| chuckmanson a întrebat:

Hai să analizăm 2 seturi de legi religioase și să decidem care este mai bun.
Cele 10 porunci:
1. Să nu ai alți zei înafară de mine.
2.Să nu îți faci chip cioplit.
3.Să nu iei numele domnului în deșert.
4.Adu-ți aminte de ziua sabatului ca să o sfințești.
5.Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta.
6.Să nu ucizi.
7.Să nu comiți adulter.
8.Să nu furi.
9.Să nu depui mărturie mincinoasă.
10.Să nu poftești proprietatea(obiectele, femeile, animalele și sclavii) aproapelui tău.

Iar acum legile zeului suprem, Monstrul Zburător de Spaghete cele 8 aș prefera să nu, sau cele 8 condimente:
1.Aș prefera să nu faci prozelitism. Nu e vreo problemă dacă unii nu cred în Mine, nu sunt atât de vanitos.
2.Aș prefera să nu folosești existența Mea ca mijloc de a ucide, oprima, subjuga, pedepsi, eviscera sau pentru a fi rău cu ceilalți.
3.Aș prefera să nu judeci oamenii după felul în care arată, se îmbracă și vorbesc.
4.Aș prefera să nu ai un comportament ofensator față de tine sau de partenerul tău de viață.
5.Aș prefera să nu ataci ideile bigote, misogine, rasiste, execrabile ale celorlalți pe stomacul gol. Mănâncă mai întâi.
6.Aș prefera să nu construiești sinagogi/biserici/moschei/temple/altare de milioane de dolari pentru Mine când banii ar putea fi mai bine întrebuințați pentru (alege):
stârpirea sărăciei
vindecarea bolilor
a trăi în pace și a iubi cu pasiune și a reduce costul la cablu
7.Aș prefera să nu spui că vorbesc cu tine. Nu ești atât de interesant. Și ți-am zis să-ți iubești confrații.
8.Aș prefera să nu faci altora ce ție ți-ar plăcea să ți se facă (mai ales dacă implică multă piele sau lubrifiant), decât dacă nu încalcă poruncile de mai sus.
Care credeți că este un set de legi mai bun?
Nu știu de voi dar eu clar prefer al doilea set de porunci laughinglaughinglaughing

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Interesant,cel de-al doilea set de legi de unde sunt extrase happy

| chuckmanson explică (pentru Simpatic):

E o religie parodică numită pastafarianism, care crede în monstrul zburător de spaghete, care a creat lumea în 4 zile și s-a odihnit în celelalte 3. Din păcate a băut prea multă bere și de aia lumea a ieșit imperfectă. Aceștia mai cred că pirații sunt ființe sfinte și că raiul este un paradis tropical plin de animale și corăbii de pirați, alături de vulcani cu bere și fabrici de prostituate/striperi/striperițe. Iadul e cam același lucru, dar berea e stătută, prostituatele au boli cu transmitere sexuală și sunt extratereștri urâți peste tot.
E o parodie făcută de un tip atunci când Americanii vroiau să predea designul inteligent în școli, în loc de evoluție. Și gluma a ajuns prea departe.
Dacă vrei să știi mai multe citește The Gospel of the Flying Spaghetti Monster și The Loose Canon: http://www.klps.pl/pliki/gospel_fsm_eng.pdf
http://www.loose-canon.info/page2.htm

| Simpatic a răspuns (pentru chuckmanson):

Interesant, dar stii vorba aia dupa razboi multi vitezi se arata. Eu ti-as recomanda sa citesti Istoria religiilor a lui M. Eliade este una dintre cele mai bune tratate moderne despre religiile din toate timpurile, omul a fost un geniu in domeniu, de fapt de la el s-au inspirat multi altii.

ps: Nu zic ca ideea aceea nu este smart dar cam atat.

| RAY a răspuns:

Crestini nu urmeaza nici unul dintre ele, eu unu prefer sa traiesc fara asa zis porunci

Bula
| Bula a răspuns:

Acum se pregateste modificarea CP si CPP, poate vor modifica si cele 10 porunci...
Dupa aceea mai vedem?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In cazul asta, putem incepe masacrul cu tine.

| AC4S4 a răspuns:

Al doilea set nu este un set de legi.
Prefer primul set, oricum.

| Steregoi a răspuns:

Ateii ca tine incearca sa faca prozeliti atei. Propaganda ateista.

| chuckmanson explică (pentru Steregoi):

Eu nu sunt ateu, eu sunt pastafarian. Eu îl venerez pe Flying Spaghetti Monster. Be touch by his noodlenesslaughinglaughing
https://upload.wikimedia.org/......age_HD.jpg

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

E cam același lucru cu a fi ateu.

| chuckmanson explică (pentru Steregoi):

Fără supărare dar pare că nu ai un iq destul de mare ca să înțelegi ce e aia o glumă. Această „religie„ a fost făcută cu scopul de a parodia religiile normale.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Tu nu intelegi ca aia nu e o religie ce ai tu ci un ateism revoltat. Are o denumire de batjocura. Monstru zburator spaghete.

| bogdan324 a răspuns:

Degeaba exista reguli/legi, oricum vor fi incalcate.
Cele mai bune legi sunt in constiinta ta.

| Nilsson a răspuns:

Adica nu e nicio problema sa ucizi, sa minti, sa comiti adulter ori sa furi dar e grav daca ofensezi un fulg de nea (generatia millenials), faci prozelitism sau judeci pe cineva dupa cum se imbraca?

