| Inferno a întrebat:

Cele 10 porunci ale crestinismului sunt acestea:

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Poruncile satanismului sunt urmatoarele:

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.
2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.
3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.
4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere. (Asta-i cea mai amuzanta)
6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.
7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.
8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.
9. Nu face rau copiilor mici.
10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.
11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.
Dupa cum vedeti satanismul ne interzice (in mod ABSOLUT nejustificat) sa facem rau copiilor mici, sa ucidem animale neumane si chiar sa nu furam (porunca 6).

Pastafarianismul are doar 8 "porunci" (care nu sunt nici macar porunci ci doar ceea ce ar prefera sa facem divinul Monstru de Spaghete)

1. Aș prefera să nu faci prozelitism. Nu e vreo problemă dacă unii nu cred în mine, nu sunt atât de vanitos.
2. Aș prefera să nu folosești existența mea ca mijloc de a oprima, subjuga, pedepsi, eviscera sau pentru a fi rău cu ceilalți.
3 Aș prefera să nu judeci oamenii după felul în care arată, se îmbracă și vorbesc.
4. Aș prefera să nu ai comportament ofensator.
5. Aș prefera să nu ataci ideile bigote, misogine, excrecabile ale celorlalți pe stomacul gol. Mănâncă mai întâi.
6. Aș prefera să nu construiți sinagogi/biserici/temple/moschei/altare de milioane de dolari pentru mine când banii ar putea fi mai bine întrebuințați pentru (alege):
stârpirea sărăciei
medicină
pace în lume
7. Aș prefera să nu spui că vorbesc cu tine. Nu ești atât de interesant. Și ți-am zis să-ți iubești confrații.
8. Aș prefera să nu faci altora ce ție nu ți-ar plăcea să ți se facă.

Care crezi ca este credinta adevarata?

25 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu inteleg...care cred ca este credinta adevarata sau care cred ca este mai normala? Eu nu prea cred in nici una dar mi se par normale toate.Niste exceptii: crestinism 1-4 si 10.
Daca ar fi sa aleg dintre astea 3 asi alege monstruletul.

Răspuns utilizator avertizat
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Toate credintele duc la pace sufleteasca si fericire.Nu vad ce e rau in asta...

| Lizzu a răspuns:

"7. Aș prefera să nu spui că vorbesc cu tine. Nu ești atât de interesant. " -- > laughing laughing

"8. Aș prefera să nu faci altora ce ție nu ți-ar plăcea să ți se facă."--> total de acord big grin

"6. Aș prefera să nu construiți sinagogi/biserici/temple/moschei/altare de milioane de dolari pentru mine când banii ar putea fi mai bine întrebuințați pentru (alege):

stârpirea sărăciei

medicină

pace în lume" --> ar fi fost ideal daca asta era o porunca si in crestinism..mai ales in Romania!

| Lizzu a răspuns:

Nici una nu este adevarata.
Sunt subiective, iar alegerea uneia dintre ele este la fel, subiectiva.

Cele sataniste mi se par cele mai realiste.
Cele crestine mi se par bune, de bun simt si corecte.
Iar cele din rastafarianism mi se par si ele de bun simt doar ca poate un pic reci.

Acum fiecare alege credinta cu care se identifica cel mai bine in interior...
Nici o porunca nu este de judecat.

Poate cea din satanism care spune ca daca individul nu se opreste, trebuie distrus...

Interesanta paralela intre porunci si crezuri ai facut happy

| Exilee a răspuns:

Fiecare religie vine cu ceva. Una sustine ca 1+1=3, alta 1+1=0, dar una singura sustine ca 1+1=2. Metaforic vorbind, crestinismul este.Restul sunt "degeaba".

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Poruncile crestine vin de la Insusi Dumnezeu, restul vin de la om si omul nu este perfect, prin urmare celelalte porunci nu sunt perfecte.

| Inferno explică (pentru Exilee):

Poruncile Pastafarianismului vin de la Insusi F.S.M., restul vin de la om si omul nu este perfect, prin urmare celelalte porunci nu sunt perfecte.

| KodrutZ a răspuns (pentru Exilee):

Perfecte? "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." Cum ramine cu icoanele din biserici si moastele?
"Sa nu ucizi." Un cretin vine la tine cu un topor si tu ai un pistol. Il impusti cu grija sa nu cumva sa moara? Atit de perfecta e porunca asta, incit omori miei de paste si porci de craciun cu adinca piosenie si smerenie, asa-i?
@Inferno: Cred ca daca vrei sa rezumi o filozofie de viata intr-o singura asa zisa porunca, cea mai la indemina e proverbul "Ce ti-e nu-ti place, altuia nu face.", desi si asta e imperfect (nu as fi incintat ca un homosexual sau un masochist sa ma trateze cum le place lor, desi nu am nimic cu nici una dintre categoriile astea doua de oameni...).

| Polonic1 a răspuns (pentru Exilee):

Ai vreo dovada ca poruncile crestine vin de la "Insusi Dumnezeu"?

| ErrorFound a răspuns:

Nici una.
Crestinismul nu este cea adevarata.
Satanismul nu are zeu, deci nu poate fi considerata o practica teista.
Pastafarietismul este o gluma.

| Kalla a răspuns:

Cred ca fiecare religie are felul sau de a vedea lumea.Pentru mine care sunt crestina cele zece porunci ale lui Dumnezeu sunt adevarate si cele ale Rastrafarismului (nu pastafarismului, si lor le plac pastele?) sunt chiar minunate si ele dar cele a satanismului parca ar fi pentru animale, serios, spun asta fara sa jignesc pe nimeni dar parca ar fi pentru animale:sa omori pentru mancare, sa ataci daca esti atacat.Cand citesc poruncile satanistilor ma gandesc la o haita de lupi dar nu in sensul rau, mie imi plac lupii.

