| TheStory a întrebat:

Cam toti oameni spun ca robotii sunt mai inteligenti decat noi. Dar de ce sunt mai inteligenti? Noi i-am creat pe ei, daca sunt mai inteligenti sa creeze si ei un om, nu clona.Voi ce credeti robotii sunt mai inteligenti?

Răspuns Câştigător
| Userses a răspuns:

Un robot nu poate fi mai destept decat intr-un timp mult mai scurt. Poate retine informatii mai multe decat un om. Insa nu gandeste, mai mult calculeaza, executa doar ce a fost programat sa faca. N-are un robot cum sa creeze un om big grin, eventual tot un robot de-al lor, asta daca au fost programati sa stie. Inteligenta artificiala e doar matematica, algoritmica...pana la o gandire naturala vor mai trece decade, sute de ani.

Totul depinde acum de inteligenta noastra, cum va mai evolua, dar si ce vom face cu ea.

8 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Robotii ar fi mai inteligenti daca ar avea imaginatie si s-ar putea autoperfectiona...am citit undeva ca se lucreaza deja la asa ceva

| radu75 a răspuns:

Noi am vrut asta. omenirea a vrut ca robotii sau calculatoarele sa fie mai destepte.stai sa vezi unde se va ajunge

| Seby90 a răspuns:

Inca nu s-a inventat un calculator mai "inteligent" ca un om.

Toate astea pentru ca tehnologia de fabricatie nu este inca indeajuns de mica (Din cate stiu ne aflam la 22nm).

Chiar daca pcul tau proceseaza un joc si iti genereaza o imagine cursiva nu este mai inteligent ca un om.

Se preconizeaza ca in 2020-2025 vei putea cumpara un pc mai inteligent ca o fiinta umana cu un buget de 500 euro. Poate mai devreme poate mai tarziu.

Momentan nu exista o masinarie mai inteligenta decat un om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligenta este,pana in prezent,un atribut uman (este ceea ce faci atunci cand nu stii ce sa faci). Robotii fac numai ce stiu, desii, uneori sunt programati sa stie, pe anumite segmente, mai mult decat oamenii.Robotii nu au, inca, sentimente. Desi creierul uman nu are un concept prea performant, are totusi 100 miliarde de neuroni si fiecare neuron are in medie 5000 de sinapse, deci avem 500 de trilioane de sinapse. Daca mai adaugi si cele cca. 100 miliarde de celule gliale, iti dai seama ca un calculator este departe de a ne egala. Daca un procesor ultraperformant poate executa 10 miliarde de operatiuni/sec., iar un neuron max. 1200, inseamna ca un calculator pentru a ne egala (netinand cont si de alte elemente) ar avea nevoie de cca.12.000 procesoare(cu interconectarile pe care inca nu le intuim).

| casablanca40 a răspuns:

Calculatoare au capacitate de procesare mult mai mare ca a omului, doar atat.

| Alfonso a răspuns:

Maiii,sunt mai inteligenti decat noi, adica decat mine si decat tine, dar nu sunt mai inteligenti decat cei ce i-au creat! Si pana la urma, nici m acar nu exista astfel de roboti, decat prin filme!

| BMTHMada a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la aceasta intrebare.Ai dreptate.

| megabum a răspuns:

Robotii sunt mai destepti pentru ca atunci cand sunt creati, omul ii planteaza un fel de cip in creier cu care se poate conecta waerles la internet si sa faca calcule mai repede.
Deci da robotii sunt mai inteligenti decat oamenii.
Asteapta viitorul si vei vedea.
Funda?