Ti-a luat Satana mintile de tot, copilas!

| chuckmanson explică (pentru Nilsson):

Întrebarea asta era pusă la caterincă, dar serios acum, hai să îi comparăm pe Iahve și pe Monstrul Zburător de Spaghete și legile lor.
Cele 10 porunci:
Primele 4 îl fac pe Iahve să arate ca o iubită geloasă plină de insecurități. Acestea doar promovează intoleranță religioasă și sunt periculoase pentru umanitate. Pe deasupra, nu mai sunt deloc relevante. Serios vorbind, idoli și sabat? Cine mai face asta în ziua de azi.
A cincea poruncă este ipocrită pentru că vorbește doar despre cum copiii trebuie să își cinstească părinții, părinții neavând la rândul lor o datorie să își respecte copiii. Această poruncă nici nu merită respectată în fiecare caz, spre exemplu, dacă părinții tăi sunt abuzivi. Să nu mai vorbim de faptul că biblia promovează în nenumărate cazuri abuz de copii, dar nici nu mai are rost să le înșir aici.
Numai următoarele 4 porunci au vreo semnificație, dar astea sunt numai reguli de bună funcționare a societății. Să nu mai vorbim de ipocrizia lui Iahve, nu poți spune nu ucide, apoi să le spună să ucidă orașe întregi, nu poate să le spună nu furați, apoi să le spună să jefuiască cetățile pe care le-au distrus, nu poate să spună să nu comiteți adulter, iar apoi să le spună să răpească virginele ca pradă de război. Să nu mai vorbim de faptul că poruncă legată de adulter nu avea vreo valoare de familie, ci era pusă numai cu scopul ca bărbații israeliți să nu încalce proprietatea altor israeliți a.k.a. femeile lor. Plus că mai toate relațiile biblice sunt poligame, iar bărbaților evrei nu le era interzis să aibă relații sexuale cu sclavele lor sau ale soțiilor lor sau cu străinele. Relația lui David cu soția lui Urie nu era considerată adulter datorită faptului că Urie nu era evreu.
Ultima poruncă e de-a dreptul tembelă. În primul rând promovează sclavia, iar femeile sunt din nou considerate proprietate, împreună cu sclavii și animalele și lăsând asta la o parte, doar ce poate fi rău dacă doar am vrut ceva ce un prieten de al meu are? E stupid și nu are niciun sens.
Plus că există de fapt vreo 3 versiuni ale celor 10 porunci
http://www.religioustolerance.org/chr_10c4.htm
Acum cele 8 aș prefera să nu, sau cele 8 condimente ale Monstrului Zburător de Spaghete:
Acestea îți spun să îți tratezi confrații cu iubirea și respect, să nu îi ucizi sau abuzezi în niciun fel și să nu îi judeci, îți spun să nu îi discriminezi, îți spun să respecți libertatea de credință ale altora și să nu te dai mare, îți spun că femeile sunt egale și îți spun să ai respect față de tine și față de partenerul tău de viață, care poate fi de orice sex, nu contează ce orientare sexuală ai, dar să faci sex protejat, îți spun să te hrănești bine și să nu irosești bani pe venerarea lui, pentru că el este un zeu iubitor și nu este arogant și el vrea să ajutăm săracii și bolnavii, să ne iubim și să trăim în pace.
Eu clar știu ce aleg:)):)):)):))
Iar dacă Satana mi-a luat mințile, sincer prefer să mă duc cu el decât cu Iahve!

| Nilsson a răspuns (pentru chuckmanson):

Problema ta cea mare este pacatul ingamfarii, tu respingi religia crestina si adopti principiile morale seculare doar din motivatia de a te simti superior.
Oricum impresia mea este fie ca nu ai citit Biblia si informatiile din aceasta le ai doar de pe niste bloguri ateiste, ori ai citit-o ca pe un ziar si n-ai inteles nimic, ori faci parte dintr-o familie religioasa si mergeau la biserica de gura parintilor prinzand cate ceva din zbor de la predici.
Iti dau doar un exemplu ca n-ai inteles nimic din Biblie:

"Relația lui David cu soția lui Urie nu era considerată adulter datorită faptului că Urie nu era evreu."

Dupa ce David comite adulter cu sotia lui Urie si comploteaza la uciderea acestuia in 2 Samuel 11:27 scrie: "Fapta lui David n-a placut Domnului."
Mai tarziu este mustrat prin profetul Natan si pedepsit prin moartea copilului.

Restul aberatiilor nu le mai comentez.
Ce vreau sa te informez este ca aceasta categorie nu este una de trolling si ar trebui rezervata celir care iau in serios religia.
N-ai decat sa postezi la categoria Trivia Amuzante sau Conversatii, poti sa te exprimi acolo liber cat vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa aceste legi si respectarea lor, ar trebui sa avem potop din an in an.

| chuckmanson explică:

Dar ce părere ai despre Flying Spaghetti Monster?