| Inferno explică (pentru Kalla):

Si cand citesti poruncile pastafarianismului la ce te gandesti? Exista si Rastafarianismul, dar mai exista si Pastafarianismul:
http://www.venganza.org/

| Kalla a răspuns (pentru Inferno):

Aha tu te referi la trolii aia laughing pai poruncile lor sunt bune dar religia sau joaca dea religia este destul de amuzanta, nu am nimic impotriva lor avand in vedere ca ei nu jignesc pe nimeni happy

| relian a răspuns (pentru Kalla):

Ti se par pentru animale spui? Eu nu vad asta.Mai citeste odata dar cu atentie, se pare ai inteles gresit.Nu spune sa ataci daca esti atacat. Spune sa omori animale doar daca ai nevoie de mincare, deci nu in alt scop, de ex cum ar fi pentru placerea ta dea omori, asa cum fac unia.Si poti omori animale doar daca te ataca si esti in primejdie, deci te aperi nu ataci asa cum tu intelegi.Cind esti atacata de un animal fugi, eviti, dar sint situatii cind nu mai poti fugi si atunci trebuie sa te aperi sa supravietuiesti.Cam asa spune regula aia.Scuze nu vreau nici eu sa jignesc pe careva dar eu asa vad logic situatia.Si ce haita de lupi vezi tu? Sincer eu nu-s Satanist nici nu stiam ca au reguli dar cine a scris acele reguli sint cele mai bune din cele 3 exemple aratate.Regulile lui Dzeu se cam bat cap in cap daca citesti biblia.Sau au fost facute a se aplica doar poporului evereu.Eu tind sa cred ca asa a stat situatia erau reguli ale poporului evreu, nu se aplicau pentru toata populatia globului, nici macar pentru vecini.Asta reise din biblie cind Dzeu trimite armata sa linseze sa se lupte cu alte triburi.Si le spune clar si cind trec riul sa cucereasca tara promisa.Le spune clar omoriti toti barbatii si copii.Deci ATENTIE COPII, le luati averile si nevestele.Deci Dzeu instiga l omor de copii si tu vii si spui ca astea sint regului bune? Scuza-ma dar cred ca nu ai citit biblia deloc.Doar asculti ce spune popa si atit.Si nu incerca sa spui ca Isus ca nu stiu ce ca biblia mare parte este VT.Si unde mai pui cA Dzeu este atotputernic si atotcunoscator deci stia exact cum stau lucrurile.Nu ca ce facea el sau invata se aplicau doar la timpul ala. Oamenii au fost asa dintodeauna.Deci acum serios cum tu spui regulile credinciosilor sint facute sa fie incalcate.Mi se par niste reguli puse doar pentru aia slabi de inger.Si daca te uiti cu atentie vei observa ca acele reguli sint cam la fel doar difera exprimarea.Vezi regula 10 din biblie cu 6 a satanistilor sau daca o fi ale cui se spune.E ceiasi chestie.Tu vezi vreo diferenta intre aceste regului? Daca da arata sau spune.Deci daca regulile alora sint pentru animale si restul sint la fel.Inceputul a fost bun dupa care ai dat in regulile altora asa aiurea fara motiv.Si crestinii nu omoara pentru mincare? Sincer crestinii nu maninca carne? Nu omoara animale, pasari pentru a se hrani? Dar na fiecare citeste doar ce vrea si intelege exact ce doreste nu ce este adevarat.Asta e religia face din om neom.

| Geanin a răspuns:

Nici una! Cand a fost scrisa Biblia se povestea despre crestinism si dumnezeu. Apoi probabil aceiasi persona a scris despre satanism si despre si satana. Ori cum ambele cred ca sunt scrise de aceiasi persona sau poate in acelasi deceiu-secol. Pentru a controla omul ca pe o oaie. Si pentu ca omameni nu preau aveau cunostinta au inceput sa apara aceste religi!

| NGheorghe a răspuns:

Băi Inferno, cum ai reusit sa ii duci pe toti in eroare? ca de fapt cele 10 porunci ale crestinismului sunt doar doua:
Iisus i-a răspuns că întâia este: "Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn".
"Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău şi din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă.
Iar a doua e aceasta: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Mai mare decât acestea nu este altă poruncă.

Inferno esti foarte tare... dar se poate si mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta adevarata? a mea bineinteles.ai cuvantul meu ca e adevarata reala nu cred 100% fiindca se vede din faptele mele ca sant incapabil de asa ceva, dar e adevarata.fiindca mai cred si altii, nu numa eu.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

''fiindca mai cred si altii, nu numa eu''
Instinctul de turma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oleoo? ia vezi cine va aduna pe voi la un concert rock, in zbucium, galafie, lesinuri tipete si alte manifestari numa omenesti nu sant? ia sa-mi spui tu care-i turma si care haita de nebuni?

| Scarbo a răspuns:

O parte din poruncile de la 2 sunt folosite cam de toti oamenii.

| Dumniezău a răspuns:

Niciuna.Toate aceste religii si zeitatile lor sunt inventate de oameni

| Inferno explică (pentru Dumniezău):

Cu exceptia ultimei.

| Ben00 a răspuns:

Eu sunt multumit ca ai facut efortul de a le citi si a le transcrie pe primele 10.

| qverty a răspuns:

Prima