simboluri pentru barbat si femeie. O traducere a povestii din biblie in care Adam si Eva (barbatul si femeia) erau personaje principale, ar fi urmatoarea: La inceput oamenii, aflandu-se in Rai, erau cu totii ingeri. Ei aveau statutul asta fiindca erau fara de pacat. Dumnezeu le-a permis sa faca totul, mai putin un singur lucru, si anume sa guste din acel mar. Marul este un simbol al sexualitatii. Sa ne amintim ca Adam si Eva erau goi in Gradina Raiului. Dupa ce au muscat din mar, adica dupa ce au cazut in desfrau, au fost alungati din Rai. Adusi pe Pamant, ei au devenit pudici. Astfel vedem inca o legatura cu sexualitatea. Adam si Eva nu erau doua persoane; ei erau simbolul pentru toate fiintele de sex masculin si feminin. Ideea cu facerea Evei din coasta lui Adam este tot simbolica. La inceput oamenii erau androgini (nu erau divizati in sexe). Numai dupa caderea lor din Rai, cunoscuta si sub numele de Caderea Angelica, s-a facut aceasta divizare in sexe. Primii oameni care au scris Biblia (Vechiul Testament) erau cu siguranta niste initiati cu capacitatea de a investiga in lumile superioare adevarul adevarat. Sper ca am fost de ajutor. Pace!

| nooooc a răspuns:

Biblia a fost scrisa de proroci, de oameni prin care Dumnezeu lucra. Si Biblia a fost insuflata de Dumnezeu! E mai dificil pentru cineva care nu era o relatie personala cu Dumnezeu sa inteleaga aceste lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am plictisit de intrebarile asta / mai puneti si voi intrebari de genul ce minune ca putem trai in Romania vi si nu morti