| mentholinks a întrebat:

Cei credinciosi nu iau in calcul posibilitatea inexistentei lui Dumnezeu iar ateii nu iau in calcul posibilitatea existentei lui Dumnezeu. Este benefica o astfel de gandire inchisa? Nu ar trebui sa fie luate in calcul ambele variante?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Nu, pentru ca ateismul promite numai moarte vesnica asa cum este scris in Apocalipsa 21:8 ca 'necredinciosii sau ateii vor muri pentru totdeauna si vesnic sau vor avea parte de moartea a doua'. Stiinta omului nu a ajuns sa faca ceea ce numai Dumnezeu a facut si poate face. In termeni mai "stiintifici", "natura" ii intrece pe oamenii de stiinta. Natura, dpdv al oamenilor de stiinta, este "oarba si functioneaza dupa hazard sau la voia intamplarii." laughing

| FaraNume1245 a răspuns:

Extremele nu sunt benefice aproape niciodată.

| DarkAndDreary a răspuns:

Normal. Toți ar trebui să ne punem întrebări.
Dar de obicei creștinii sunt învățați de mici să nu pună la îndoiala existența lui Dumnezeu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Un crestin adevarat il umreaza pe Dumnezeu, nu vrea sa renunte la Dumnezeu pana la moarte, indoilelile vin de la Satan.
18. Dar va zice cineva: "Tu ai credinta, si eu am faptele. Arata-mi credinta ta fara fapte, si eu iti voi arata credinta mea din faptele mele."

19. Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred… si se infioara!

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Deci a fi credul e... divin, acum m-am lamurit.

| Golyat18 a răspuns:

Daca exista un dzeu atotputernic si daca vrea sa-i rasplateasca pe cei buni ii v-a rasplatii chiar si pe atei.
Dar daca e atotputernic automat devine partial intunecat deoarece exista mult rau in lume.